Placebo může pomoci. I když pacienti vědí, že jde o něj, tvrdí studie

Placebo se používá jako kontrolní vzorek při testování účinnosti nových léků. Je upraveno do stejné formy jako lék a v případě, že pacienti s placebem vykazují stejné zlepšení jako pacienti s lékem, je to výsledek sugesce tzv. placebo efektu. Nová studie prokázala, že placebo může mít terapeutickou účinnost na emoční tíseň i v případě, že pacienti vědí, že se jedná o placebo.

Vědci tvrdí, že užívání placeba, o kterém pacienti vědí, má měřitelné psychobiologické změny. Tradičně se placebo využívá při experimentech, kdy se při klinickém testování zkoumá účinnost nového léku a skupina s placebem slouží jako kontrolní. Kontrolní skupina nikdy neví, zda užívá účinný lék nebo pouze fyziologický roztok, ale vědci se často setkávají s placebo efektem.

Pacient se v takovém případě domnívá, že dostává účinný lék, a ví, že by se jeho stav měl po určité době zlepšit. Tato očekávání opravdu stav pacienta zlepší. Sugesce má takovou sílu, že pacienti pociťují fyziologické přínosy.

Vědci se poslední dobou zabývají převážně otázkou etiky, jestli je správné zatajit pacientům do jaké skupiny patří, a právě toto morální dilema přimělo vědce k nové studii. Účastnici byli jasně informováni, že jim bude podáváno placebo s tím, že za určitých okolností může přinést prospěšné výsledky, a to i bez přítomnosti léků. Vědci zjistil, že dobrovolníci, kteří užívali placebo a byli o tom informováni, vykazovali pozitivní fyziologické výsledky, uvádí server Science Alert.

„Co když si někdo vezme pilulku dvakrát denně, uvidí krátké přesvědčivé video o síle placeba a v důsledku toho pocítí snížení stresu? Naše výsledky tuto možnost zvyšují,“ říká psycholog a hlavní autor studie Darwin Guevarra.

Guevarra a jeho tým provedli hned dva experimenty, při kterých museli účastníci sledovat fotografie vyvolávající negativní pocity. První experiment se skládal z 62 dobrovolníků a polovině z nich bylo sděleno, že budou užívat placebo. Vědci jim vysvětlili, jaký pozitivní přínos to může mít na jejich psychiku. Druhá polovina se domnívala, že podávaný roztok pomůže lékařům lépe porozumět jejich fyziologickým hodnotám. Dobrovolníci pouze uváděli, jaké mají pocity při sledování negativních obrázků.

Při druhém experimentu bylo již dobrovolníků 198 a lékaři zapojili EEG, aby mohli sledovat i mozkovou aktivitu dobrovolníků. V prvním i druhém experimentu výsledky ukázaly, že dobrovolníci, co věděli, že placebo užívají, vykazovali významné snížení emoční tísně. Při druhém experimentu, kdy byla zapojena i technika, vědci naměřili výrazné snížení evokovaných potenciálů v mozku s jasným snížením nervových markerů.

„Tato zjištění představují skutečné psychobiologické účinky,“ uvádějí ve své studii vědci, podle kterých by tato metoda mohla být zaváděna jako praktická léčebná procedura v terapeutické oblasti. Než ovšem bude psychologům dovoleno používat placebo jako účinnou léčbu emočních tísní, jsou důležité další výzkumy. „Takže místo předepisování léků by lékaři mohli dát pacientovi placebo. Když jim řeknete, že to skutečně pomůže a lidé tomu budou věřit, tak tomu tak bude,“ míní spoluautor a psycholog Jason Moser.

Související

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Více souvisejících

léky věda psychiatrie výzkum

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 32 minutami

před 35 minutami

Důchody, ilustrační fotografie.

Valorizace důchodů v lednu 2025: První odhady už naznačují, jak penze porostou

Až na začátku příštího roku se lidem opět zvýší důchody. O výši příští valorizace by mělo být jasno v létě, vyšší penze pak budou senioři pobírat od ledna 2025. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí vedeného Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) by důchody měly vzrůst přinejmenším o dvě procenta. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vlivná Kim Jo-čong, sestra diktátora na archivních snímcích.

Sestra vůdce KLDR hrozí: Vybudujeme ohromnou vojenskou sílu

Severní Korea hodlá pokračovat v budování "ohromující a nejsilnější vojenské síly" na ochranu své suverenity a míru v regionu, prohlásila Kim Jo-džong, která je vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak informoval ve středu server The Korea Times s odkazem na tamní tiskovou agenturu KCNA.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Robert Fico

Fico definitivně zatočil s RTVS. Stanice se přejmenuje a bude povinně vysílat hymnu

Vláda slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve středu schválila kritizované změny fungování veřejnoprávních médií. Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) se má změnit na Slovenskou televizi a Rozhlas (STVR), jejíhož ředitele bude volit devítičlenná rada se čtyřmi nominanty ministerstva kultury. Slovenská vláda dnes schválila příslušný návrh zákona, uvedla agentura TASR.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

NATO nerozmístí jaderné zbraně v jiných zemích, říká Stoltenberg

Během své návštěvy Varšavy ujistil šéf NATO Jens Stoltenberg, že Severoatlantická aliance nemá v plánu rozmisťovat jaderné zbraně v dalších zemích.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy