Placebo může pomoci. I když pacienti vědí, že jde o něj, tvrdí studie

Placebo se používá jako kontrolní vzorek při testování účinnosti nových léků. Je upraveno do stejné formy jako lék a v případě, že pacienti s placebem vykazují stejné zlepšení jako pacienti s lékem, je to výsledek sugesce tzv. placebo efektu. Nová studie prokázala, že placebo může mít terapeutickou účinnost na emoční tíseň i v případě, že pacienti vědí, že se jedná o placebo.

Vědci tvrdí, že užívání placeba, o kterém pacienti vědí, má měřitelné psychobiologické změny. Tradičně se placebo využívá při experimentech, kdy se při klinickém testování zkoumá účinnost nového léku a skupina s placebem slouží jako kontrolní. Kontrolní skupina nikdy neví, zda užívá účinný lék nebo pouze fyziologický roztok, ale vědci se často setkávají s placebo efektem.

Pacient se v takovém případě domnívá, že dostává účinný lék, a ví, že by se jeho stav měl po určité době zlepšit. Tato očekávání opravdu stav pacienta zlepší. Sugesce má takovou sílu, že pacienti pociťují fyziologické přínosy.

Vědci se poslední dobou zabývají převážně otázkou etiky, jestli je správné zatajit pacientům do jaké skupiny patří, a právě toto morální dilema přimělo vědce k nové studii. Účastnici byli jasně informováni, že jim bude podáváno placebo s tím, že za určitých okolností může přinést prospěšné výsledky, a to i bez přítomnosti léků. Vědci zjistil, že dobrovolníci, kteří užívali placebo a byli o tom informováni, vykazovali pozitivní fyziologické výsledky, uvádí server Science Alert.

„Co když si někdo vezme pilulku dvakrát denně, uvidí krátké přesvědčivé video o síle placeba a v důsledku toho pocítí snížení stresu? Naše výsledky tuto možnost zvyšují,“ říká psycholog a hlavní autor studie Darwin Guevarra.

Guevarra a jeho tým provedli hned dva experimenty, při kterých museli účastníci sledovat fotografie vyvolávající negativní pocity. První experiment se skládal z 62 dobrovolníků a polovině z nich bylo sděleno, že budou užívat placebo. Vědci jim vysvětlili, jaký pozitivní přínos to může mít na jejich psychiku. Druhá polovina se domnívala, že podávaný roztok pomůže lékařům lépe porozumět jejich fyziologickým hodnotám. Dobrovolníci pouze uváděli, jaké mají pocity při sledování negativních obrázků.

Při druhém experimentu bylo již dobrovolníků 198 a lékaři zapojili EEG, aby mohli sledovat i mozkovou aktivitu dobrovolníků. V prvním i druhém experimentu výsledky ukázaly, že dobrovolníci, co věděli, že placebo užívají, vykazovali významné snížení emoční tísně. Při druhém experimentu, kdy byla zapojena i technika, vědci naměřili výrazné snížení evokovaných potenciálů v mozku s jasným snížením nervových markerů.

„Tato zjištění představují skutečné psychobiologické účinky,“ uvádějí ve své studii vědci, podle kterých by tato metoda mohla být zaváděna jako praktická léčebná procedura v terapeutické oblasti. Než ovšem bude psychologům dovoleno používat placebo jako účinnou léčbu emočních tísní, jsou důležité další výzkumy. „Takže místo předepisování léků by lékaři mohli dát pacientovi placebo. Když jim řeknete, že to skutečně pomůže a lidé tomu budou věřit, tak tomu tak bude,“ míní spoluautor a psycholog Jason Moser.

Související

Více souvisejících

léky věda psychiatrie výzkum

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 11 minutami

před 43 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Justine Triet a její film Anatomie pádu získal ocenění Zlatou palmu.

Zlatou palmu na festivalu v Cannes získal francouzský film Anatomie pádu

Na slavnostním zakončení 76. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Cannes byla udělena prestižní cena Zlatá palma za nejlepší film. Tuto ocenění dnes získal snímek Anatomie d'une chute (Anatomie pádu) od režisérky Justine Trietové. Tato čtyřiatřicetiletá filmařka se tak stala teprve třetí ženou v historii festivalu, jejíž dílo bylo oceněno hlavní cenou. V soutěži o Zlatou palmu se letos představilo 21 filmů, což svědčí o vysoké konkurenci a kvalitě prezentovaných děl.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Recep Tayyip Erdoğan

Turci si zvolili prezidenta. Erdogan už se prohlásil za vítěze

V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se uzavřely v 16 hodin, na první výsledky se ale čekalo do podvečera. Podle průběžných údajů ze sčítání hlasů úřadující prezident Recep Tayyip Erdogan obhájil funkci, sám už se také prohlásil za vítěze.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Lotyši se dočkali zasloužené odměny. Po výhře nad Američany v prodloužení získali historický bronz

Malý, ale odhodlaný lotyšský národ zažívá v těchto dnech asi nejšťastnější období v historii. Postarali se o to jeho novodobí hrdinové, tedy hokejisté. Právě lotyšští reprezentanti v této hře se dočkali tolik kýženého historického úspěchu, když na letošním mistrovství světa došli až k medaili. Přestože má bronzovou hodnotu, pro Lotyše je jako zlatá. Největším národním hrdinou se stal Kristians Rubins, jenž nejprve zařídil prodloužení v duelu s Američany a v něm pak svou další přesnou trefou na 4:3 rozradostnil celé Lotyšsko. 

před 1 hodinou

Max Verstappen

F1: Monackou deštivou "ruletu" vyhrál Verstappen před Alonsem a Oconem

Max Verstappen si po náročném závodě v dešti připsal cenné vítězství Velké ceny Monaka, což mu poskytlo náskok 39 bodů v celkovém hodnocení mistrovství světa. Fernando Alonso skončil na druhém místě s monopostem Aston Martin a cenného ódiového umístění si cení i Esteban Ocon, který získal třetí pozici pro Alpine. Lewis Hamilton a George Russell obsadili čtvrté a páté místo pro tým Mercedes.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Děti kvůli válkám vždy strádají. Historie je toho důkazem

Válečné konflikty zasáhnou každou vrstvu společnosti, děti nevyjímaje. Hlad, nucené práce, omezení povinné školní docházky i domácí výchovy, úmrtí členů rodiny i bezprostřední ohrožení vlastního života – to vše a mnoho dalšího prožívaly děti během několika zuřících válek v historii. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

Mikuláš Bek

Bek vystoupil na sudetoněmeckém sjezdu, vyzval k práci na míru

Máme za sebou mnoho nenávisti, bolesti a dokonce i krve, proto musíme pracovat na míru. Dnes to na hlavním shromáždění na sudetoněmeckém sjezdu v Řezně prohlásil český ministr školství Mikuláš Bek, který sudetské Němce pozdravil jako milé krajany. Bek se po Danielu Hermanovi a Pavlu Bělobrádkovi stal třetím úřadujícím členem české vlády, který se sudetoněmeckého setkání zúčastnil. Šéf sudetských Němců Bernd Posselt se po Bekově projevu omluvil za podíl sudetských Němců na nacismu.

před 8 hodinami

Vláda se chystá zvýšit rodičovský příspěvek, potvrdil Jurečka

Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v pořadu Partie na stanici CNN Prima News. Nově by měl být vyšší o 50 tisíc korun a dosáhnout tak celkové částky 300 tisíc korun. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy