Nejlepší ochranu poskytuje chirurgická rouška. K zahození ale není ani látková

Vědci testovali účinnost roušek. Nejúčinnější v blokování kapiček a aerosolů byla rouška chirurgická. Většina lidí v Česku ale nosí roušku látkovou. U té platí, že čím více vrstev, tím lépe. Velmi důležité je u jejího nošení také správné zacházení.

Vědci pomocí výkonných kamer natáčeli videa, kde lidé kýchali či mluvili  pokaždé s jinou ústenkou. Výsledkem bylo zjištění, že nejlepší ochranu poskytuje chirurgická maska. U roušek z látky platí, že čím více vrstev, tím lepší ochrana.

Ve výzkumu se uvádí, že dvanáctivrstvá rouška poskytuje přibližně stejnou ochranu jako chirurgická a snižuje riziko infekce o 67 procent. Přičemž při samotných experimentech používali vědci látkové masky s jednou a dvěma vrstvami.

Videa potvrdila, že i při mluvení vzniká značné množství kapiček, které mohou způsobit přenos nakažení koronavirem. Při kýchání a podobně je riziko přenosu samozřejmě vyšší.

Vylučování kapiček značně potlačí i jednovrstvá látková rouška, ale samotní vědci doporučují minimálně dvě vrstvy látky.

V práci výzkumníci uvádí, že zatím neví, zda je důležitější mít masku jako nakažený nebo jako potencionální oběť. „Oba dva případy jsou podle nás stejně důležité,“ apelují v textu na lidi.

Účinnost roušek dokládají příkladem z amerického Missouri. Tam dva infikovaní kadeřníci stále pracovali, ale měli na sobě mix látky a chirurgických roušek. Roušky měli i jejich klienti, kterých bylo podle vědců 139. Infekce se nepřenesla na žádného z nich. Avšak jedna jiná kadeřnice nakazila členy své rodiny, protože roušku doma nenosila. „To je uklidňující důkaz, že riziko infekce se snižuje, když každý nosí roušku,“ píší výzkumníci.

Poukazují také na to, že lidé nemusí být opticky nemocní, aby byli přenašeči. Dokonce píší, že ani infikovaný člověk nemusí vědět, že má koronavirus.

Zásady nošení roušky

Pokud chceme, aby rouška fungovala, musíme dodržovat několik zásad jejího nošení. Rady vychází z doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO), která vydala letáky s radami pro zacházení s rouškou.

1. Před nasazením ústní roušky použijte dezinfekci na bázi alkoholu nebo si umyjte ruce mýdlem a vodou.

2. Rouškou si zakryjte nos i ústa a ujistěte se, že mezi vaším obličejem a rouškou nejsou žádné mezery.

3. Během nošení se roušky nedotýkejte.

4. Roušku sundávejte zezadu (nedotýkejte se přední části roušky), následně si umyjte ruce mýdlem nebo desinfekcí.

WHO také varuje před používáním roušek na jedno použití víckrát a radí ji vyhodit, jakmile je vlhká. Látkové roušky máme podle expertky katedry ošetřovatelství Kateřiny Horáčkové po použití vyvařit. „Pokud ji nelze vyvařit, tak ji vyperte na co nejvyšší teplotu a poté řádně přežehlete,“ uvedla v článku Univerzity Pardubice.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory výzkum Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Zelenskyj dorazil do boji zmítaného Charkova. Ukrajina zastavila ruský postup

Ukrajinské jednotky zastavily ruský postup v některých zónách Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, kde vede Rusko novou ofenzívu. Oznámila to ve čtvrtek ukrajinská armáda, informuje agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy