Průlom v léčbě covidu-19? Britská firma testuje novou látku, výsledky jsou slibné

Přípravek obsahující bílkovinu interferon beta podle předběžných výsledků klinických testů u pacientů s covidem-19 výrazně snižuje riziko vážného průběhu nemoci. Uvedla to britská společnost Synairgen, která léčivo vyvíjí, napsal dnes web BBC. Interferon beta je látka, kterou si tělo umí vytvářet při boji proti virům. Pacienti s koronavirem dostali bílkovinu k inhalaci s cílem podpořit imunitní reakci.

Předběžné výsledky naznačují, že se u hospitalizovaných pacientů s koronavirem, kterým byl přípravek podán, o 79 procent snížilo riziko vážného průběhu nemoci, při němž může být nutná plicní ventilace. Synairgen také tvrdí, že se dvakrát až třikrát u těchto pacientů zvýšila pravděpodobnost zotavení do té míry, že nemoc neovlivnila jejich každodenní aktivity. Látka podle předběžných závěrů také výrazně u nemocných snížila dušnost a o třetinu zkrátila dobu nutné hospitalizace, v průměru z devíti na šest dnů.

Do studie bylo zapojeno 101 dobrovolníků, kteří byli přijati k léčbě covidu-19 v devíti britských nemocnicích. Polovině byl podán experimentální lék, zatímco ostatní dostali placebo.

Společnost Synairgen musela vzhledem k burzovním pravidlům ohlásit předběžné výsledky studie. Dosud však závěry nebyly publikovány v odborném časopisu a nebyla zveřejněna ani všechna data z testů. BBC proto napsala, že nemůže potvrdit tvrzení společnosti o úspěšnosti léčby.

Pokud se ale prokáže, že účinnost přípravku odpovídá vyjádření Synairgenu, půjde o významný krok kupředu v boji s koronavirem. Vedoucí studie Tom Wilkinson poznamenal, že pokud se stejná úspěšnost prokáže i při větších testech, bude nová léčba představovat "obrat ve hře". Podle jeho týmu může být přípravek ještě účinnější při podání v raném stádiu nemoci.

Výkonný ředitel Synairgenu Richard Marsden se domnívá, že v této fázi snad ani nešlo čekat lepší výsledky a označuje přípravek za průlom pro hospitalizované pacienty s koronavirem. Společnost bude v nadcházejících dnech své závěry prezentovat regulátorům léčiv po celém světě, aby zjistila, jaké další informace budou požadovat k tomu, aby přípravek schválili. Tento proces může trvat několik měsíců. Britská vláda ale stejně jako vlády mnoha dalších států uvedla, že bude pracovat na co nejrychlejším schválení slibných léků. Podle BBC je tak možné, že jej Londýn schválí pro nouzové použití k léčbě koronaviru, podobně jako v květnu učinil v případě antivirotika remdesivir. Další možností je, že se zvýší povolený počet lidí, kterým bude přípravek podáván v rámci testů, jejichž efektivita a bezpečnost bude pečlivě monitorována.

Mardsen očekává, že Synairgen bude schopen od zimy dodávat "několik set tisíc" dávek měsíčně.

Interferon beta patří k první linii obrany těla proti virům a varuje před očekávaným virovým útokem. Nový koronavirus ale patrně jeho tvorbu potlačuje, aby se nesetkal se silnou reakcí imunitního systému. "Interferony mohou stimulovat protivirovou odpověď vrozeného imunitního systému," uvedl SÚKL. Nový přípravek je podáván přímo do dýchacích cest ve formě aerosolu. Podávání jiného typu interferonu s označením alfa v inhalační formě je zmíněn už v čínském doporučení pro léčvu covidu-19 z počátečního období šíření nemoci.

Předpokládá se, že přímá dávka proteinu v plicích vyvolá silnější antivirovou odpověď, a to i u pacientů s oslabenou imunitou. "Interferony dále ukazují jistou schopnost potlačovat replikaci viru SARS v laboratoři, jejich skutečný klinický přínos by ale měl být ještě ověřen klinickými studiemi," uvedl SÚKL.

Interferon beta se běžně používá při léčbě roztroušené sklerózy. Podle dřívějších studii Synairgenu může látka podpořit imunitní reakci a je vhodná i pro pacienty s astmatem a dalšími chronickými onemocněními dýchacích cest. Spolu s dalšímí léky lopinavirem a ritonavirem se interferony beta osvědčili proti koronaviru MERS, ale výsledky na nový typ koronaviru nejsou podle odborníků konzistentní.

Související

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Více souvisejících

léky Velká Británie Synairgen súkl Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vracet uprchlíky na Ukrajinu? Polsko je pro, Maďarsko to dělat nehodlá

Maďarsko nevydá uprchlíky Ukrajině a nezkoumá ani to, zda se jich týká branná povinnost, uvedl pro komerční televizi ATV maďarský vicepremiér Zsolt Semjén.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy