Slunce jako největší hrozba lidstva? Zkáza může přijít každým dnem

Důkazy o „enormní“ sluneční bouři naznačují, že za rohem by mohla být zničující událost. Kdyby k této sluneční bouři došlo dnes, mohlo by to mít vážné dopady na naši společnost špičkových technologií, varují vědci.

„Obrovská“ sluneční bouře, která kdysi zasáhla Zemi, poskytuje důrazné varování, podle kterého muže být další událost této velikosti doslova za rohem.

Díky analýze chemických látek uchovávaných v ledu v Grónsku vědci zjistili, že bouře, která naši planetu zasáhla asi před 2600 lety, byla desetkrát silnější než cokoliv, co bylo zaznamenáno v 70 letech díky modernímu měření.

Zatímco lidé v roce 660 př.n.l. kvůli bouři neměli obavy, dnes by takovou událost svět přijal s velkým znepokojením – a to nejen proto, že by měla schopnost zničit satelity, veškerou komunikaci a elektrické systémy.

Sluneční bouře jsou spouštěny světlicemi kosmických částic proudících směrem k Zemi, které bombardují její magnetické pole a narušují různé technologie.

Ačkoliv se zatím objevily jen tři takové bouře, vědci varují, že to bylo více důkazů, že  tyto velké události byly v minulosti podceňovány, a lidé se jim dnes musí naléhavě bránit. „Neznáme statistiky o tom, jak často k těmto událostem dochází - ale chtěl bych říci, že nyní víme, že k nim pravděpodobně dochází na pravidelné bázi,“ vysvětluje pro The Independent Dr. Raimund Muscheler z Lund University.

„Kdyby k této sluneční bouři došlo dnes, mohlo to mít závažné dopady na naši hi-tech společnost,“ varuje vědec.

Relativně malé sluneční bouře, které v posledních letech Zemi zasáhly, způsobily rozsáhlé výpadky energie v částech Kanady a Švédska. Už dříve vědci varovali, že důsledkem slunečních bouří před devastací, které by mohly zasáhnout planetu, bude obří devastace. Je prý ale těžké odhadnout, kdy by mohly udeřit.

Vzhledem k tomu, že teď by bouře měla schopnost ničit, však vědci dodávají, že tuto hrozbu je třeba brát vážně, a to s ohledem na pozemní i kosmické systémy. Své závěry publikovali v odborném magazínu Proceedings of the National Academy of Sciences.

Související

Voda

Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie

Čistírny odpadních vod jsou zásadní pro odstraňování kontaminantů z vody, která se následně vrací do přírody nebo je recyklována pro jiné účely. Nová studie však naznačuje, že tyto čistírny nemusí být dostatečně účinné v boji proti patogenům, které se uchytí na mikroplastech. Pokud se některé lidské patogeny přichytí na mikroplasty, mohou přežít čisticí procesy a představovat nebezpečí pro lidské zdraví, varuje nová studie publikovaná ve vědeckém žurnálu Plos One.
OSN

Největší biologická konference OSN v historii skončila fiaskem. Politikům je příroda ukradená, tvrdí vědci

Největší konference OSN o biologické rozmanitosti v historii, která se konala v kolumbijském městě Cali, skončila v sobotu bez dosažení dohody o klíčovém bodu programu – plánu na zvýšení financování ochrany druhů. Vědci podle BBC v reakci na summit tvrdí, že došlo k alarmujícímu nedostatku pokroku v záchraně přírody. Politici podle nich nejsou dostatečně ambiciózní, aby přírodu zachránili.

Více souvisejících

Vědci Slunce

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy