Ačkoliv se očkování zatím teprve rozjíždí, předpokládá se, že každým dnem bude napříč světem počet očkovaných lidí stoupat. Vše má ale své limity. Ty jsou zatím ve formě nedostatku vakcín, časem se ale překlopí na nedostatek lékařských kapacit.
Profesor matematiky a statistiky Adam Kleczkowski ze skotské univerzity v Strathclyde ve svém komentáři pro server The Conversation popsal, co nás letos čeká.
Upozornil, že vzhledem k mutaci koronaviru by mohlo dojít ke změnám v ohniscích a rychlé potlačení pandemie se tak tomu stalo ještě naléhavějším tématem. Přísnější opatření nás podle něj budou pravděpodobně provázet i několik dalších měsíců, a pokud se virus stane nakažlivějším, možná budeme potřebovat i přísnější omezení.
Za jeden z primárních cílů roku 2021 považuje vyrobit dostatečné množství vakcín. Ani to ale samo o sobě nestačí. "Pro ilustraci velikosti úkolu se podívejte na průměrného anglického praktického lékaře, který se stará o téměř 2100 lidí. Za předpokladu, že pracuje osm hodin denně, potřebuje pět minut na očkování, a každý pacient potřebuje dvě dávky. Trvalo by více než šest týdnů, než by viděl všechny své pacienty, a to v případě, kdy nebereme v úvahu další práci, kterou musí praktičtí lékaři udělat, nebo jako limit, kolik lidí může být bezpečně očkováno současně na jeden zátah," píše profesor.
Upozorňuje ale, že dávky musí být očkovány s určitým rozestupem, který činí 21 a více dní, dle typu vakcíny. Představa, že se za několik týdnů zvládnou naočkovat všichni pacienti, je tedy bláhová, i vzhledem k další práci, kterou lékaři musí odvádět. Podle odhadů statistika tak zabere vakcinace několik dlouhých měsíců. Podobná situace pak může nastat i v Česku, kde ale podle odhadů připadá na jednoho praktického lékaře 1600 pacientů.
Podstatné je podle profesora také uvědomění si, že plná imunita se nedostaví okamžitě po očkování. Například v případě vakcíny od firmy Pfizer je očkovaný jedinec imunní až 7 dní po druhé dávce. Průměrně tedy trvá nejméně měsíc od prvního očkování, než má člověk vybudovanou imunitu.
Následně je třeba vytvořit takzvanou kolektivní imunitu. "Infikovaní jedinci, budou mít stále častěji kontakt s lidmi imunními než s rizikovými. Přenos proto klesne a nakonec se nemoc přestane šířit," vysvětlil.
Úroveň kolektivní imunity potřebné k zastavení šíření viru ale není přesně známa. "Předpokládá se, že je mezi 60 % až 80 % . V současné době tam ani zdaleka nejsme. Miliardy po celém světě budou muset být naočkovány, aby se šíření viru zabránilo," dodal.
Dle jeho odhadů tak sice klesne úmrtnost, neboť se bude zvyšovat proočkovanost rizikových, zejména starších a nemocných pacientů, u mladších pacientů se ale nemoc bude nadále šířit, i se všemi dlouhodobými následky.
"Vakcíny nejsou stříbrná kulka, určitá míra opatrnosti bude muset být dodržována měsíce. Jakékoli změny přijdou pomalu, zejména v oblasti návštěv pečovatelských domů a znovuotevření nemocnic," upozornil statistik s tím, že nošení ochrany obličeje by se mohlo stát společenským zvykem, podobně jako tomu je v Asii, kde si ji nasazuje automaticky každý, kdo se necítí dobře.
Může ale v důsledku všech opatření a očkování nakonec dojít k eradikaci viru? To podle experta není zatím příliš zřejmé. "Zatím nevíme, jak dlouho imunita založená na vakcínách trvá, a dlouhodobá imunita bude klíčová. Úplné vymýcení viru bude velmi obtížné a bude vyžadovat globální úsilí," obává se.
"I když jsme na dosah vymýcení obrny, neštovice zůstávají jedinou lidskou nemocí, kterou jsme plně potlačili, a trvalo to téměř 200 let. Například spalničky, i když jsou v mnoha zemích téměř vymýceny, se nadále vracejí," dodal.
Související
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , očkování
Aktuálně se děje
před 45 minutami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 1 hodinou
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 1 hodinou
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 3 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 5 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 6 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 8 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 16 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
Muž podezřelý ze spáchání pátečního útoku na vánočních trzích v Magdeburgu je aktivistou s kritickým pohledem na Islám a podporovatelem Alternativy pro Německo. Informují o tom německá média na základě jeho příspěvků na sociálních sítích, upozornila Deutsche Welle.
Zdroj: Lucie Podzimková