Statistiky celosvětové pandemie covid-19 se po internetu množí jako houby po dešti. Můžeme si vybrat z nepřeberného množství podporující náš názor a zároveň ignorovat ty, které by ho vyvracely. Statistiky bez správné interpretace mohou vést až k dezinformacím o celosvětové zdravotnické krizi. Expert ukázal nejběžnější statistické dezinformace vyskytující se převážně na sociálních sítích.
Chřipka versus Covid-19
Nejběžnější statistika, se kterou se můžeme na sociálních sítích setkat je srovnání covid-19 s běžnou chřipkou. Lidé sdílejí informaci, že covid-19 není tolik smrtící jako chřipka. Expert Jacques Raubenheimer podle televize ABC upozorňuje, že se jedná o špatnou interpretaci, protože nikde není uvedena míra infekčnosti.
Expert v oblasti biomedicínské informatiky a digitálního zdraví uvedl, že abychom mohli statistiku interpretovat správně, je důležité se podívat na poměr lidí nakažených virem vůči tomu, kolik jich zemře, zkráceně IFR (infection fatality ratio). „Počet úmrtí na covid-19 děleno infikovanými,“ vysvětlil Raubenheimer.
Podle slov experta má poměr IFR covid-19 vyšší než běžná chřipka a statistiky, které naznačují nižší IFR u covid-19 postrádají dva další ověřitelné body. První bod se zakládá na faktu, že běžná chřipka má IFR 0,1 % ve srovnání s nákazou covid-19, kde je odhad 0,25 %. To znamená, že nový koronavirus je dvakrát více smrtící než běžná chřipka.
Druhým bodem je podle experta R (reprodukční číslo). Číslo vyjadřuje předpokládaný počet osob u konkrétní infekce, kdy nakažený člověk přenese nákazu na jiné osoby. Chřipka má index nakažlivost 1,3, to znamená, že průměrně nakazí 1,3 osob. U covid-19 je číslo podstatně vyšší a pohybuje se kolem 2,8. Z těchto jednoduchých počtů je zřejmé, že covid-19 je mnohem infekčnější než běžná chřipka. „Když zkombinujeme tyto statistiky, chápeme motivaci v oblasti veřejného zdraví omezit šíření,“ píše expert.
Grafy exponenciálního růstu
Oblíbeným nástrojem internetu jsou i grafy, které ukazují zvyšující se tempo pozitivních případů. Čím více křivka stoupá, tím více bychom se měli bát. Raubenheimer poukazuje na to, že nové pozitivní případy jsou hlášeny nepravidelně, a to může vést k neustále růstu případů. „To nám dává graf, který se na začátku sledoval pomalu, ale pak se časem ostře zakřivuje směrem nahoru,“ vysvětluje expert.
Porovnávání grafů s jinými příčinami smrti je současný trend na sociálních sítích. Běžně porovnávají více vzorců, které se sice mohly časem zvyšovat, ale konstantní rychlostí. Ukazují také nízký počet případů z počátečních stádií vypuknutí nebo pomalejší rostoucí úmrtnost na chřipku. Proto podle experta chybí dopad exponenciálního růstu a grafy mohou být zavádějící.
Více testování nevede k většímu počtu případů
Epidemiologové označují pozitivní případ covid-19 člověka, který byl testován a měl výsledek pozitivní. Existují však lidé, kteří jsou zcela bez příznaků nebo onemocnění mělo tak lehký průběh, že si lidé sami diagnostikovali nachlazení. Expert také vytkl, že testování není všude dostupné a nemusí zachytit všechny probíhající nákazy. Americký prezident Donald Trump v minulosti uvedl, že více testování vede k více pozitivním případům. „Více testování nevede k většímu počtu případů, ale pouze umožňuje přesnější odhad skutečného počtu,“ vysvětluje Raubenheimer. Dodal, že z epidemiologického hlediska není správnou strategií testovat méně, ale testovat v co největší míře, aby se rozdíly mezi případy a nákazou minimalizovaly.
Chaotická data
Úmrtí a detekce nových případů ze stejného data nelze srovnávat. Expert upozorňuje na nekonečnou variaci, kdy lidé mají rychlí a smrtelný průběh covid-19, ale někteří jsou hospitalizováni dlouhou dobu a poté zemřou. „Zaznamenaná úmrtí k určitému datu odrážejí případy zaznamenané několik týdnů předtím, kdy počet případů mohl být menší i o polovinu než v současnosti,“ míní Raubenheimer. Upozorňuje na velký rozdíl mezi počtem aktivních případů a již zotavených, takže pravá čísla budeme znát pouze zpětně.
Neustálá změna dat, ze kterých statistiky čerpají, zapříčinila vlnu konspiračních teorií na sociálních sítích. Každá země má svůj systém počítání jak pozitivních případů, tak úmrtí a lidé kvůli tomu podléhají dezinformacím. Shromažďování údajů je časově náročné, a proto se může stát, že jsou data zpětně upravena. „Málo z nich si uvědomuje, jak kolosální, chaotický a složitý úkol je sledovat statistiky takové nemoci,“ uvedl Raubenheimer.
Související
NÁZOR: Kdo umírá na covid a o kolik let života přicházejí oběti? Statistici mají jasno
Chřipka versus koronavirus: Statistici přicházejí s důležitými čísly
statistika , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 7 minutami
Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa
před 42 minutami
Rusko přišlo s bizarní teorií, proč v Moldavsku vyhrála prozápadní prezidentka
před 1 hodinou
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
před 1 hodinou
Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
před 2 hodinami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 2 hodinami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 3 hodinami
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 3 hodinami
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 3 hodinami
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 3 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 4 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 4 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 5 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 6 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
Nejenom na Dušičky uctívali naši předci své zemřelé příbuzné a blízké. Vzpomínali na ně o významných svátcích během celého roku a věřili, že je duše zesnulých mohou navštívit nebo dokonce ochraňovat. Toto přesvědčení se v lidové víře udrželo až do minulého století.
Zdroj: Lucie Žáková