Negativním testem to nekončí. U vyléčených z covidu se objevuje dlouhodobá únava

Nový koronavirus byl poprvé detekován začátkem letošního roku a vědci po celém světě započali rozsáhlé výzkumy. Víme, jak se respirační virus SARS-CoV-2 šíří, jaké jsou příznaky nemoci covid-19 i jak se chránit před nákazou. Virus se šíří po celém světě už devět měsíců a s přibývajícími počty pozitivně testovaných lidí se objevuje více důkazů, že nákaza má i dlouhodobé důsledky na lidský organismus.

Významně totiž přibývá pacientů, kteří po počáteční nákaze hlásí dlouhodobé obtíže. Upozornila na to i nová studie, která požaduje další výzkum dlouhodobých dopadů koronaviru na lidský organismus.

Studie zahrnovala 128 pacientů pozitivně testovaných na covid-19 v irské nemocnici St James's Hospital. Více než polovina uvedla, že i po deseti týdnech od klinického zotavení z nákazy pociťují přetrvávající únavu. Vědci upozorňují, že únava byla hlášena bez ohledu na předchozí průběh onemocnění. Průměrný věk pacientů byl 50 let, patřili mezi ně i zaměstnanci nemocnice, kteří měli velmi mírný průběh nákazy.

Po podrobném zkoumání vědci uvedli, že dlouhodobá únava není spojena s hospitalizací, převážně se navíc objevila u žen. Ty představovaly 54 % pacientů, na únavu si jich stěžovaly hned dvě třetiny. Dlouhotrvající únava byla hlášena také lidmi, kteří před onemocněním covid-19 trpěli depresí nebo úzkostnou poruchou. „Naše nálezy prokazují významnou virovou zátěž u jedinců po akutní fázi onemocnění COVID-19,“ uvedli autoři studie.

King's College London vytvořila aplikaci, kam lidé mohou zaznamenávat své příznaky. Podle dostupných dat má přetrvávající obtíže každý desátý člověk i po 30 dnech od plného zotavení, někdy dokonce i několik měsíců. Podle webu Science Alert jiná studie zaměřená na pacienty v Itálii zjistila, že 87 % populace trpí alespoň jedním příznakem i dva měsíce po prodělání akutní fáze onemocnění. Nejčastěji lidé uvádějí dýchací obtíže a únavu.

Irská studie bude představena koncem tohoto měsíce na konferenci Evropské společnosti pro klinickou mikrobiologii a infekční koronavirové onemocnění (ECCVID). Vědci budou požadovat, aby se výzkumy zabývaly právě dlouhodobým dopadem koronaviru na lidské zdraví. „Stále častěji vidíme důkazy o dlouhodobém působení covidu a únava je jedním z nejběžněji uváděných vedlejších příznaků. Studie zdůrazňuje, že únava byla zaznamenána jak u hospitalizovaných pacientů, tak i u pacientů s mírnými počátečními projevy,“ komentoval výzkum odborník v oblasti globálního zdraví Michael Head.

Související

Krok za krokem k dokonalému spánku: Jak vybrat matraci přesně na míru?

Krok za krokem k dokonalému spánku: Jak vybrat matraci přesně na míru?

Pro dobrou náladu je kvalitní spánek naprostou nezbytností. Dostatek odpočinku je důležitý pro zdraví. Mnoho lidí má přitom se spánkem problémy. Ty mohou být způsobeny různými faktory, jedním z těch nejdůležitějších je nevhodná matrace. Proto je důležité si postel pečlivě vybírat, abyste se v noci nepřevalovali.

Více souvisejících

spánek zdraví výzkum Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 5 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 5 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy