Účinná obrana proti koronaviru existuje. Velká část lidí s ní bude mít problém, tvrdí experti

Navzdory masivnímu rozšíření koronaviru není tak lehké se Covidem-19 nakazit. Je totiž potřeba strávit větší množství času v těsné blízkosti nakažené osoby, nebo na sebe nákazu přenést jiným způsobem. Například skrze doteky a sliznice. Zdálo by se, že recept na účinnou prevenci je nasnadě - nedotýkat se obličeje. To je ale překvapivě mnohem těžší, než se zdá.

V roce 2015 provedla univerzita v Sydney studii, při níž monitorovala studenty medicíny a zaznamenala, kolikrát se dotkli své tváře. Každý z 26 budoucích lékařů se obličeje dotknul průměrně 23krát za hodinu, tedy zhruba každé tři minuty.

Téměř polovina všech doteků, přesněji 44 procent, se týkala kontaktu s očima, nosem nebo ústy. Na výsledek studie upozornila televize CNN s tím, že nedotýkat se obličeje zní sice jednoduše, ve skutečnosti je to ale mnohem těžší.

Část Spojených států o tom přesvědčila kalifornská úřednice, která se dotýkala tváře během tiskové konference, kde radila lidem, aby to nedělali, protože právě tak se nákaza šíří. 

"Začněte pracovat na tom, že se přestanete dotýkat obličeje, protože jedním z hlavních způsobů šíření virů je, když se dotknete svých úst, nosu nebo očí," uvedla. Pak si olízla prst, aby otočila na další stránku svých poznámek. Neuvědomila si, že se nedrží své vlastní rady.

Dotek obličeje a sliznic je zkrátka jedním ze způsobů, kudy se mohou nemoci dostat do těla, koronaviru nevyjímaje. "Viry, které ovlivňují dýchací systém, vstupují do těla přes slizniční membrány, které se nacházejí v nose, ústní dutině a na rtech. Při špatné hygieně rukou je snadné tímto způsobem získat virovou infekci," říká lékař Dawn Mueni Becker, infekční specialista z Gainesville na Floridě.

Na podobné téma ostatně už dříve vtipkoval i prezident Donald Trump. "Nedotkl jsem se tváře týdny. Chybí mi to," řekl nedávno žertem. Navzdory tomu byl fotografován, jak se dotýká tváře.

Stejně jako většina našeho chování začínají i neustálé doteky obličeje již v mladém věku a postupem času se stanou zvykem. Lidé se dotýkají tváře z různých důvodů. Jedna studie z roku 2014 například naznačila, že doteky pomáhají snižovat stres a nepohodlí.

"Spontánní gesta doteku obličeje jsou prováděna každý den různými lidmi, především ve stresových situacích," píše se ve studii. "Tyto pohnutky obvykle nejsou navrženy jako prostředek komunikace, často jsou prováděny nevědomky," stojí v ní dále.

Pokud se nedokážete kontrolovat, není to podle Beckera konec světa. Existují totiž způsoby, jak snížit šanci na nákazu způsobenou právě dotykem obličeje. "Být si vědom tohoto zvyku je užitečné, pokud jde o to, jak se vyhnout dotyku s obličejem. Je důležité identifikovat spouštěče, jako je rýma nebo nutkání kýchat. V tomto případě je užitečné mít poblíž kapesník, je lepší použít k doteku jej, než se dotknout tváře holýma rukama," upozornil lékař.

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí doporučuje mytí rukou mýdlem a vodou po dobu nejméně 20 sekund. Pokud není k dispozici voda, lze použít dezinfekční prostředek na bázi alkoholu, který obsahuje nejméně 60 % alkoholu. Mýdlo a voda jsou vhodnější, pokud jsou ruce viditelně špinavé. 

Navzdory všem varováním si velká část lidí bude na tvář nevědomky sahat dál. I přesto, že vědci často upozorňují, že lidé se během dne dotknou řady věcí, které mají na svém povrchu miliony bakterií a virů. Ať už to jsou kliky od dveří, mobilní telefony nebo peníze. Zvyk je ale železná košile, kterou lze odnaučit jen těžké, zejména pokud probíhá bez přímé kontroly našeho vědomí.

Související

Více souvisejících

viry a bakterie Lidé Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Západ se bojí, říká Zelenskyj s ohledem na válku na Ukrajině

Západ se bojí nejen porážky Ruska, ale i porážky Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v rozhovoru pro AFP označil za absurdní. Západním spojencům vyčetl například to, že Kyjevu zakázaly používat dodané zbraně k útokům na ruské území. Moskva chce podle Zelenského zaútočit na Charkov, přičemž nemá dost sil k novému útoku na Kyjev. 

před 1 hodinou

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Češi nepovolili Rakušanům další překvapení. Porazili je 4:0 a čtvrtfinále mají jisté

Poté, co nejprve Rakušané potrápili Švýcary (4:5) i Kanaďany (6:7 po prodloužení) a posléze dokázali porazit Finsko 3:2, se naši jižní sousedé v pátek večer v pražské O2 Areně představili proti svěřencům kouče Radima Rulíka. Ten své mužstvo na nevyzpytatelného soupeře připravil, a i když především druhá třetině herně nebyla podle českých představ, výsledkově k žádnému překvapení tentokráte naštěstí nedošlo. Utkání dospělo k české výhře 4:0.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Pellegrini: Fico si útok pamatuje a po atentátu byl při vědomí. Ve hře je převoz do Bratislavy

Lékařské konzilium by mělo v pondělí rozhodnout o další léčbě postřeleného slovenského premiéra Roberta Fica, který po středečním atentátu podstoupil ve fakultní nemocnici v Banské Bystrici pětihodinovou operaci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy