V 80. letech vytvořili Sověti skutečné zařízení ke "zničení světa“. Rusové ho stále mají

Kdo viděl doktora Strangelove, určitě rozumí obecnému nápadu „zbraně soudného dne,“ jinýmy slovy - pokud nás zničíte, zničíme my vás. Jedná se o koncept automatického systému, který zaručuje jadernou odvetu. Není to však jen koncept. Takové zařízení existuje a jde o jméno Dead Hand.

„V případě jaderného útoku na danou zemi je zařízení doomsday navrženo k zahájení intenzivního odvetného jaderného útoku na útočníka, bez ohledu na to, zda v napadené zemi někdo zůstal naživu, aby jej nařídil,“ napsal server foxtrotalpha.japlonik.com.

Důvod, proč se Sověti rozhodli vybudovat systém Dead Hand, souvisel s pokroky v americké raketové technologii v 80. letech. Předtím se očekávalo, že jaderná válka bude zpočátku bojována s mezikontinentálními balistickými raketami (ICBM).

ICBM jsou obvykle detekovatelné a cílová země má obecně asi 30 minut, což je dost času na to, aby zahájila protiúder.

Američané získávali v 80. letech lepší přesnost se svými raketovými odpalovacími systémy založenými na ponorkách. Znamenalo to, že mohli provést přesné jaderné údery poblíž Sovětského svazu. Zkrátili také dobu, kdy bylo vypuštění detekováno na pouhé tři minuty. To samozřejmě není dostatečný čas na to, aby bylo možné uskutečnit účinný protiútok.

Sověti potřebovali nějaký způsob, jak zajistit, že bude možná odveta. Tady přichází na řadu zařízení Doomsday Dead Hand, které bylo původně pouze záložním systémem pro nouzovou komunikaci. Je to velká komplikovaná síť vzájemně propojených systémů. Postupně byl systém rozšířen, aby poskytoval plně automatickou funkci protiútok. Srdcem systému je „velící raketa“.

Vysílač rakety by nahradil zničenou pozemní komunikaci, vysílal by příkazy k přijímacím zařízením na všech pozemních balistických raketách, ponorkových spouštěčích a bombardovacích letadlech.

Příkazy rakety jaderným zbraním a zařízením by měly zahájit odvetný úder k předem stanoveným cílům. To vše se samozřejmě stane až poté, co se zjistí, že došlo k prvnímu úderu proti sovětskému území. Celý systém je aktivován, pokud se vysoce postavený člověk rozhodne jej zapnout, ideálně dlouho před skutečným jaderným úderem.

Systém byl aktivován v dobách obecného napětí mezi Sověti a Američany. Po aktivaci zůstává systém v klidu.

Server Foxtrotalphia.jalopnik.com také popsal, jak by Dead Hand věděl, jestli zbraň zasáhla sovětskou půdu. Systém měl síť senzorů pro kontrolu seismických poruch odpovídajících jadernému úderu, mohl kontrolovat úrovně záření, monitoroval komunikaci a intenzitu komunikace na vojenských rádiových kmitočtech a mohl zjistit, zda lidé stále žijí.

V reálné jaderné krizi by komunikační rakety vypuštěné automaticky vysílaly palebné příkazy pro jaderné rakety v Rusku, Bělorusku, Kazachstánu a na Ukrajině. Stroj doomsday zajišťuje masivní salvu těchto raket bez účasti místních posádek. Velitelé zbraní v terénu mohou být zcela přemostěni.

Pokud chcete, aby zařízení doomsday fungovalo jako způsob, odstrašující hrozby pro potenciální útočníky, musí potom vědět, že zařízení existuje.

Související

Ilustrační fotografie

Hodiny posledního soudu dál ukazují 100 vteřin do půlnoci

Podle správců symbolických hodin posledního soudu (Doomsday Clock) svět po loňském roce zůstal 100 vteřin od absolutní zkázy. Skupina vědců a dalších osobností dnes uvedla, že pandemie koronaviru ukázala na nedostatek připravenosti zemí čelit zvýšenému nebezpečí pro planetu.

Více souvisejících

Doomsday (archa lidstva Svalbard) Sovětský svaz Jaderné zbraně USA (Spojené státy americké) raketa

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy