V Itálii i USA umřelo s covid-19 dvakrát více lidí, než se uvádí, tvrdí odborníci

Nově zveřejněné odhady naznačují, že v Itálii i USA umřelo s covid-19 dvakrát více lidí, než obě tyto země uvádějí. Odborníci porovnali čísla s běžným průměrem počtu úmrtí z předchozích let a došli k zajímavým závěrům.

V současné době probíhá po celém světě testování protilátek v krvi proti covid-19, ale nová studie odhalila, že dochází k závažnému omezení sběru dat. Svět čelí nedostatečné testovací kapacitě a tím dochází k problému s detekcí lidí, kteří nevykazují žádné příznaky onemocnění covid-19. Testy, které jsou v současné době k dispozici mohou vést i k negativním výsledkům, pokud pacient nemá v krvi dostatečné množství viru nebo test nebyl správně proveden.

Odborníci odhadují, že skutečný dopad viru SARS-CoV-2 v USA a Itálii může být až 10krát větší než uvádějí oficiální čísla, a to se týká i počtu úmrtí. „Existuje spousta úmrtí, u kterých nikdy nebudeme vědět, jestli byla způsobena koronavirem,“ řekla Elizabeth Halloranová, která se věnuje studiu infekčních chorob, pro web Business Insider.

Halloranová dodala, že ve skutečnosti se nakazilo více lidí, než se původně myslelo. Výzkum provedený v Instituto Cattaneo naznačuje, že počet úmrtí v Itálii je ve skutečnosti dvakrát vyšší, než Itálie uváděla k 1. dubnu.

Vědci porovnali počet hlášených úmrtí v letošním roce od 21. února do 21. března v porovnání se stejným obdobím od roku 2015 do 2019. Podle analýzy Itálie zaznamenala 8 700 nevysvětlitelných úmrtí nad rámec běžného průměru. Oficiální číslo úmrtí na onemocnění covid-19 za toto období je 4 800. Studie ukazuje, že za zkoumané období umřely tisíce lidí a doposud nebylo uvedeno proč.

Například vesnice Nembro v Lombardii detekovala pouze polovinu úmrtí jako následek nemoci covid-19, přestože vesnice zaznamenala v březnu 15krát vyšší úmrtnost oproti normálu. „Hlášení potvrzených úmrtí na covid-19 v Itálii je důkazem jejich podceňování úmrtnosti,“ uvádí vědci ve studii a dodali, že vysvětlení se nabízí v domovech pro seniory, kde docházelo k mnoha úmrtím, ale čísla nebyla zahrnuta do oficiálního hlášení. Studie prokázala, že v některých oblastech Itálie jako Emilia-Romagna nebo Piemont došlo k nárustu úmrtí až o 50 %.

Údaje z USA naznačují, že od začátku nového roku i zde dochází k nárustu nevysvětlitelných úmrtí zhruba o 30 %. Studie porovnala běžnou chřipku, které v USA ročně podlehne průměrně asi 36 000 lidí, ve špatné sezóně až 61 000, s virem SARS-CoV-2 a zjistila, že úmrtí na onemocnění covid-19 může být až dvacetkrát víc.

„Vzhledem k tomu, že Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí neustále kontroluje počet úmrtí, protože zohledňuje i zpoždění v podávání zpráv, poměr úmrtí na covid-19 se ještě zvýší,“ napsali vědci. Například ve Virginii nebo v New Jersey byla pouze polovina nadměrného úmrtí připisována onemocnění covid-19, což podle studie naznačuje, že čísla jsou ve skutečnosti dvakrát tak vysoká.

Související

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Evropa směřuje k jednotné obranné průmyslové základně. Klíčoví hráči? Německo a překvapivě Itálie

Německo-italská spolupráce v oblasti obrany se stává klíčovým krokem k vybudování sjednocené evropské obranné průmyslové základny, která je strategickou odpovědí na rostoucí globální napětí a požadavky na posílení kolektivní bezpečnosti. Ruská invaze na Ukrajinu znovu upozornila na zranitelnosti evropské obranné politiky a zdůraznila nutnost přehodnotit evropský přístup k obraně, včetně výrobních a akvizičních kapacit.
Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

Více souvisejících

Itálie USA (Spojené státy americké) věda nemoci New York Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

včera

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

včera

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota

V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl

Zatímco prohlášení bývalého prezidenta Donalda Trumpa o koupi Grónska mohlo působit jako absurdní návrat do dob koloniální expanze, bližší pohled odhaluje, že jde spíše o reakci na rychle se měnící svět formovaný klimatickou změnou. Tání ledovců v Arktidě a strategické soupeření mezi USA, Ruskem a Čínou ukazují, že Grónsko hraje v tomto globálním zápase klíčovou roli. Uvedl to server Politico.

včera

Rusko, ilustrační foto

Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024

Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy. 

včera

včera

8. ledna 2025 22:03

Princ Andrew

Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům

Pověst britské královské rodiny je opět ohrožena kvůli minulosti prince Andrewa. Mladšího bratra krále Karla III. nahlásila antimonarchistická skupina Republic policii. Její představitelé nařkli Andrewa z toho, že použil falešné jméno při registraci svých podnikatelských aktivit. Upozornila na to BBC. 

8. ledna 2025 21:29

Robert Fico

Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení

Slovensko nadále řeší vánoční pobyt premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve Vietnamu. Nově se ukazuje, že v asijské zemi byl přinejmenším od 27. prosince. Nadace Zastavme korupciu identifikovala hotelový pokoj z videa, které zmíněného dne zveřejnil. Upozornil na to server aktuality.sk. 

8. ledna 2025 20:35

Elvis Presley by slavil devadesáté narozeniny

Osmého lednového dne roku 1935, tedy přesně před 90 lety, se narodil Elvis Presley. Tehdy ještě nikdo netušil, že se z chlapce z chudé rodiny stane král rock and rollu.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy