ANALÝZA: Jak vyvinout vakcínu za rok? Vědcům stačí štěstí, Ebola a šimpanz, fámy o 10 letech jsou nesmysl

Je reálné vytvořit funkční a bezpečnou vakcínu během jednoho roku? Ačkoliv společnosti jako AstraZeneca nebo Moderna ukazují, že zřejmě ano, mnoho lidí odrazuje nedůvěra vůči rychlému postupu při výrobě a testování. Nezřídka se proto odkazují na delší časový horizont, který by měl dle mnohých trvat i 10 let. Je ale zdlouhavý postup skutečně nutný, pokud přihlédneme k tomu, že vývoje vakcín jsou složeny nejen z vědeckého bádání a pokusů, ale i z dlouhých byrokratických průtahů a výrobních a distribučních komplikací? Podívejte se na příběh, který mapuje vznik vakcíny proti covid-19, a ukazuje, jak prvotřídní vědecké znalosti spolu s jistou dávkou štěstí daly vzniknout očkovací látce, která má původ v epidemii Eboly a v nose šimpanze.

Vakcína je bezesporu nejsilnější zbraní proti nemocem, jakou lidstvo vlastní. Zatímco léky dokáží v řadě případů zastavit již rozběhlé onemocnění, vakcína zajistí, že se u očkované osoby nemoc ani nerozvine. 

Navzdory tomu lékaři dokáží očkovat jen proti velmi malému počtu nemocí. Ačkoliv prakticky nelze přesně určit, kolik různých onemocnění existuje (některé zdroje hovoří o 7000, jiné o 10 000, ale i 30 000, mnoho nemocí je ale velmi vzácných) a ani přesný počet nemocí, které umíme léčit (řádově se hovoří o stovkách), vakcínou zatím dokážeme zabránit rozvinutí pouze několika desítek. 

Seznam Světové zdravotnické organizace (WHO) eviduje 23 vakcín a počet nemocí, proti kterým nás chrání, je jen o málo větší (lze se očkovat proti hepatitidě A a B, tím pádem přeneseně i proti D, ačkoliv WHO žloutenku eviduje jako jeden bod). Další desítky vakcín jsou v procesu výzkumu, který je ale v mnoha případech extrémně složitý.

Proč covid-19 a ne HIV?

Na sociálních sítích se lze velmi často dočíst nesmyslná paralela. "Proč neumíme očkovat proti AIDS, když vymyslet vakcínu proti covid-19 je tak jednoduché?" ptají se sem tam lidé. Ačkoliv porovnávat obě nemoci nelze ani zdaleka, ve skutečnosti jde o dobrou otázku. O to více, kdy se v roce 1984, kdy bylo zjištěno, že původcem nemoci AIDS je virus HIV, hovořilo o očkování do několika let.

Práce na vakcínách v té době skutečně začaly, ani o 35 let později ale žádnou nemáme. Tedy alespoň ne plošnou, což ale neznamená, že by se medicína nepohybovala dopředu mílovými kroky. Už nějakou dobu máme k dispozici takzvanou preexpoziční profylaxi, tedy preventivní podání léku či vakcíny s cílem zabránit přenosu, která ochrání rizikové osoby před nákazou. Ve světě navíc probíhají klinické testy vakcíny a je naděje, že v řádu několika let bychom se skutečně účinné vakcíny mohli dočkat.

Problém je ve způsobu, jakým vakcíny fungují. Většina z nich staví na bázi vpravení oslabeného či fragmentovaného mikroba (v tomto případě viru) do lidského těla tak, aby jej imunitní systém rozpoznal a dokázal si proti němu vytvořit protilátky. Proč nelze očkovat proti HIV je nasnadě. Virus totiž dokáže obejít imunitní systém a tváří se jako běžný protein. Díky tomu si s ním tělo nedokáže poradit, neboť ho ani včas nezachytí. A když se tak stane, je pozdě.

Z virologického hlediska jde o funkční mechanismus, který může těžit z výhody pozdního rozpoznání nemoci, zároveň si ale nese řadu nevýhod. Přenos nemoci je velmi limitován, a to jak několika málo způsoby, které jsou všem známy, tak i procentuální šancí přenosu. Ta je například při pohlavním styku hluboko pod 1 %. 

Covid-19 či koronaviry obecně oproti tomu fungují úplně jinak. Přenáší se vzdušnou cestou, nemoc se u řady lidí projeví záhy, a u těch, u kterých ne, většinou nehrozí výraznější komplikace a imunitní systém si s ní sám poradí. Vytvořit vakcínu proti takové nemoci je proto o poznání jednodušší.

Lze ale i přesto vyrobit bezpečnou a funkční očkovací látku za pouhý rok? Ano i ne. Pokud by vědci začínali úplně od nuly, pravděpodobně by jim to zabralo více času. V tomto případě ale měly farmaceutické firmy k dispozici poměrně velké množství informací ještě dříve, než samotný vývoj vakcíny začal.

Covid-19 není tak úplně nový

Covid-19 totiž není první koronavirovým onemocněním, se kterým se setkáváme. Kromě těch běžně rozšířených v populaci jsme byli za posledních 20 let svědky výskytu SARS a MERS. Nepřekvapivě se i proti nim vyvíjely a dodnes vyvíjejí vakcíny, na rozdíl od covid-19 ale v zásadě není kam spěchat.

Obě nemoci se totiž podařilo dostat pod kontrolu. To má za následek, že se jimi nakazilo dohromady pouze 11 tisíc lidí. Oproti desítkám milionů nakažených covidem-19 jde o nesrovnatelně menší číslo. SARS i MERS mají přitom podstatně větší smrtnost, u první z nich jde o necelých 10 %, v případě druhé jmenované zemřelo 35 % nakažených. 

Hlad po vakcíně ale utichl spolu s výrazným zredukováním počtu nově nakažených. Ty šlo ostatně také podstatně lépe rozpoznat, díky závaznějším symptomům se je povedlo izolovat včas a nemoci se neměly šanci šířit. I přesto se rozjely práce na vakcínách, a v případě SARS se vědci dostali od získání genomové sekvence viru do klinického hodnocení vakcíny za 20 měsíců.

Ačkoliv se 20 měsíců jeví oproti vakcíně na covid jako podstatně delší doba, pokud se podíváme na řadu jiných nemocí, proti kterým očkujeme, jde o neuvěřitelný medicínský pokrok. Historicky totiž trvaly vývoje vakcíny skutečně dlouhé roky až desítky let, před 50 až 100 lety ale bylo zdravotnictví v úplně jiné fázi, než dnes.

Štěstí v neštěstí. Vědci těží z minulosti

Vývoj vakcín proti SARS a MERS se po utlumení šíření nemocí výrazně omezil. Nemoc se podařilo zachytit a téměř nikomu se nevyplatí v tvorbě vakcín pokračovat, ačkoliv jejich vývoj pozvolna nadále probíhá. Přesto se podařilo za poměrně krátkou chvíli dosáhnout vědcům jistých pokroků, ze kterých lze těžit i dnes.

Pokud by se namísto koronavirové nemoci objevila jiná pandemická choroba, pravděpodobně by byl vývoj těžší. Díky tomu, že SARS-CoV-2 není první, kdo za poslední dvě dekády přeskočil ze zvířat na lidi, ale mohou vědci při vývoji vakcíny těžit právě ze znalostí, které se podařilo získat zkoumáním SARS a MERS. 

Ne nadarmo mají SARS a SARS-CoV-2 podobní názvy. Oba viry se vyznačují z 80 procent shodným genetickým kódem a oba pocházejí z netopýrů. Vědci tak už na začátku tvorby vakcíny věděly dvě podstatné věci. Znaly biologii viru, a především jeho achilovu patu. Spike protein.

Svou roli sehrála i Ebola

Mezi lety 2014 a 2016 se odehrála zdravotnická katastrofa, která nedostala takový mediální prostor jako covid-19, vědce a úřady ale silně znejistila. Největší epidemie Eboly tehdy zabila 11 tisíc lidí a ukázala, jak zranitelné lidstvo ve skutečnosti je, navzdory moderní medicíně 21. století.

V roce 2018 byla proto na seznam nemocí s prioritním výzkumem vytvořený WHO přidána takzvaná Choroba X. Jde o označení pro nový a dosud neznámý patogen, který může v budoucnu způsobit chorobu epidemického až pandemického rázu. Jako právě covid-19.

Choroba X má spíše symbolický význam, pomáhá ale zainteresovaným lidem uvědomit si, jak rychle může přijít potřeba na tvorbu léku či vakcíny proti nemoci, kterou dosud neznáme. I díky tomu při prvním šíření covidu pohotově zareagovaly desítky společností, které okamžitě začaly s tvorbou vakcíny.

Jednou z nich je britská AstraZeneca složená z odborníků z Oxfordu. Zatímco celý svět slavil příchod roku 2020, část vědců byla v pohotovosti. Mezi nimi i profesorka vakcinologie na Oxfordské univerzitě Sarah Gilbertová. Zaregistrovala zprávy o podivné virové pneumonii v čínském Wu-chanu a poté, co se zjistilo, že se virus zodpovědný za tuto nemoc může šířit mezi lidmi, měla jasno.

"Chystali jsme se na Chorobu X, očekávali jsme Chorobu X, mysleli jsme si, že tohle je ona," řekla britské televizi BBC. Tehdy ještě netušila, jak stěžejní bude kandidátní vakcína ChAdOx1. Tu vyvinul oxfordský tým proti MERS a jde o oslabený virus nachlazení odebraný z nosu šimpanze. 

Právě znalosti získané při vývoji ChAdOx1 mohli vědci uplatnit zde. Mechanismus, při kterém virus používá spike protein k napadání buněk našeho těla, byl vědcům z minulosti dobře známý, a stačilo jediné. Naučit imunitní systém jej zničit.

"Pokud by se jednalo o úplně neznámý virus, byli bychom ve velmi odlišné pozici," tvrdí brotský profesor Andrew Pollard. Vědci ale měli štěstí. Jediné co potřebovali je vzít ChAdOx1 a vložit do něj genetické pokyny související se zmíněným proteinem. V tu chvíli měli vědci v ruce klíč k vytvoření vakcíny.

Její vývoj tedy proběhl velmi rychle, ale díky velké souhře faktorů, především díky znalostem z předchozích let. Nelze proto tvrdit, že by vakcína byla vyvinuta během jednoho roku. Samotná očkovací látka ano, avšak vývoj jako takový se historicky datuje do předchozích let.

Když je výzkum ta lehčí část vývoje 

Existují ale i další důvody, proč byly v historii vývoje vakcín nesmírně zdlouhavé. Například byrokracie a finance. Vytvořit vakcínu není levná záležitost, a jelikož většina nemocí, proti kterým se dnes vytváří, nemá pandemický charakter, v zásadě se může zdát, že není kam spěchat.

Alespoň tak to vnímají sponzoři, kteří výzkumy financují. Ostatně právě sháněním finančních prostředků strávil Pollard několik měsíců. Měl štěstí, ti majetnější si uvědomovali riziko a peníze se sehnaly. Pokud by ale dnes někdo sháněl finance na vývoj vakcíny proti nemocem, které nemají devastační účinek zdraví statisíců lidí stejně jako na světovou ekonomiku, uspěl by jen stěží. Z části i proto, že vývoj vakcíny je nejistý byznys. Nikdo dopředu neví, jak ve finále testy dopadnou. 

V tomto případě dopadly dobře, stejně jako u dalších západních vakcín. Hrozilo ale, že testování ohrozí plány jednotlivých vlád na uzavírání hranic. Testování se proto muselo zavčas přesunout kam bylo třeba, například do Itálie. Nejpostiženější evropské země při první vlně.

Země, ve kterých se vakcíny testují, si vědci nevybírají náhodně. Jistou roli v tom hraje byrokracie, která je i tak nesmírně složitá. Pokud nejde o pandemický stav, jako je tento, jen úřední průtahy mohou uvedení vakcíny na trh zpozdit o řadu měsíců až let. Jeden z důvodů, proč se všeobecně traduje, že se očkovací látky vyvíjejí roky.

Dalším důvodem je ale velká koncentrace nakažených. Při klinických testech totiž potřebujete očkovací látky zkoušet na lidech, kteří nemoc neprodělali. Nemůžete je ale pak vzít a nechat všechny hromadně nakazit covidem-19. Často jsou vhodnými jedinci lidé, u nichž v rodině se nemoc vyskytuje, ale kteří sami neonemocněli.

Sehnat desítky tisíc vhodných kandidátů není záležitostí jednoho dne, a opět jde o další důvod, kvůli kterému se testování vakcín v řadě případů protahuje na dlouhé měsíce až roky. Právě ohromné šíření nového typu koronaviru ale tuto část vědcům usnadnilo.

Vývoj vakcíny 10 let? Nesmysl

Oxfordská vakcína se začala testovat v červnu, vědci ale sami přiznávají, že k tomuto kroku mohli přistoupit už v dubnu, kdy se testem na zvířatech zjistilo, že vakcína je bezpečná. I přesto se uskutečnily všechny tři požadované klinické fáze testů na 30 000 lidech tak, jak je zvykem u jakékoliv jiné vakcíny. 

Proč se to stihlo tak rychle? Z části díky štěstí, pro vědce v zásadě nešlo o až tak neznámý virus. Z části díky pandemii, která vyvolala hlad po vakcíně. Z části díky tomu, že se Choroba X nepodcenila. A rovněž i proto, že odpadlo poflakování se nejen mezi jednotlivými testovacími fázemi, ale i mezi dokončením, schválením vakcíny a následnou logistikou. Jen ta by se za normálních okolností zajišťovala úmorné měsíce.

Myšlenka, že se vakcína vytváří 10 let, je proto zcela mylná. Podle lékaře Marka Toshnera z Royal Papworth v Cambridge se totiž většinu času prakticky nic neděje. Jde o nekonečné psaní žádostí o granty, jejich zamítávání, opětovné vypisování žádostí, získávání řady souhlasů, vyjednávání s výrobci, zdlouhavé nabírání dobrovolníků na testy, složitá byrokracie při žádání o schválení, dlouhá logistika... Právě proto může přechod z jedné fáze do druhé trvat roky.

"Proces je to dlouhý. Ne proto, že musí být, ne kvůli bezpečnosti, ale kvůli realitě dnešního světa," říká Toshner. Důležité je, že tímto rychlým procesem se sice obětovala řada bezvýznamných čekacích lhůt, ale ne bezpečnost. Na tu jsou požadavky vždy, vždy byly a vždy budou. A ačkoliv nelze vyloučit, že se při vakcinaci milionů lidí u někoho mohou objevit vzácnější problémy, to stejné platí pro každou vakcínu, která byla kdy vyvinuta. Bez ohledu na dobu výroby.

Související

Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.
Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování Vědci lékaři nemoci

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Hokej, ilustrační foto

Vedle Švédska je ve čtvrtfinále MS i druhý domácí tým Dánové. Mezi osmičkou je i Rakousko, Kazachstán sestupuje

Až tradičně nabitý závěrečný hrací den v rámci základních skupin rozhodl o posledních postupujících do čtvrtfinále a definitivním složení čtvrtfinálových dvojic. Kromě toho ale také rozhodl o druhém sestupujícím. Vedle Francouzů opouští po tomto ročníku elitní divizi MS i Kazachstánci, kteří se mohli ještě zachránit ve vzájemném souboji se Švýcarskem, kdyby ovšem dokázali s nimi bodovat. 

před 8 minutami

Hokej MS

Na čtvrtfinále se Švédy i s Kämpfem. Toronto českého útočníka pouští na MS

Krátce poté, co čeští hokejisté v úterý prohráli svůj poslední zápas ve skupině B na mistrovství světa, bylo jasné, že se jejich realizační tým dočká vytoužené posily z kanadsko-americké NHL. Útočník David Kämpf totiž prošel nezbytnou lékařskou prohlídku a klubové vedení Toronta ho tak následně uvolnilo na MS do švédského Stockholmu, kam Češi odcestují na čtvrteční čtvrtfinále, ve kterém se utká s domácími Švédy.

před 15 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Izraelci zřejmě zabili lídra Hamásu Sinvára. Obsadíme celé Pásmo Gazy, potvrdil Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes večer v obsáhlém projevu prohlásil, že je jeho země připravena ukončit válku v Pásmu Gazy – ovšem jen za „jasných podmínek“, které mají zajistit izraelskou bezpečnost. Premiér zároveň potvrdil, že izraelská armáda pravděpodobně zabila významného lídra Hamásu Mohammeda Sinvára a že cíl zcela porazit hnutí Hamás zůstává beze změny.

před 1 hodinou

Mark Carney, Liberální strana Kanady

Kanada se chce připojit k Trumpovu štítu Golden Dome

Kanadská vláda potvrdila, že s administrativou prezidenta Donalda Trumpa jedná o možném zapojení do nového amerického systému protiraketové obrany nazývaného „Golden Dome“. Cílem ambiciózního projektu je ochrana Severní Ameriky před tzv. „nové generací“ vzdušných hrozeb, včetně hypersonických střel a útoků ze stratosféry či vesmíru.

před 2 hodinami

Elon Musk

Elon Musk nekončí. Prozradil, jak dlouho zůstane v čele Tesly

Elon Musk prohlásil, že hodlá zůstat generálním ředitelem společnosti Tesla ještě alespoň dalších pět let. Veřejné ujištění pronesl během vystoupení na katarském ekonomickém fóru pořádaném agenturou Bloomberg v Dauhá. Když se ho moderátor zeptal, zda je připraven vést Teslu v příštích pěti letech, Musk bez váhání odpověděl: „Ano.“ A v reakci na následný dotaz, zda má o tomto plánu nějaké pochybnosti, s typickou dávkou černého humoru dodal: „No, ledaže bych zemřel.“

před 3 hodinami

Donald Trump

Válka na Ukrajině: Jaké budou další kroky? Trumpa čekají tři zásadní rozhodnutí

Americký prezident Donald Trump se v příštích týdnech může ocitnout v klíčové roli při hledání cesty k ukončení ruské agrese proti Ukrajině. Podle aktuální analýzy experta Michaela O’Hanlona z vlivného think-tanku Brookings Institution by Trump mohl využít diplomatického manévrovacího prostoru, který mu otevřelo nedávné sbližování s Kyjevem. Pokud zároveň zesílí tlak na Moskvu, může podle O’Hanlona připravit půdu pro možné příměří.

před 3 hodinami

Očkování, ilustrační foto

Nemoc, která v minulosti děsila svět, už nebude hrozbou? Británie spouští jako první na světě očkování

Ve Spojeném království začne letos v létě celosvětově první očkovací program proti kapavce. Britské zdravotnické úřady oznámily, že vakcína bude od 1. srpna nabízena vybraným skupinám obyvatel skrze místní centra sexuálního zdraví. Cílem je zpomalit rychle rostoucí výskyt této pohlavně přenosné infekce, která v posledních letech vykazuje alarmující nárůst a čím dál častěji je rezistentní vůči antibiotikům.

před 4 hodinami

Americká armáda, ilustrační fotografie

Nejde jen o Ukrajinu. USA stojí před možností největšího vojenského konfliktu od druhé světové války

Americká zahraniční politika se čím dál častěji točí kolem jednoho bodu na mapě východní Asie – Tchaj-wanu. Tento ostrov, jehož mezinárodní status zůstává nejednoznačný, se připravuje na možný vojenský střet s Čínou, která si na něj dělá dlouhodobý nárok. A Spojené státy stojí před dilematem, které by mohlo vést k největšímu vojenskému konfliktu od druhé světové války – tentokrát ale s jadernou mocností, píše National Interest.

před 5 hodinami

Elton John

Elton John kvůli AI označil britskou vládu za absolutní lůzry

Zpěvák a hudební skladatel Elton John ostře kritizuje britskou vládu za návrh, který by umožnil technologickým firmám využívat chráněný obsah umělců bez jejich souhlasu pro trénování umělé inteligence. John tento přístup označil za „trestní čin“ a britskou vládu za „absolutní lůzry“.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Mír výměnou za území? Rusko a Ukrajina zvažují možnosti dohody

Vyjednávání prezidentů Ukrajiny a Ruska, jak sám Putin oficiálně během tiskové konference nabídl, by mohlo znamenat důležitý posun v jednání o ukončení války. Hlavním bodem by měly být územní otázky a jejich budoucí kontrola. Na přijetí této nabídky naléhal i Donald Trump, který vyzval Ukrajinu k okamžitému souhlasu.

před 7 hodinami

Andrij Portnov

Ve Španělsku byl zastřelen Andrij Portnov, ukrajinský politik a poradce Janukovyče

V úterý ráno otřásla Madridem šokující vražda bývalého vlivného ukrajinského politika Andrije Portnova. Neznámý útočník či útočníci ho zastřelili poblíž prestižní American School of Madrid ve čtvrti Pozuelo de Alarcón. Jak informovala agentura Reuters s odvoláním na zdroj blízký vyšetřování, obětí byl právě Portnov – dlouholetý právník a někdejší vysoce postavený člen administrativy prezidenta Viktora Janukovyče.

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ukrajina má důkazy, že ruská armáda popravuje kapitulující ukrajinské vojáky

Drsný rozkaz proniká šumem vysílačky: „Velitele zajmout, ostatní zabít.“ Tato děsivá slova zazněla v rámci série rádiových komunikací mezi ruskými jednotkami, které podle ukrajinských úřadů dokazují, že vyšší důstojníci ruské armády přikazují vojákům popravovat kapitulující ukrajinské vojáky – což je hrubé porušení mezinárodního práva.

před 7 hodinami

Monika Brusenbauch Meislová

Brexit pozpátku? Británie a EU se snaží aktualizovat vztahy, jinak nezvládnou čelit novým hrozbám, říká Meislová

Expertka na britský politický systém Monika Brusenbauch Meislová z brněnské Masarykovy univerzity v rozhovoru pro EuroZprávy.cz exkluzivně vysvětlila, co znamená snaha o aktualizaci vzájemných vztahů Velké Británie a Evropské unie a také zhodnotila, jak se Londýnu podařil brexit. „Mnoho očekávaných výhod – nové obchodní dohody, silnější globální postavení, nižší míra migrace – se buď nenaplnilo, nebo se ukázaly jako zcela iluzorní,“ říká. 

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump neví co dál, Ukrajinu nechá padnout. V Kyjevě panuje zklamání, frustrace a rostoucí obavy

Ukrajina se znovu cítí opuštěná jedním ze svých klíčových spojenců. Americký prezident Donald Trump 19. května jednal telefonicky se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, aby se pokusil prosadit příměří ve válce, která už téměř čtyři měsíce drtí Ukrajinu. Výsledek? Žádný průlom, žádné sankce a z pohledu Kyjeva – další ostudná ukázka Trumpovy důvěřivosti vůči Kremlu.

před 8 hodinami

lesy

Problém, který jde za každým z nás. Leností ničíme ekosystémy, přitom stačí vyměnit oblečení za jídlo

Kvalitní jídlo by mělo být základním právem, ne nedostupným luxusem. Místo toho utrácíme za zbytečnosti, zlozvyky a statusové symboly, zatímco strava končí na chvostu priorit. Levné potraviny z velkochovů a průmyslové výroby snižují nejen kvalitu našeho života, ale také systematicky devastují přírodu. Ekosystémy trpí kvůli naší pohodlnosti, závislosti na levném a ochotě ignorovat důsledky. Pokud nezměníme spotřebitelské chování, nezachrání nás ani to, že plastové lahve házíme do žlutého kontejneru.

před 9 hodinami

Ehud Olmert

Izraelské operace v Gaze jsou velmi blízko válečnému zločinu, varuje expremiér. Mezinárodní tlak roste

Bývalý izraelský premiér Ehud Olmert se ostře vymezil vůči aktuální vojenské strategii Izraele v Pásmu Gazy. V rozhovoru pro britskou stanici BBC uvedl, že to, co izraelská vláda pod vedením Benjamina Netanjahua v Gaze provádí, je „velmi blízko válečnému zločinu“. Vyjádření přichází v době, kdy se Izrael ocitá pod rostoucím mezinárodním tlakem kvůli rozsahu civilních obětí a blokádě humanitární pomoci.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Devastace Země v přímém přenosu. Loňský rok přinesl tragický rekord

Úbytek světových lesů dosáhl v loňském roce nejvyšší úrovně od začátku měření, a to především kvůli bezprecedentnímu nárůstu požárů, které byly výrazně zesíleny globálním oteplováním. Podle nové analýzy University of Maryland zveřejněné prostřednictvím platformy Global Forest Watch zmizela z povrchu Země plocha lesů o velikosti Itálie.

před 11 hodinami

Situace v Pásmu Gazy je katastrofální. Dva miliony lidí čelí hladomoru

Situace v Pásmu Gazy zůstává i po 11 týdnech blokády naprosto katastrofální. Více než dva miliony lidí čelí bezprostřednímu hladomoru, zatímco mezinárodní humanitární pomoc stále jen obtížně proniká skrze izraelské hranice. Na zemi, kde lidé marně čekají na jakoukoliv potravinu, se valí přísliby, které se zatím mění jen v bezmoc a frustraci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy