Vědci žádají o pomoc s rozvojem metody pro sledování přítomnosti koronaviru v odpadních vodách. ČTK o tom informoval mluvčí Vysoké školy chemicko technologické v Praze (VŠCHT) Michal Janovský. Výzkumníci z VŠCHT na vývoji metody založené na stanovení obsahu RNA viru SARS-CoV-2 ve splašcích spolupracují s Pražskými vodovody a kanalizacemi (PVK).
Pilotní monitoring běží od července ve 14 lokalitách pražské stokové sítě. Výsledky podle vědců velmi dobře odpovídají epidemické situaci, rozsah vzorkování ale podle vědců zatím není dostatečný pro kvalitní výzkum.
Vzorkování podle vědců cílí na obytné lokality, včetně kolejí a centra Prahy, ale třeba i na Letiště Václava Havla či nemocnice. Podle technického ředitele PVK Petra Sýkory jsou nyní vzorky odebírány dvakrát až třikrát týdně.
"Výsledky z tohoto sledování ukazují, že především v obytných oblastech data z odpadních vod velmi dobře korelují s epidemickou situací. V řadě případů byly nárůsty počtů kopií virové RNA pozorovány s předstihem jeden - dva týdny oproti datům z klinických testů publikovaných pro území Prahy," uvedl Jan Bartáček z Ústavu technologie vody a prostředí VŠCHT.
Vědec však zároveň upozornil, že data získaná v Praze a okolí jsou předběžná. "Rozsah vzorkování zatím není dostatečný pro kvalitní epidemiologický výzkum, který by mohl být využitý pro řízení epidemiologických opatření na území konkrétních měst, případně celé České republiky. Proto v současné době hledáme podporu pro mnohem rozsáhlejší monitoring," vysvětlil vědec.
Vědci hledají v první řadě instituce státní správy a samosprávy, které by využily vyprodukovaná data a zároveň podpořily další výzkum. Dále chtějí navázat spolupráci s analytickými laboratořemi a epidemiology, kteří by vyhodnocovali a interpretovali získaná data. Partnery hledají i v soukromé sféře.
Monitoring by podle odborníků přispěl k získání dat o vývoji epidemie i odhalování nových ohnisek během ústupu epidemie. Pomoci může i k monitoringu klíčových objektům jako jsou právě nemocnice či budovy veřejné správě.
Podle Bartáčka se do budoucna nabízí i využití pro sledování šíření nových mutací viru. "V tomto případě jsou zatím známá pouze data ze zahraničí, v ČR se dosud takové testování neprovádí, ale metodiku lze o toto sledování snadno rozšířit," podotkl vědec.
Výzkumník dodal, že zkoumání přítomnosti viru v odpadních vodách se věnují vědci v řadě vyspělých zemích. Například v Nizozemsku je nyní podle VŠCHT centrálně organizovaný monitoring ve více než třech stovkách městských čistíren odpadních vod.
Související

První slavné vědkyně. Které ženy se zapsaly do historie?

Objevili sovětští vědci peklo? Kolský hlubinný vrt skrývá tajemství
věda , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , vodovody a kanalizace
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o strategických nerostných surovinách
před 2 hodinami

Prvomájová předpověď počasí. Oproti středě se oteplí
včera

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí
včera

Češi od zítra platí vyšší koncesionářské poplatky. Rozšiřuje se i okruh poplatníků
včera

Pavel vezme belgického krále i mimo Prahu, potvrdil Hrad
včera

Dnes se pálí čarodějnice. Kdo skutečně skončil za čarodějnictví na hranici?
včera

Počasí už na jaře láká na vodu. Stav na řekách ani po zimě není ideální
včera

Zemřel Ladislav Mareš, autor slavné české stolní hry Dostihy a sázky
včera

80 let od sebevraždy Adolfa Hitlera a Evy Braunové. Kdo byla Vůdcova milenka?
včera

Útočník z Třeboně zemřel v nemocnici. Policejní zásah vyšetřuje inspekce
včera

Blackout ve Španělsku nezpůsobil jen ekonomické škody. Vyžádal si i mrtvé
včera

Evropa a vojenská cvičení. Proč nezvládáme to, co Britové dělají už staletí?
včera

Projev Trumpa plný lží? Pochvaly si vycucal z prstu, ukázal fact check
včera

Čína se Trumpovi směje. Jak na ni ale skutečně dopadá obchodní válka?
včera

Vyměníme soukromí za bezpečí? I bez sběru dat lze čelit kyberhrozbám, není to ale lehké, upozorňuje Půčková
včera

Svět na prahu nové války: Jaderné mocnosti zaútočí do 36 hodin, tvrdí zpravodajci
včera

Jednání s Trumpem vyvolává v Japonsku obavy. Zbytek světa by se měl bát také
včera

Von der Leyenová Trumpovi rázně vzkázala, co svými cly způsobil
včera

Chtěl bych být papežem, prohlásil Trump
včera
Za zabíjení Rusů body, za ty nové vybavení. Ukrajinská armáda udělala z války hru
Ukrajinská armáda se rozhodla zavést netradiční systém motivace svých vojáků. Odměňuje je herními body za ničení ruské techniky i zabité vojáky. Za nasbírané body si pak jednotky mohou pořídit nové drony a vojenské technologie, které si samy vyberou. Cílem systému je nejen zvýšit efektivitu boje, ale také obejít zdlouhavé byrokratické procesy při nákupu výzbroje.
Zdroj: Libor Novák