Vědci hledají pomoc s rozvojem metody detekce koronaviru ve splašcích

Vědci žádají o pomoc s rozvojem metody pro sledování přítomnosti koronaviru v odpadních vodách. ČTK o tom informoval mluvčí Vysoké školy chemicko technologické v Praze (VŠCHT) Michal Janovský. Výzkumníci z VŠCHT na vývoji metody založené na stanovení obsahu RNA viru SARS-CoV-2 ve splašcích spolupracují s Pražskými vodovody a kanalizacemi (PVK).

Pilotní monitoring běží od července ve 14 lokalitách pražské stokové sítě. Výsledky podle vědců velmi dobře odpovídají epidemické situaci, rozsah vzorkování ale podle vědců zatím není dostatečný pro kvalitní výzkum.

Vzorkování podle vědců cílí na obytné lokality, včetně kolejí a centra Prahy, ale třeba i na Letiště Václava Havla či nemocnice. Podle technického ředitele PVK Petra Sýkory jsou nyní vzorky odebírány dvakrát až třikrát týdně.

"Výsledky z tohoto sledování ukazují, že především v obytných oblastech data z odpadních vod velmi dobře korelují s epidemickou situací. V řadě případů byly nárůsty počtů kopií virové RNA pozorovány s předstihem jeden - dva týdny oproti datům z klinických testů publikovaných pro území Prahy," uvedl Jan Bartáček z Ústavu technologie vody a prostředí VŠCHT.

Vědec však zároveň upozornil, že data získaná v Praze a okolí jsou předběžná. "Rozsah vzorkování zatím není dostatečný pro kvalitní epidemiologický výzkum, který by mohl být využitý pro řízení epidemiologických opatření na území konkrétních měst, případně celé České republiky. Proto v současné době hledáme podporu pro mnohem rozsáhlejší monitoring," vysvětlil vědec.

Vědci hledají v první řadě instituce státní správy a samosprávy, které by využily vyprodukovaná data a zároveň podpořily další výzkum. Dále chtějí navázat spolupráci s analytickými laboratořemi a epidemiology, kteří by vyhodnocovali a interpretovali získaná data. Partnery hledají i v soukromé sféře.

Monitoring by podle odborníků přispěl k získání dat o vývoji epidemie i odhalování nových ohnisek během ústupu epidemie. Pomoci může i k monitoringu klíčových objektům jako jsou právě nemocnice či budovy veřejné správě.

Podle Bartáčka se do budoucna nabízí i využití pro sledování šíření nových mutací viru. "V tomto případě jsou zatím známá pouze data ze zahraničí, v ČR se dosud takové testování neprovádí, ale metodiku lze o toto sledování snadno rozšířit," podotkl vědec.

Výzkumník dodal, že zkoumání přítomnosti viru v odpadních vodách se věnují vědci v řadě vyspělých zemích. Například v Nizozemsku je nyní podle VŠCHT centrálně organizovaný monitoring ve více než třech stovkách městských čistíren odpadních vod.

Související

Příroda na poloostrově Kola, ilustrační fotografie.

Objevili sovětští vědci peklo? Kolský hlubinný vrt skrývá tajemství

Sovětští vědci na začátku devadesátých let vytvořili nejhlubší vrt na světě. Dosáhli hloubky přes dvanáct kilometrů, než je zastavila porucha. Zatímco se oficiální zprávy odvolávají na nedostatek financování a celkovou bezvýslednost takového výzkumu, místní obyvatelé a milovníci paranormálních jevů mají jasno – vrtání skončilo, protože vědci objevili peklo. 

Více souvisejících

věda Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) vodovody a kanalizace

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy