Překvapivý proces, kterým se rakovinné buňky snaží bránit dopadům radioterapie, tedy ozařování, objevil a popsal mezinárodní tým vědců s českou účastí. Zjistil, že jednou z obranných strategií rakovinných buněk je to, že si samy způsobí další poškození DNA a svůj buněčný cyklus pozastaví před začátkem buněčného dělení.
To jim poskytne čas na opravu vážnějších poškození způsobených radioterapií. Výzkum, o kterém dnes informovala Akademie věd ČR v tiskové zprávě, by v budoucnu mohl pomoci ke zlepšení léčby nádorů. Článek o výzkumu publikoval prestižní vědecký časopis Science.
Poškození DNA se v lidských buňkách vyskytuje přirozeně a bývá účinně opravované velkým množstvím opravných drah DNA. To však podle vědců potřebuje čas - a závislost rakovinných buněk na rychlém nekontrolovaném buněčném dělení tudíž způsobuje, že se neumí vypořádat s velkými poškozeními DNA, která způsobují vysoké dávky záření. Radiační terapie tak účinně zabíjí nádorové buňky, přesto se nádory pacientům často vracejí. Mechanismy, které nádorovým buňkám pomáhají vyhnout se buněčné smrti po masivním ozáření, vědcům bohužel nejsou stále dobře známé.
Jednu z obranných strategií nádorových buněk nedávno objevil a popsal tým, jehož členy jsou i vědci z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR (ÚMG AV). Experti zjistili, že nádorové buňky mohou v reakci na záření aktivovat endogenní nukleázu CAD - enzym, který rozkládá nukleové kyseliny, včetně DNA, v celém genomu. Zatímco přetrvávající poškození DNA je pro buňku obecně špatné, tým zjistil, že poté, co radiační terapie způsobí počáteční poškození DNA, si nádorové buňky provedou další zlomy DNA samy. Tím pozastaví svůj buněčný cyklus v bodě před začátkem buněčného dělení.
"Zatímco normální buňky obvykle přeruší své cykly dělení v tzv. kontrolním bodě G1 fáze, je tento mechanismus většinou u rakovinných buněk defektní," sdělil spoluautor výzkumu Jiří Bártek z ÚMG. "Proto hlavní možností, jak zabránit katastrofickému buněčnému dělení s poškozenými chromozomy, které by dělící se buňky zabilo, je zůstat ve druhém kontrolním bodě G2 fáze těsně předtím, než se buňky začnou dělit. Mnoho defektů způsobených CAD 'říká' nádorovým buňkám, aby počkaly, dokud neopraví nebezpečnější zlomy DNA vyvolané radioterapií," vysvětlil vědec.
Studie také ukázala, že experimentální blokování funkce CAD způsobilo, že nádorové buňky, na rozdíl od normálních a zdravých buněk, byly vůči záření citlivější. To by podle vědců mohlo být využito k budoucímu zlepšení výsledků radioterapie.
Výzkumný tým koordinoval Claus Storgaard Sørensen z Kodaňské univerzity. Vedle vědců z Dánska a Česka na výzkumu spolupracovali i experti ze Švédska, Kanady a Švýcarska.
Související

Venuše je vulkanicky aktivní, zjistili z desítky let starých snímků vědci

Močení vsedě je podle vědců ze zdravotního hlediska pro muže lepší
Aktuálně se děje
před 3 minutami

Pavel navrhne na ústavní soudce kandidáty, o nichž nebude pochybovat
před 4 minutami

Čínská armáda chce posílit spolupráci s Rusy
před 5 minutami

V Rusku zadrželi amerického novináře. Je podezřelý ze špionáže
Aktualizováno před 28 minutami

EU našla shodu na zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie
před 34 minutami

Na Facebooku by mohla v rámci Evropy skončit politická reklama
před 37 minutami

Policie ukončila vyšetřování pražské kauzy Dozimetr
Aktualizováno před 40 minutami

Nafta v Česku je nejlevnější od loňského ledna, zlevňuje i benzin
před 43 minutami

Ukrajinci přiznali, že Rusové u Bachmutu opět postoupili
Aktualizováno před 1 hodinou

Ruský otec odsouzený v souvislosti s obrázkem dcery byl zadržen v Minsku
před 1 hodinou

Pobrexitový paradox: Britové mají větší důvěru v EU než ve svůj parlament
před 1 hodinou

Papež se nejspíš zotaví do Velikonoc, klinika je v obležení novinářů
Aktualizováno před 1 hodinou

Ředitelka základní školy měla falešný diplom. Teď jí hrozí osm let vězení
před 2 hodinami

Prezident Pavel tři týdny po inauguraci navštívil Senát
před 2 hodinami

Tchaj-wan očekává méně tvrdou reakci Číny na schůzku prezidentky v USA
před 2 hodinami

V USA se při výcviku srazily dva vojenské vrtulníky
před 3 hodinami

Předpověď počasí na víkend: Může ještě sněžit, ačkoliv bude nad nulou
před 4 hodinami

Velikonoce 2023: Suverénně nejdražší v historii. Češi utratí o 30 % více než loni a o 50 % více než průměrně v letech 2016 až 2022
před 4 hodinami

Brazilský exprezident Bolsonaro se vrací do vlasti, řekl, že opozici vést nechce
před 4 hodinami

Hrdina Hotelu Rwanda, Paul Rusesabagina přiletěl do USA
před 4 hodinami
Firma vyrobila karbanátek z dávno vyhynulého mamuta
Masovou kouli z laboratorně vypěstovaného mamutího masa vyrobila australská firma, která zkoumá potenciál uměle vytvořených masných produktů. Informoval o tom list The Guardian.
Zdroj: ČTK