Bakteriální infekce je proces, kdy se choroboplodný organismus tedy bakterie dostane do těla člověka a vyvolá imunitní reakci. Bakterie se snaží vyhnout detekci imunitního systému a nová studie představila nejen způsob jakým to dělají, ale zároveň by studie mohla poskytnout nové způsoby léčby bakteriálních infekcí na které už antibiotika nezabírají.
Australská studie se zaměřila na způsob chování bakterií v lidském těle. Snažili se přijít na to, jak bakterie úspěšně obcházejí imunitní systém a výsledky ukázaly doposud neobjevený způsob, jak přesně to bakterie dělají.
Odborníci si doposud mysleli, že toxiny vypuštěné bakteriemi zabíjejí imunitní buňky. Nová studie prováděna na laboratorních myších ukázala, že tomu není tak doslova. Toxiny vypouštěné bakteriemi do imunitního systému pouze spustí řetězec událostí, který vyústí do sebevražd buněk imunitního systému. Toxiny vypuštěné bakteriemi totiž nenapadají celou buňku, ale pouze mitochondrie, které se nalézají uvnitř. Buňka je využívá jako infekční senzory a jejich základní funkcí je produkce energie pro organismus. Buňka, která zjistí, že mitochondrie uvnitř je neaktivní vyvolá programovanou buněčnou smrt. Jedná se o mechanismus sloužící k eliminaci nepotřebných či poškozených buněk tzv. apoptóza.
„Ironií je, že bakterie jsou zodpovědné za smrt mitochondrií, která vyvolá apoptózu, a nikoliv samotné bakteriální toxiny,“ uvedl pro Science Alert molekulární biolog Pankaj Deo z institutu Monash Biomedicine Discovery Institute (MBDI) v Austrálii. Studie ve výsledku ukázala, že když se vědci zaměřili na programovanou buněčnou smrt u hlodavců, byli schopni nejen snížit výskyt zánětu v těle, ale také snížit riziko možného relapsu.
Byly testovány tři patogeny, které se běžně vyskytují v nemocnicích jako je Neisseria gonorrhoeae, která vyvolává pohlavně přenosnou chorobu kapavku, uropatogenní E. coli a Pseudomonas aeruginosa, která vyvolává řadu onemocnění, jako je zánět močových cest nebo středního ucha. Tyto tři bakterie si mohou lehce vyvinout rezistenci na antibiotika, ale poskytnuté výsledky se podle vědců mohou vztahovat i na jiné druhy. „Zánět, který se neustále opakuje je obvykle vyvolán bakteriální infekcí a způsobuje poškození tkáně a my jsme nalezli nový způsob, jak zabránit poškození,“ míní autor studie Thomas Naderer.
Vědci ve své studii uvedli, že je zapotřebí klinických studií na lidech, aby se určilo, co přesně se děje v lidském organismu, když je napadený bakteriální infekcí v souvislosti s programovanou buněčnou smrtí. Vědci se domnívají, že stávající léčba by mohla být od základů změněna vzhledem k tomu, že patogeny jsou stále chytřejší a hledají nové způsoby, jak obelstít imunitní systém. „V minulosti již bylo vynaloženo značné úsilí v blokování endotoxinů, které zabíjejí imunitní buňky. Tato nová studie ukazuje, že je třeba se zaměřit na různé typy toxinů a předložila dobré tipy, které by nás v této oblasti mohly posunout dál,“ poznamenal Naderer závěrem.
Související

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Virus v Číně děsí svět. Experti uklidňují veřejnost a vysvětlují, o co jde
Aktuálně se děje
před 9 minutami

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů
před 16 minutami

Toulová dostala Langmajera na vrchol
před 46 minutami

Motol bude mít od příštího týdne nové vedení. Válek prozradil jméno nového šéfa
před 1 hodinou

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters
před 2 hodinami

Vance se v Grónsku pasoval na mluvčího místních a kritizoval Dány. Přišla reakce
před 3 hodinami

Válka na Ukrajině: Čtyři mrtví v Dnipru. Rusko se vysmívá mírovým snahám, říká Zelenskyj
před 4 hodinami

Policie vyšetřuje násilnou smrt muže v Pardubicích. Předcházela jí potyčka
před 5 hodinami

Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují
před 5 hodinami

Den částečného zatmění Slunce je tady. Experti radí, jak ho sledovat
před 7 hodinami

Počasí přinese příští týden výrazné ochlazení. Teploty spadnou až o 15 stupňů
včera

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste
včera

Kdy budeme vědět, co se v Maynmaru skutečně stalo? Potrvá to týdny
včera

Zemětřesení zasáhlo 1,5 milionu lidí. Myanmaru pomůžeme, prohlásil Trump
včera

Na Vítkově se sešli vojáci operující v zahraničí. Černochová jim měla předat ocenění, vůbec nepřišla
včera

Myanmar nezvykle požádal o mezinárodní pomoc. Škody jsou podle WHO obrovské
včera

Kamikaze satelity nad našimi hlavami? Tiger team posoudil první návrhy Zlaté kopule
včera

Česká republika zpřísňuje opatření proti šíření slintavky a kulhavky
včera

Japonsko představilo plán pro případ války mezi Čínou a Tchaj-wanem
včera
Obchodní válka s USA se zhoršuje. Výrobci alkoholu spustili nevídaný lobbismus
Evropští politici, zejména z Francie, Itálie a Irska, se ocitli pod rostoucím tlakem vlivné alkoholové lobby, která se snaží zabránit tvrdým americkým clům na víno a lihoviny. Poté, co prezident Donald Trump oznámil 200% clo na evropské alkoholické nápoje, se evropští producenti vín, šampaňského a whiskey pustili do intenzivního lobbingu, aby své produkty zachránili před obchodní odvetou Bruselu, píše Politico.
Zdroj: Libor Novák