Vědci odhalili další trik infekčních bakterií, kterým dokážou obelstít imunitní systém

Bakteriální infekce je proces, kdy se choroboplodný organismus tedy bakterie dostane do těla člověka a vyvolá imunitní reakci. Bakterie se snaží vyhnout detekci imunitního systému a nová studie představila nejen způsob jakým to dělají, ale zároveň by studie mohla poskytnout nové způsoby léčby bakteriálních infekcí na které už antibiotika nezabírají.

Australská studie se zaměřila na způsob chování bakterií v lidském těle. Snažili se přijít na to, jak bakterie úspěšně obcházejí imunitní systém a výsledky ukázaly doposud neobjevený způsob, jak přesně to bakterie dělají.

Odborníci si doposud mysleli, že toxiny vypuštěné bakteriemi zabíjejí imunitní buňky. Nová studie prováděna na laboratorních myších ukázala, že tomu není tak doslova. Toxiny vypouštěné bakteriemi do imunitního systému pouze spustí řetězec událostí, který vyústí do sebevražd buněk imunitního systému. Toxiny vypuštěné bakteriemi totiž nenapadají celou buňku, ale pouze mitochondrie, které se nalézají uvnitř. Buňka je využívá jako infekční senzory a jejich základní funkcí je produkce energie pro organismus. Buňka, která zjistí, že mitochondrie uvnitř je neaktivní vyvolá programovanou buněčnou smrt. Jedná se o mechanismus sloužící k eliminaci nepotřebných či poškozených buněk tzv. apoptóza.

„Ironií je, že bakterie jsou zodpovědné za smrt mitochondrií, která vyvolá apoptózu, a nikoliv samotné bakteriální toxiny,“ uvedl pro Science Alert molekulární biolog Pankaj Deo z institutu Monash Biomedicine Discovery Institute (MBDI) v Austrálii. Studie ve výsledku ukázala, že když se vědci zaměřili na programovanou buněčnou smrt u hlodavců, byli schopni nejen snížit výskyt zánětu v těle, ale také snížit riziko možného relapsu.

Byly testovány tři patogeny, které se běžně vyskytují v nemocnicích jako je Neisseria gonorrhoeae, která vyvolává pohlavně přenosnou chorobu kapavku, uropatogenní E. coli a Pseudomonas aeruginosa, která vyvolává řadu onemocnění, jako je zánět močových cest nebo středního ucha. Tyto tři bakterie si mohou lehce vyvinout rezistenci na antibiotika, ale poskytnuté výsledky se podle vědců mohou vztahovat i na jiné druhy. „Zánět, který se neustále opakuje je obvykle vyvolán bakteriální infekcí a způsobuje poškození tkáně a my jsme nalezli nový způsob, jak zabránit poškození,“ míní autor studie Thomas Naderer.

Vědci ve své studii uvedli, že je zapotřebí klinických studií na lidech, aby se určilo, co přesně se děje v lidském organismu, když je napadený bakteriální infekcí v souvislosti s programovanou buněčnou smrtí. Vědci se domnívají, že stávající léčba by mohla být od základů změněna vzhledem k tomu, že patogeny jsou stále chytřejší a hledají nové způsoby, jak obelstít imunitní systém. „V minulosti již bylo vynaloženo značné úsilí v blokování endotoxinů, které zabíjejí imunitní buňky. Tato nová studie ukazuje, že je třeba se zaměřit na různé typy toxinů a předložila dobré tipy, které by nás v této oblasti mohly posunout dál,“ poznamenal Naderer závěrem.

Související

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

Více souvisejících

viry a bakterie

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Aleš Michal

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.

před 16 minutami

Deník shopaholičky, natáčení v oblacích Prohlédněte si galerii

Toulová dostala Langmajera na vrchol

Natáčení nového filmu Deník shopaholičky režisérky Evy Toulové se vyšplhalo doslova do nebeských výšin. Štáb se usadil v restauraci Oblaca na Žižkovské věži, 66 metrů nad zemí. Když si Bára Seidlová užívala filmové rande s Lukášem Langmajerem, režisérka čelila nečekanému problému – Langmajerovo tříchodové menu mizelo tak rychle, že filmaři sotva stihli spustit kameru.

před 46 minutami

před 1 hodinou

Jakub Menšík

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters

Na prestižním turnaji Masters v Miami si finále zahraje český tenista Jakub Menšík, pro kterého to bude první finálová účast v kariéře v rámci tohoto turnaje. To proto, že se teprve devatenáctiletému reprezentantovi podařilo v semifinále porazit nasazenou trojku domácího tenistu Taylora Fritze ve třech setech 7:6, 4:6 a 7:6. Ve finále Menšíka čeká asi největší tenisová hvězda současnosti Srb Novak Djokovič.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

Donald Trump

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího

V ukrajinsko-ruském konfliktu probíhá nelítostná bitva o to, kdo přesvědčí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vina za problémy v mírových jednáních leží na druhé straně. Obě země se vzájemně obviňují z porušování částečného příměří, které zahrnuje klíčovou energetickou infrastrukturu a oblast Černého moře. Cílem je nasměrovat Trumpův hněv proti nepříteli a získat jeho podporu, uvádí server Politico.

Aktualizováno včera

Následky zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.

včera

včera

Donald Trump

Zemětřesení zasáhlo 1,5 milionu lidí. Myanmaru pomůžeme, prohlásil Trump

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Myanmaru stále zjišťuje rozsah škod po pátečním ničivém zemětřesení, které zasáhlo centrální část země. Podle mluvčího organizace Dioga Alcantary je UNHCR připraveno poskytnout přístřeší a základní potřeby, jakmile bude možné bezpečně dorazit do Mandalaje, druhého největšího města Myanmaru.

včera

Návrat vojáků ze zahraničních misí Prohlédněte si galerii

Na Vítkově se sešli vojáci operující v zahraničí. Černochová jim měla předat ocenění, vůbec nepřišla

Na pražském Vítkově se dnes uskutečnil slavnostní nástup vojáků, kteří se vrátili ze zahraničních operací. Příslušníci Armády České republiky plnili úkoly v Litvě, Lotyšsku, Německu, Kosovu a Itálii. Slavnostního setkání se zúčastnili představitelé Ministerstva obrany a Generálního štábu AČR, ministryně obrany Jana Černochová, která jim měla předat ocenění, mezi vojáky ale nedorazila.

včera

včera

včera

včera

Tchaj-Wan

Japonsko představilo plán pro případ války mezi Čínou a Tchaj-wanem

S rostoucím napětím mezi Čínou a Tchaj-wanem Japonsko podniká kroky k ochraně svých ostrovů v prefektuře Okinawa. Tokio poprvé představilo plán na evakuaci více než 100 000 obyvatel a 10 000 turistů z ostrovů v oblasti Sakishima, pokud by v regionu vypukl ozbrojený konflikt. Uvedl to server The Guardian.

včera

Obchodní válka s USA se zhoršuje. Výrobci alkoholu spustili nevídaný lobbismus

Evropští politici, zejména z Francie, Itálie a Irska, se ocitli pod rostoucím tlakem vlivné alkoholové lobby, která se snaží zabránit tvrdým americkým clům na víno a lihoviny. Poté, co prezident Donald Trump oznámil 200% clo na evropské alkoholické nápoje, se evropští producenti vín, šampaňského a whiskey pustili do intenzivního lobbingu, aby své produkty zachránili před obchodní odvetou Bruselu, píše Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy