Bakteriální infekce je proces, kdy se choroboplodný organismus tedy bakterie dostane do těla člověka a vyvolá imunitní reakci. Bakterie se snaží vyhnout detekci imunitního systému a nová studie představila nejen způsob jakým to dělají, ale zároveň by studie mohla poskytnout nové způsoby léčby bakteriálních infekcí na které už antibiotika nezabírají.
Australská studie se zaměřila na způsob chování bakterií v lidském těle. Snažili se přijít na to, jak bakterie úspěšně obcházejí imunitní systém a výsledky ukázaly doposud neobjevený způsob, jak přesně to bakterie dělají.
Odborníci si doposud mysleli, že toxiny vypuštěné bakteriemi zabíjejí imunitní buňky. Nová studie prováděna na laboratorních myších ukázala, že tomu není tak doslova. Toxiny vypouštěné bakteriemi do imunitního systému pouze spustí řetězec událostí, který vyústí do sebevražd buněk imunitního systému. Toxiny vypuštěné bakteriemi totiž nenapadají celou buňku, ale pouze mitochondrie, které se nalézají uvnitř. Buňka je využívá jako infekční senzory a jejich základní funkcí je produkce energie pro organismus. Buňka, která zjistí, že mitochondrie uvnitř je neaktivní vyvolá programovanou buněčnou smrt. Jedná se o mechanismus sloužící k eliminaci nepotřebných či poškozených buněk tzv. apoptóza.
„Ironií je, že bakterie jsou zodpovědné za smrt mitochondrií, která vyvolá apoptózu, a nikoliv samotné bakteriální toxiny,“ uvedl pro Science Alert molekulární biolog Pankaj Deo z institutu Monash Biomedicine Discovery Institute (MBDI) v Austrálii. Studie ve výsledku ukázala, že když se vědci zaměřili na programovanou buněčnou smrt u hlodavců, byli schopni nejen snížit výskyt zánětu v těle, ale také snížit riziko možného relapsu.
Byly testovány tři patogeny, které se běžně vyskytují v nemocnicích jako je Neisseria gonorrhoeae, která vyvolává pohlavně přenosnou chorobu kapavku, uropatogenní E. coli a Pseudomonas aeruginosa, která vyvolává řadu onemocnění, jako je zánět močových cest nebo středního ucha. Tyto tři bakterie si mohou lehce vyvinout rezistenci na antibiotika, ale poskytnuté výsledky se podle vědců mohou vztahovat i na jiné druhy. „Zánět, který se neustále opakuje je obvykle vyvolán bakteriální infekcí a způsobuje poškození tkáně a my jsme nalezli nový způsob, jak zabránit poškození,“ míní autor studie Thomas Naderer.
Vědci ve své studii uvedli, že je zapotřebí klinických studií na lidech, aby se určilo, co přesně se děje v lidském organismu, když je napadený bakteriální infekcí v souvislosti s programovanou buněčnou smrtí. Vědci se domnívají, že stávající léčba by mohla být od základů změněna vzhledem k tomu, že patogeny jsou stále chytřejší a hledají nové způsoby, jak obelstít imunitní systém. „V minulosti již bylo vynaloženo značné úsilí v blokování endotoxinů, které zabíjejí imunitní buňky. Tato nová studie ukazuje, že je třeba se zaměřit na různé typy toxinů a předložila dobré tipy, které by nás v této oblasti mohly posunout dál,“ poznamenal Naderer závěrem.
Související

Obavy z bioterorismu na Slovensku a v Maďarsku sílí. Virolog varuje před unáhlenými závěry

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení
Aktuálně se děje
před 4 minutami

Vážná nehoda autobusu na D2. Několik zraněných, řidič je podezřelý z trestného činu
před 1 hodinou

Počasí příští víkend bude bez tropických teplot
včera

Trumpovy nevyzpytatelné schůzky v Oválné pracovně znepokojují světové lídry
včera

Obchodní válka na spadnutí. EU rozděluje taktika v klíčových rozhovorech s Trumpem
včera

Katastrofální povodně v Texasu: Mezi mrtvými jsou desítky dětí, úmrtím se dalo předejít
včera

Izrael vysílá vyjednavače do Kataru, ale odmítá požadavky Hamásu na změnu příměří
včera

Itálie, Francie a Německo se spojily. Von der Lyenové pošlou rázný dopis
včera

Trump dočasně opouští America First. Mění i postoj k cizincům
včera

Evropa čelí extrémní pylové sezóně. Alergií trpí i lidé, kteří ji dodnes neměli
včera

Zradit Ukrajinu znamená oslabit USA, Putin je překážkou. Trumpův oblíbený server tlačí na amerického prezidenta
včera

Spartu opouští obránce Vitík. Reprezentant míří do Boloni za zhruba 15 milionů eur
včera

Letošní Tour de France i s českým zástupcem. Poprvé se na slavném závodě představí Bittner
včera

Tragédie v Texasu: Povodně si vyžádaly přes 50 obětí, desítky dětí stále pohřešovány
včera

Trump si užívá svou hru. Blížící se lhůta pro celní ultimátum paniku v Bílém domě nevzbuzuje
včera

Velká Británie svolává summit koalice ochotných na podporu Ukrajiny
včera

Proč Si Ťin-pching poprvé vynechal summit BRICS?
včera

Počasí příští týden tropy nepřinese. Teploty se propadnou až na 16 stupňů
5. července 2025 21:35

Trump poprvé přiznal, že válku na Ukrajině možná nedokáže ukončit
5. července 2025 20:19

Španělskou vládou otřásá další skandál: Pod Sánchezem se houpe židle
5. července 2025 19:01
Musk zvažuje založení nové strany, která by hodila vidle do plánů Trumpa
Elon Musk, nejbohatší muž světa a šéf společností Tesla a SpaceX, dál rozvíjí myšlenku na založení nové americké politické strany. Tvrdí, že by jeho takzvaná America party mohla cílit jen na několik klíčových křesel ve Sněmovně reprezentantů a v Senátu – s cílem stát se jazýčkem na vahách při rozhodování o zásadních zákonech, které dnes často procházejí jen o jeden či dva hlasy.
Zdroj: Libor Novák