Vědci utnuli nekonečné debaty: Covid je výrazně horší než chřipka, ve všech ohledech

Téměř rok trvající dohady o tom, jestli je chřipka slabší nebo srovnatelná s nemocí covid-19, jsou u konce. Nová a dosud největší studie na toto téma, dala za pravdu vědcům a lékařům, kteří tvrdí, že nemoc způsobena novým typem koronaviru, má závažnější dopady, než chřipka. Z výzkumu více než 130 tisíc pacientů jasně vyplynulo, že covid je ve všech ohledech výrazně nebezpečnější. Způsobuje například třikrát více úmrtí.

Vědci ve studii, kterou publikovali v časopise Lancet, zkoumali data více než 130 tisíc francouzských pacientů. Porovnávali mezi sebou 89 530 lidí, kteří byli v období mezi 1. březnem a 30. dubnem letošního roku hospitalizováni s covidem, a 45 819 lidí s chřipkou hospitalizovaných mezi 1. prosincem roku 2018 a 28. únorem následujícího roku.

Časové úseky nejsou vybrány náhodně. Vědci se zaměřili na data, kdy byly obě nemoci na vrcholu, pacienty s chřipkou tedy hodnotili v době sezónní epidemie, pacienty s covidem během první vlny.

První rozdíl je patrný z pouhého počtu hospitalizovaných. Covid si vyžádal hospitalizaci u dvojnásobného počtu lidí oproti pacientům s chřipkou, a to za výrazně kratší dobu. 

Druhý zásadní rozdíl ukazují čísla mapující počty zemřelých. Zatímco s chřipkou zemřelo ze sledované skupiny pacientů 2 640 lidí, tedy 5,8 procent hospitalizovaných, v případě covidu jde o 15 104 mrtvých, 16,9 procent.

Výpočty vědců tak ukazují, že počet mrtvých, tedy smrtnost, je mezi lidmi nakaženými koronavirem třikrát vyšší, než u pacientů s chřipkou. Studie ale předkládá i další rozdíly mezi oběma nemocemi.

U více než 16 procent pacientů s covidem byla kvůli závažnosti onemocnění vyžadována intenzivní péče. V případě chřipkových pacientů se jednalo o 10,8 procent. 

"Naše studie je dosud největším srovnáním těchto dvou onemocnění a potvrzuje, že covid-19 je mnohem závažnější než chřipka. Zjištění, že úmrtnost u covidu-19 byla třikrát vyšší než u sezónní chřipky, je o to více zarážející, když zmíníme, že chřipková sezóna v letech 2018/2019 byla ve Francii nejhorší za posledních pět let, co se týče počtu úmrtí," uvedla Catherine Quantinová, spoluautorka studie z univerzitní nemocnice v Dijonu ve Francii.

I další statistiky, které studie mapovala, nahrávají tvrzení vědců a lékařů o výrazně větší závažnosti covidu. U koronavirových pacientů například byla dvakrát vyšší pravděpodobnost invazivní umělé ventilace (9,7 procent), než u pacientů trpících chřipkou (4 procenta).

Méně často sledovaným, avšak velmi důležitým číslem, je doba hospitalizace. Ta byla u covidových pacientů (15 dní) na jednotkách intenzivní péče ve srovnání se sezónními pacienty s chřipkou (8 dní) téměř dvakrát tak dlouhá. Díky tomu covid vyvíjí na zdravotnický personál podstatně větší tlak a více ohrožuje kapacity nemocnic.

Další data ukazují, že u více než jednoho ze čtyř pacientů s covidem došlo k akutnímu respiračnímu selhání a plíce nebyly schopny pumpovat kyslík do těla. V případě chřipkových pacientů jde o jeden z pěti případů.

Pouze v jedné statistice se chřipka ukázala jako horší nemoc. Vyžádala si totiž vyšší počet hospitalizací u pacientů ve věku do 18 let. Naopak ale muselo být více covidových pacientů mladších pěti let oproti těm s chřipkou umístěno na jednotku intenzivní péče.

Jako zarážející se pak jeví i statistika smrtnosti u dětských pacientů. Ta byla totiž u hospitalizovaných covidových pacientů ve věku 11-17 let 10krát vyšší ve srovnání s pacienty s chřipkou. Vědci ale upozorňují, že v tomto případě je k dispozici pouze malé množství dat, z něhož nelze činit přesvědčivé závěry.

"Naše zjištění jasně naznačují, že covid-19 je mnohem závažnější než sezónní chřipka. V době, kdy není žádná léčba u pacientů se závažným průběhem covidu účinná, tato studie zdůrazňuje význam všech preventivních opatření fyzické a důležitost účinných vakcín," uvedl Pascale Tubert-Bitter, ředitel výzkumu ve společnosti L'Institut National de la Santé et de la Recherche Médicale.

Související

Ilustrační foto

Pandemická generace: Jak covid-19 zanechal dlouhodobé stopy na dětech

Pět let po vypuknutí pandemie covidu-19 si odborníci stále kladou otázku, jak hluboký dopad tato globální krize zanechala na nejmladších členech společnosti. Děti, které během pandemie vyrůstaly nebo se dokonce narodily, vykazují známky vývojových zpoždění, narušené socializace a vzdělávacích ztrát, jejichž důsledky mohou přetrvávat po celý život.
Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Vědci

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Pomník mistra Jana Husa během vánočních trhů.

Pomník Jana Husa má 110 let. S dílem se pojily spory i tragédie

Šestého červencového dne roku 1915, o pětistém výročí upálení mistra Jana Husa, byl na pražském Staroměstském náměstí odhalen jeho pomník. Jeho vybudování se pojilo s vyostřenými spory mezi příznivci a odpůrci tohoto počinu, odhalení díla nedoprovázely okázalé slavnosti. Střety a emoce se s pomníkem váží po celou dobu jeho existence. A před 35 lety u něj došlo dokonce k tragédii.

před 46 minutami

před 1 hodinou

Pozemní síly IDF operují na severu pásma Gazy.

Gaza před dalším příměřím: Desetitisíce mrtvých, rozvrácená infrastruktura a špatné diplomatické vyhlídky

V předvečer očekávaného příměří v pásmu Gazy, o němž jednají představitelé Izraele a Spojených států v Bílém domě, nadále přicházejí zprávy o devastujících ztrátách civilistů a infrastruktury. Podle OSN a palestinských úřadů zahynulo až 80 tisíc lidí, především žen a dětí. Humanitární organizace varují před kolapsem základních služeb a nárůstem migrace, zatímco diplomatická jednání čelí odporu a hluboké nedůvěře.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jeffrey Epstein

Sliby chyby. Epsteinův seznam neexistuje, tvrdí americká justice

Ministerstvo spravedlnosti USA popřelo existenci tzv. Epsteinova seznamu a podkopalo sliby generální prokurátorky Pam Bondiové o zveřejnění kompromitujících dokumentů. Podle resortu žádný usvědčující seznam ani důkazy o vydírání prominentních osob neexistují. Tvrzení přichází navzdory rostoucímu tlaku veřejnosti, politiků i Trumpových příznivců, kteří Bondiovou a FBI viní ze záměrného zdržování kauzy.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Juraj Cintula

Na Slovensku začíná ostře sledovaný soud s atentátníkem na Fica

Muž, který vloni spáchal neúspěšný atentát na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD), se dnes poprvé postaví před soud. Důchodce Juraj C. je obžalován ze zvlášť závažného zločinu teroristického útoku. Hrozí mu až doživotí. Případ řeší Specializovaný trestní soud. 

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Britové si připomněli teror v Londýně. Král ocenil, jak se národ vzpamatoval

Je to 20 let, co se datum 7. července smutně a nesmazatelně zapsalo do britských dějin. Král Karel III. u příležitosti výročí teroristických útoků v Londýně odsoudil tyto nesmyslné akty zla a vyzval lidi, aby se společně postavili těm, kteří se je snaží rozdělovat. Informovala o tom BBC. V hlavním městě království se dnes uskuteční řada vzpomínkových akcí. 

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump udělal z USA obchodního vyvrhele. Řešením je vyloučení z WTO

Americký prezident Donald Trump vkročil do mezinárodní politiky, zejména v oblasti obchodu, velmi agresivním způsobem a zásadně narušil dosavadní fungování globálního systému. Profesorka Kristen Hopewellová z Univerzity Britské Kolumbie nastínila možné řešení, jak Spojené státy přimět k dodržování mezinárodních pravidel – jejich vyloučení ze Světové obchodní organizace (WTO).

včera

včera

Patrik Schick

Brankář Kovář je blízko odchodu do PSV Eindhoven. Schick bude v Leverkusenu pokračovat

Vypadá to, že až odstartuje nadcházející sezóna německé Bundesligy, z českých legionářů zbyde v Leverkusenu už jen útočník Patrik Schick. Jak totiž informuje německý časopis Kicker, o služby dalšího českého reprezentanta, brankáře Matěje Kováře, projevil zájem nizozemský PSV Eindhoven. Přestože oficiálně ještě není nic potvrzené, v zákulisí se už mluví o tom, že se na přestupu již obě strany dohodly. Nyní pětadvacetiletý gólman absolvuje zdravotní prohlídku, aby pak mohl podepsat smlouvu.

včera

Aktualizováno včera

Duda je naposledy jako prezident v Praze. Na Hradě ho přijal Pavel

Končící polský prezident Andrzej Duda přijel v pondělí na návštěvu Prahy. Na Pražském hradě ho přijal český protějšek Petr Pavel. Duda za několik týdnů skončí ve funkci, nahradí ho vítěz nedávných prezidentských voleb Karol Nawrocki. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy