Vědci vycvičili fretky, aby ucítily virus ptačí chřipky v trusu

Očichávat trus by se zřejmě nedostalo na ničí seznam způsobů, jak zachraňovat životy. Ale pokud byste byli fretkou, pak by vám očichávání výkalů mohlo vynést práci živého detektoru chorob. Dokázal to tým amerických vědců, který vycvičil fretky, aby používaly svůj ostrý čich ke zjišťování přítomnosti viru ptačí chřipky ve vzorcích kachního trusu, napsal zpravodajský server ABC.

Fretky byly při zjišťování viru na 90 procent přesné, a to i v případě, že dostaly vzorky trusu od kachen nakažených jinými viry. "Jedna z věcí, která je na tom skvělá, je okamžitá odpověď," řekl spoluautor studie Glen Golden. "Zjistíte ji během minuty a nemusíte odebírat vzorky, posílat je do laboratoře a čekat na výsledky několik dalších dní," dodal.

Čich některých zvířat je tak dobrý, že jsou schopná ucítit nemoci dávno předtím, než je mohou zachytit laboratorní testy. Psi, hlodavci a lasicovité šelmy, kam patří lasice, vydry a fretky, mají v mozku třikrát nebo čtyřikrát více buněk zachycujících pachy než lidé a další primáti.

Nedávná britská studie zjistila, že letištní čichací psi mohou být vycvičeni, aby zachytili pach koronaviru u nakažených lidí s přesností 94,3 procenta. Díky tomu mohou rychle zkontrolovat stovky cestujících. Tito psi byli schopní ucítit virus i u lidí, kteří měli jen mírnou nebo asymptomatickou verzi covidu-19.

Krysa obrovská, známá také jako gambijská krysa nebo křečkomyš gambijská, byla úspěšně vycvičena ke zjišťování tuberkulózy ze vzorků slin a hlenů lidí žijících v Africe.

Ptačí chřipka může mít ničivý dopad na ptačí populaci. V říjnu loňského roku se o tom přesvědčil například australský stát Viktorie, kde muselo být vybito více než 460.000 kuřat na šesti farmách. A ve Spojených státech v roce 2015 stála ptačí chřipka obchodníky a potravinářský průmysl 3,3 miliardy dolarů (asi 69 miliard korun).

Zastavit šíření ptačí chřipky může být složité, protože laboratorní testy zachytí nemoc nejdříve dva dny po nákaze, uvedl doktor Golden z Coloradské státní univerzity, který zkoumá, jak zvířata prostřednictvím pachu zjišťují nemoci.

Psi jsou schopní poskytnout odpověď okamžitě. "Psi jsou vysoce spolehliví při zjišťování ptačí chřipky ze vzorků trusu nakažených zvířat hned v první den," uvedl Golden. "Je to neinvazivní metoda a nemusíte zvíře zabít nebo uspat, abyste získali odpověď."

Psi jsou sice spolehliví při zjišťování chorob, ale jejich výcvik stojí spoustu času a peněz. Fretky jsou co do chování podobné psům, a také mají ostrý čich. Proto chtěl doktor Golden a jeho tým zjistit, jestli by se mohly stát alternativou. Vycvičili šest domácích fretek, aby dokázaly rozlišit mezi vzorky trusu kachen nakažených ptačí chřipkou a vzorky zdravých zvířat.

Vzorky byly umístěny do pěti krabic a jen jedna z nich obsahovala trus nakaženého zvířete. Během čtyřdenních zkoušek všech šest fretek správně identifikovalo krabici s nakaženým vzorkem tak, že na ni položily tlapky.

Následně vědci mezi vzorky zamíchali trus odebraný v různou dobu. Ani to fretky nezmátlo a pokaždé správně vybraly nakažený vzorek. Nepopletly je ani vzorky kachen z různých míst, kde se krmily rozdílnou stravou.

Stanou se tedy fretky asistentkami v lékařských vyšetřovnách? To zřejmě není pravděpodobné, a pokud ano, tak rozhodně ne v dohledné době.

"Fretky nemůžete použít například na vyšetřovně s lékařem, protože se snadno nechají rozptýlit," vysvětlil doktor Goldman. Proto potřebují dostávat vzorky v kontrolovaném prostředí, aby odváděly dobré výkony. I tak ale tento výzkum dokazuje, že psi nejsou jediná zvířata, která je možné vycvičit k vyčenichání nemocí, uvedla Clare Brownová z novozélandské University of Waikato.

Související

Štěňata pravlka obrovského

Vědci oživili 12 tisíc let vyhynulého pravlka. Teď jdou na mamuty

Americká biotechnologická společnost Colossal Biosciences oznámila, že úspěšně vytvořila tři štěňata takzvaného pravlka obrovského, druhu, který vyhynul před zhruba 12 500 lety. Jedná se o vůbec první případ "de-extinkce", tedy obnovení vyhynulého zvířete, uvedla podle CNN firma se sídlem v Dallasu.

Více souvisejících

Zvířata ptačí chřipka věda

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Španělsko, ilustrační foto

Zmatek, panika, šok. Nefungovala elektřina ani signál. Lidé popisují, jak je zasáhl rozsáhlý blackout

Pondělní poledne 28. dubna 2025 přineslo do Španělska a Portugalska chaos, jaký obě země nezažily desítky let. Krátce po dvanácté hodině náhle vypadl proud po celé iberské části Evropy. Zhasla světla, zastavila se doprava, přestaly fungovat mobilní sítě a tisíce lidí zůstaly uvězněné v metru, výtazích a vlacích. Mnozí si v prvních chvílích mysleli, že jde o lokální výpadek. Brzy však bylo jasné, že se jedná o masivní kolaps energetické infrastruktury.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno před 9 hodinami

včera

Donald Trump

Putin bude v pohodě, tvrdí Trump

Prezident Donald Trump uvedl v rozhovoru pro magazín The Atlantic, že ruský prezident Vladimir Putin „bude v pohodě“ při mírových jednáních mezi Kremlem a Ukrajinou. Tento výrok přichází v době, kdy Kreml oznámil třídenní příměří v rámci pokračující války.

včera

včera

Tesla, Photo by Bram Van Oost

Tesla je v horším stavu, než se zdá. Doslova bojuje o svou existenci

Tesla se nachází v jedné z nejtěžších krizí své existence. Firma čelí propadu prodejů, dramatickému poklesu zisků, ztrátám tržní hodnoty a narůstající veřejné kritice. Model Cybertruck se ukázal jako neúspěch a situace je ještě vážnější, než naznačují první zprávy, varuje CNN.

včera

Vladimir Putin

Putin oznámil, že Rusko vyhlásilo příměří na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí oznámil, že Rusko jednostranně vyhlásí třídenní příměří na Ukrajině, které má vstoupit v platnost příští měsíc. Ukrajinští představitelé však přijali toto gesto se značnou skepsí a vyzvali Kreml, aby okamžitě souhlasil s delším příměřím, jež navrhuje Spojené státy.

včera

António Costa

Mimořádná zpráva Příčina masivního blackoutu odhalena. O kyberútok nešlo

Masivní výpadek elektřiny, který v pondělí zasáhl rozsáhlé oblasti Španělska a Portugalska, nadále ochromuje dopravu, letiště i železniční spojení. Evropské autority vyloučily, že by šlo o kybernetický útok, podle portugalské společnosti REN způsobil masivní výpadek proudu vzácný meteorologický jev ve španělském vnitrozemí způsobený extrémními teplotními výkyvy. 

včera

V tunelech španělského metra není bez baterek téměř vidět

Selhaly semafory i doprava. Španělsko se ponořilo do tmy, spekuluje se o kyberútoku

Španělsko a Portugalsko zažívají jeden z největších výpadků elektřiny v moderní historii. Miliony lidí zůstaly bez proudu, doprava je paralyzovaná, letiště přestala fungovat a také železniční i městská hromadná doprava byla přerušena. Mezitím se internetem šíří dezinformace o příčinách incidentu, které však oficiální místa vyvracejí, píše CNN.

Aktualizováno včera

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Dronová zeď v pohotovosti. Ukrajina s mírem nepočítá, připravuje se na mohutný jarní ruský útok

Jak se Rusko připravuje na jarní fázi své invaze, ukrajinská armáda věří, že jejich rychle rostoucí dronové síly způsobí útočníkům těžké ztráty. Podle hlavního velitele Oleksandra Syrského ruská ofenziva de facto už začala. Navzdory obrovským ztrátám, které dosahovaly na podzim 2024 až 1 500 vojáků denně, Moskva nadále sází na taktiku vyčerpávajících frontálních útoků.

včera

včera

včera

Donald Trump

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert

V době, kdy se protisvobodné síly mimo západní svět stávají silnějšími než kdy dříve, Spojené státy se pod vedením Donalda Trumpa připojují k útoku na liberální hodnoty. Podle historika Timothyho Gartona Ashe je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok liberálních internacionalistů. Kanadské volby, které právě probíhají, by mohly nabídnout významnou posilu.

včera

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy