Na krvi záleží? Vědci objevili další nečekanou souvislost mezi lidským tělem a koronavirem

Evropský výzkum zjistil, že lidé s krevní skupinou A jsou více náchylnější k závažnějšímu průběhu nemoci covid-19 oproti krevní skupině O. Vědci navázali na podobnou studii z Číny, která byla zveřejněna již v březnu letošního roku. Studie tvrdila, že lidé s krevní skupinou O jsou pravděpodobně odolnější vůči viru SARS-CoV-2, ale podle slov krevního specialisty Parameswara Hariho se jednalo o velmi hrubou studii.

Nový sběr dat od 1 980 pacientů se závažným průběhem onemocnění covid-19 a dalších tisíců s mírnými příznaky ukázal vědcům ze Španělska, Dánska, Německa a dalších zemí, že potenciální riziko související s krevními skupinami existuje, uvedl Fox News.  

Hari konstatoval, že nový evropský výzkum by mohl být velmi důležitý a potvrdil jeho domněnku z předchozí studie. Během vypuknutí viru SARS bylo podle slov Hariho zjištěno, že lidé s krevní skupinou 0 mají menší riziko nákazy covid-19, protože tato krevní skupina umí lépe rozpoznat určité proteiny jako cizí a lépe je umí detekovat na povrchu viru.

Nová studie se setkala také s kritikou, která naléhala na opatrnost ohledně několika faktorů, včetně malého počtu zkoumaných pacientů. Ale firma zabývající se genetickým testováním 23andMe zveřejnila studii o vlivu genetiky na možná rizika spojená s covid-19 a použila k tomu data od 75 000 pacientů. Tato studie zjistila, že lidé s krevní skupinou 0 měli až o 18 % menší riziko nakažení virem SARS-CoV-2 než v případě jiných krevních skupin.

Krevní skupiny byli diskutovány i v náchylnosti k jiným nemocím jako je cholera, bakterií Helicobacter pylori anebo E. coli uvedl David Valle, ředitel Ústavu genetické medicíny na Univerzitě Johna Hopkinse v USA. „Podle mého názoru tato studie stojí za publikování, ale vyžaduje podrobnější výzkum,“ řekl Valle o nové studii zveřejněné v časopise New England Journal of Medicine.

Související

Odběr krve, ilustrační fotografie.

Světový den dárců krve. Kdo stál u počátků dárcovství?

Od roku 2004 je 14. červen Světovým dnem dárců krve. V tento den se roku 1868 (tedy přesně před 155 lety) narodil Karl Landsteiner, významný rakouský lékař a vědec, který se proslavil objevením Rh faktoru v krvi. Za svůj přínos v oboru medicíny a fyziologie byl vyznamenán Nobelovou cenou. U počátků dárcovství krve stáli i další odborníci, například Čech Jan Janský, od jehož narození letos uplynulo 150 let. 
Ilustrační fotografie.

Vědci objevili protein, který by mohl být ukazatelem cukrovky či rakoviny

Lékaři v krvi identifikovali protein, o němž se domnívají, že by mohl sloužit jako včasné varovné znamení pro pacienty, které ohrožuje riziko cukrovky a úmrtí na rakovinu. Lidé s nejvyššími hladinami takzvaného prostasinu mají dvakrát vyšší pravděpodobnost cukrovky a o 43 procent vyšší pravděpodobnost úmrtí na rakovinu. Vyplývá to ze studie, o které informoval list The Guardian.

Více souvisejících

krev výzkum Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 9 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

"Smrt režimu." Ruská žačka 10. třídy si má odpykat 3,5 roku vazby. Prokurátor požadoval pět let v trestanecké kolonii

Teenagerka 17letá Ljubov Lizunovová ze sibiřského města Čita byla odsouzena k 3,5 rokům vězení za protiválečné graffiti a příspěvky na sociálních sítích, uvedl ve čtvrtek ruský soud.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy