Vědci zmapovali průběh covidu u pacientů. Definovali, v jakém pořadí se příznaky objevují

Ačkoliv mají chřipka a covid-19 velmi podobné symptomy, lze od sebe obě nemoci teoreticky rozeznat na základě pořadí, v jakém se příznaky objevují. Tvrdí to vědci z Univerzity v Južní Kalifornii, kteří zveřejnili seznam, v jakém pořadí se symptomy covidu objevují nejčastěji.

Americkým biologům se podařilo identifikovat pořadí příznaků onemocnění covid-19. Zjistili to na základě studie 55 924 případů, které mapovala Světová zdravotnické organizace na začátku roku.

Vědci se zaměřili na příznaky, které byly snadno rozpoznatelné, a porovnávali je s neurologickými projevy onemocnění, jako je ztráta čichu nebo chuti.

Následně experti definovali pořadí nejpravděpodobnějších symptomů následovně. Ty podle vědců přichází nejčastěji v následujícím pořadí: Nejprve se u nemocných lidí objeví horečka, kterou následuje suchý kašel. Po něm obvykle přichází nevolnost a zvracení či průjem.

Právě nevolnost a s ní spojené komplikace jsou u nakažených lidí nejméně pravděpodobné příznaky koronaviru. Naopak horečka bývá nejběžnějším.

Je zřejmé, že příznaky covidu jsou velmi podobné chřipce, a odlišit od sebe tyto nemoci pouze na základě příznaků bude obtížné. Autoři studie ale obě nemoci srovnali a zjistili, že zatímco chřipka obvykle začíná kašlem, koronavirová onemocnění jako covid-19, ale i SARS nebo MERS se nejčastěji projevují horečkou jako prvotním symptomem.

"Toto zjištění může být přínosné zejména v chřipkovém období, kdy je obtížné odlišit, zda jde o běžnou chřipku nebo koronavirovou infekci," uvedl profesor Peter Kuhn.

Vědci však upozorňují, že zjištěné informace nelze aplikovat plošně. U některých jedinců se nákaza nemusí projevit vůbec, u jiných pacientů se může projevit odlišně. Někteří dokonce tvrdí, že prvním symptomem, který u sebe zpozorovali, byly střevní obtíže.

Znalost pravděpodobného pořadí příznaků ale může urychlit nástup léčby a zachránit více životů v době, kdy budou nemocnice plné lidí s respiračními chorobami a jejich rozlišení bude obtížné a dlouhé.

"Kdyby byla taková systematická klinická praxe standardem už na začátku šíření nákazy, možná bychom dokázali udržet toto onemocnění na úrovni regionů a předešli bychom světové pandemii," domnívá se Kuhn.

Související

Více souvisejících

Vědci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy