Na Zemi existuje více virů než planet v celém vesmíru. Proč člověka infikují jen některé?

Vědci odhadují, že na planetě je asi 10 kvintilionu virů. Kdybychom vzali všechny viry na planetě a položili je vedle sebe, tato přímka by měřila 100 miliónů světelných let. Ve vědě jsou čísla velmi komplikovaná, proto se srovnání uvádí s velkými čísly pro lepší představu, převážně v oblasti mikrobiologie.

Viry nalezneme všude v přírodě, jsou v půdě, ve vzduchu, a dokonce i v oceánech. Virus je drobný neživý cizopasník, který má tělo složené především z bílkovin a nukleových kyselin. Jednodušší viry obsahují genetickou informaci ve formě RNA a mohou se replikovat pouze v hostiteli, jako jsou například savci.

Třebaže svět je plný nejrůznějších virů, jen hrstka představuje pro člověka opravdovou hrozbu. Viroložka a ekoložka Sara Sawyerová z University of Colorado Boulder uvedla, že to nesouvisí s vysokou imunitní odpovědí člověka, ale s vybíravostí viru. Pandemie viru SARS-CoV-2 ukazuje, že stále dochází nakažení člověka novými typy viru.

Na člověka se viry přenášejí ze zvířat, která slouží jako hostitelé. U savců a ptáků se předpokládá, že jsou přirozenými hostiteli asi 1,7 milionu neobjevených virů. Aby se z viru stala nemoc, která je pro člověka ohrožující, musí se vir dostat ze svého přirozeného prostředí, tedy ze zvířete na jiné zvíře, u kterého vznikne infekce.

Přesný počet virů, které způsobují infekci i u člověka není jasný. Většinou nejsou viry schopné se dostat z hostitele až na člověka. Podle viroložky Dorothy Tovarové ze Stanford University je potřeba „několik dalších faktorů“. Faktory, které umožňují nákazu člověka z hostitele, zahrnují, jak často je člověk infikovanému zvířeti vystaven, jak se virus šíří, jak dlouho virus vydrží mimo hostitele a jak je virus schopný narušit imunitní systém člověka.

Virus se snaží navázat na buňky v lidském těle, které mají prostředí vhodné pro replikaci. Pokud virus vyhodnotí prostředí jako vhodné, vstoupí do buňky. Virus SARS-CoV-2 nese genetickou informaci RNA a navazuje na proteiny ACE2, které se do lidského těla dostávají pomocí dýchacích cest. „Existuje velmi malé množství virů, které jsou schopné takto proniknout do buněk,“ podotkla Sawyerová. Velké množství virů, se kterými se člověk setká, nejsou schopni se přes buňky dostat až do těla.

Viry dokážou být velmi flexibilní, zejména ty, které obsahují genetickou informaci ve formě RNA. Tyto viry mají tendenci k chybovosti při replikaci svého genetického kódu, a proto vir v těle mutuje obrovskou rychlostí. „Tento chybový proces vytváří velké možností RNA viru, což jim umožňuje se rychle přizpůsobit novému prostředí, včetně nových hostitelů,“ uvedla Sarah Zohdyová, klinická ekoložka z Auburn University. RNA viry jsou ty, které vytvářejí pandemie napříč světem, patří sem ebola, zika, SARS a MERS a SARS-CoV-2.

RNA viry mutují nezávisle a často mísí své vlastnosti. Pokud se do buňky dostanou dva viry RNA s odlišným genetickým kódem, mohou si navzájem vyměnit své vlastnosti, což vede k hybridním virům, které můžeme nazývat jako „perfektní patogen“. Vědci stále pokračují v objevování a v testování nových virů, které jsou na naší planetě. „S dostatkem informací budeme možná umět zastavit ohniska viru, než k nim dojde,“ řekla klinická ekoložka Raina Plowrightová z Montana State University. „Množství informací, které jsme dokázali v krátké době získat, je neuvěřitelné, to mi dává naději,“ dodala Zohdy.

Související

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

Více souvisejících

viry a bakterie nemoci věda Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Volkswagen

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům

Automobilka Volkswagen oznámila, že na cenových štítcích svých vozidel začne uvádět novou položku „dodatečné dovozní poplatky“, která bude odrážet náklady spojené s nově zavedenými 25% cly na dovoz automobilů do USA. Tento krok přichází poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek oficiálně spustila nová celní opatření, která výrazně ovlivní automobilový průmysl a ceny vozidel na americkém trhu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Volkswagen

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl

Ve čtvrtek vstoupilo v platnost nové 25% clo na dovážené automobily, které je součástí širší obchodní ofenzivy administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho cílem je oživit domácí výrobu a posílit pozici amerických továren na úkor zahraniční konkurence. Jenže trh s automobily jeho kroky bolí už teď. Zasažen bude také český průmysl, jak pro EuroZprávy.cz potvrdil výkonný ředitel Svazu automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon

Prezidentka německého Sdružení automobilového průmyslu (VDA) Hildegard Müller uvedla, že tato politika znamená zásadní odklon Spojených států od pravidel světového obchodu. „Tohle není ‘America First’, to je ‘America Alone’,“ prohlásila Müller. Nová cla zavádějí 25% sazbu na dovoz evropských automobilů do USA a 20% clo na veškerý další vývoz z EU.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Marek Výborný

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře

Česká vláda dnes schválila mimořádná opatření zaměřená na prevenci zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Do kontrol na hranicích se zapojí až dvacet vojenských veterinářů s potřebnou technikou, kteří budou pomáhat Státní veterinární správě (SVS) při monitorování přepravovaných zvířat a zemědělských produktů. Opatření by mělo vstoupit v platnost již tento týden.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu

Středeční projev amerického prezidenta Donalda Trumpa byl opět směsicí nepřesností a zavádějících tvrzení – v některých případech dokonce přímo lží. Zaměřili jsme se na několik z nich, včetně tabulky s údajnými „recipročními celními opatřeními“, kterou během projevu prezentoval. Při pohledu na uvedená čísla to působí, jako by při jejím sestavování využil generátor náhodných čísel.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč

Ruská média si všímají, že jejich země se neobjevila na Trumpově seznamu nových cel, ale nevidí v tom žádnou výhodu. Podle státní televize Rossija 24 nejde o „zvláštní zacházení“, ale o fakt, že Rusko je už nyní pod tvrdými sankcemi kvůli invazi na Ukrajinu. Stanice Rossija 1 dokonce tvrdí, že to v Západě vzbudilo „zklamání“.

před 9 hodinami

Jan Rafaj

Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie

Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Finanční trhy zachvátila panika. Svět se podle expertů řítí do recese

Americká cla dosáhnou nejvyšší úrovně za posledních 131 let, pokud budou plně zavedena opatření, která včera oznámil prezident USA Donald Trump. Podle ekonomů z Capital Economics se efektivní celní sazba na všechny dovozy zvýší z loňských 2,3 % na přibližně 26 %, čímž překoná i nechvalně proslulý Smoot-Hawleyho tarifní zákon z roku 1930. Tento zákon, přijatý během Velké hospodářské krize, způsobil výrazné oslabení globálního obchodu a přispěl k prohloubení ekonomického propadu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy