Vrcholí Perseidy, každoroční meteorický roj dosáhne maxima ve středu v 15:00 SELČ. Noc ze středy na čtvrtek bude podle Astronomického ústavu Akademie věd ČR pro jejich vyhlížení nejlepší, meteory však budou četné už dnes i ze čtvrtka na pátek. Některé hvězdárny ve středu pořádají společná pozorování. Perseidy budou aktivní až do 24. srpna.
Meteory by lidé měli vyhlížet už po setmění. Ačkoliv bývá doporučeno pozorovat je až pozdě v noci, letos po půlnoci vyjde Měsíc, který sledování nebeského představení zkomplikuje. Počasí by ve středu naopak mělo být "nápomocné". Podle meteorologů rozsáhlá tlaková výše zajistí jasnou noční oblohu, bez oblaků, s teplotami do 20 stupňů.
Ve středočeském Ondřejově ze středy na čtvrtek lidé přenocují pod širákem u hvězdárny Astronomického ústavu Akademie věd ČR. Dorazit však musí do setmění, aby nerušili další účastníky a práci vědců na hvězdárně. Společná pozorování se budou konat i na hvězdárnách v Žebráku, Valašském Meziříčí, Vsetíně či v Teplicích. Tematická akce pro stovku návštěvníků, kterou pořádá ostravské planetárium, už je vyprodaná.
Pozorování oblohy astronomickými dalekohledy jsou dnes i ve středu ve Štefánikově hvězdárně na pražském Petříně, zítra i ve hvězdárnách v Ďáblicích a v Hradci Králové. V sobotu pohled na Perseidy zakončí celodenní astronomický program u Muzea Jizerských hor v Jizerce.
Při samostatné "výpravě za Perseidami" by lidé měli vyrazit do míst mimo světelné znečištění - tedy ven z města nebo do hor. Při maximu Perseidy dosahují četnosti až 100 meteorů za hodinu, lidé jich však dokážou "pobrat" jen část. I tak patří k divácky velmi vděčným nebeským úkazům. Kromě Perseid je v srpnu možné postupně, pouhýma očima, spatřit i čtyři planety - Jupiter, Saturn, Mars a Venuši.
Perseidy se jmenují podle souhvězdí Perseus, od něhož zdánlivě vylétají. Jsou to prachové částice z komety 109P Swift-Tuttle, která se naposledy přiblížila ke Slunci v prosinci 1992. Znovu k tomu dojde až v roce 2126.
Perseidám se někdy lidově přezdívá Slzy svatého Vavřince. První zmínky o meteorickém roji totiž pocházejí ze 3. století, kdy si jich lidé všimli krátce po umučení svatého Vavřince.
"Meteoroidy, které je mají na svědomí a bombardují rok co rok naši atmosféru, mají v tomto případě takříkajíc společné jádro. Přesněji řečeno společné kometární jádro. Jde totiž o materiál, který za sebou při cestě Sluneční soustavou trousí periodická kometa 109P/Swift-Tuttle. Pro nás pozemšťany je podstatné, že planeta Země oblaky tohoto „kometárního prachu“ rok co rok prochází. Jejich nejhustšími partiemi si to šineme vždy v období mezi 11. až 13. srpnem, což s sebou přináší i zvýšený počet jasných meteorů na noční obloze. A protože se nám tady dole na zemi díky perspektivě zdá, jako by meteory vylétaly z jednoho místa na nebi uvnitř souhvězdí Persea, překřtili jsme si je na Perseidy," uvedli vědci z Hvězdárny a planetária Brno.
"Co tedy dělat, pokud je chcete zahlédnout na vlastní oči? Vlastně nic moc, jen tak se povalovat. Ideálně někde pod tmavou oblohou, mimo rušivé osvětlení, s výhledem na co největší kus nebe. Pak už jen stačí zaklonit hlavu a vyčkat, než se některá z Perseid prožene přímo nad vámi. Anebo nad obzorem. Anebo za vámi… Jejich výskyt je totiž otázkou náhody. Ovšem chcete-li jít štěstí naproti, vypravte se za Perseidami až ve druhé půli noci. To už je totiž souhvězdí Persea zcela nad severovýchodním horizontem, a to teoreticky znamená až několik desítek očima viditelných meteorů za hodinu. Jedním dechem ale dodejme, že ranní pozorování Perseid letos poněkud naruší svit ubývajícího Měsíce," vysvětlili.
11. května 2025 12:46
Očkování proti mrtvici? Ve skutečnosti už existuje, jen o něm vědci dodnes nevěděli
Související

Perseidy 2024: Přát bude i počasí, naznačili meteorologové

„Nebeské divadlo" roje Perseid. Češi zažijí další kosmickou podívanou a malé překvapení
Aktuálně se děje
před 42 minutami

Cizinec s podezřením na ebolu přišel do styku s dalšími lidmi. Hygienici je vypátrali
před 1 hodinou

Hertl národní tým neposílí. Vegas ho nepustilo, neprošel lékařskou prohlídkou
před 2 hodinami

Hrozí komplikace na D1. Silničáři opravují vozovku, jeden víkend stačit nebude
před 2 hodinami

Starostové nemění osvědčený tým. Rakušan zůstává předsedou hnutí
před 3 hodinami

Pravda o ruských požadavcích vyšla najevo. Trump se i tak opřel do Zelenského
před 4 hodinami

Smutný konec pátrání. Starostu z Domažlicka našli mrtvého
před 5 hodinami

Čtrnáctý papež Lev. Čím se zapsali do historie jeho stejnojmenní předchůdci?
před 5 hodinami

Rusové zasáhli na Ukrajině autobus s civilisty. Devět mrtvých
před 6 hodinami

Podezření na ebolu v Česku. Američana převezli z Tábora do Prahy
před 8 hodinami

Počasí se příští týden citelně oteplí
včera

Zelenskyj se snaží přesvědčit Trumpa, že Putin ho vodí za nos. Má šanci uspět?
včera

Dánové překvapení s Maďary nedopustili, Rakušané poslali Francouze do boje o záchranu
včera

Lidé v Pásmu Gazy hladoví, ale USA situaci vyřeší, prohlásil Trump
včera

Trump: 150 zemím dochází čas, hodiny tikají
včera

Finům k jasné výhře pomohl čtyřmi trefami Tolvanen, Švýcarům stejným způsobem Andrighetto
včera

Moskva a Kyjev se dohodly na výměně tisíců zajatců. Chceme co mír co nejdřív, řekl Zelenskyj po hovoru s Trumpem
včera

Útočník na Salmana Rushdieho odsouzen na 25 let vězení
včera

Mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou ztroskotaly po méně než dvou hodinách
včera

Zoufalství, chaos a smrt se v Pásmu Gazy stávají běžné. Umírají těhotné i děti
včera
Tisíce Ukrajinců zmizely v pekelném souostroví ruských věznic. Jsou týráni, znásilňováni a umírají bez soudu
Mezi mnoha hrůzami ruské invaze na Ukrajinu je osud tisíců unesených civilistů jednou z nejtemnějších a zároveň nejvíce přehlížených kapitol. Podle ukrajinských úřadů zmizelo téměř 16 000 civilistů, kteří jsou rozptýleni v síti 180 věznic na okupovaném území Ukrajiny i hluboko v Rusku – až na Sibiři.
Zdroj: Libor Novák