Vyvracíme dezinformace: Roušky nás oxidem uhličitým neotráví, nezpůsobují hyperkapnii

S nástupem pandemie nového typu koronaviru se prudce zvýšil počet dezinformací, které šíří na internetu lidí věřící v nejrůznější hoaxy a konspirační teorie. Některé z nich přirovnávají roušky a respirátory až k téměř smrtícímu nástroji, který člověku může údajně způsobit zranění obličeje či jej otrávit nadměrným dýcháním vydechovaného oxidu uhličitého. Nic z toho ale pochopitelně není pravda.

Mezi lidmi věřícími v dezinformace se často traduje, že lidé nosící roušky v nadměrné míře vdechují oxid uhličitý. Zatímco někteří se odkazují pouze na svůj selský rozum, jiní šíří videa, která mají dle jejich úsudku tuto teorii podpořit, či dezinformační weby, které o tomto začínajícím fenoménu píší.

Na jednom z videí, například aktivista pomocí digitálního přístroje koncentraci oxidu uhličitého pod rouškou a respirátorem. Hodnoty pak porovnává s tabulkami, které mapují vedlejší účinky působící na lidi pracující v provozech se zvýšenou koncentrací oxidu.

Že je pokus nesmyslný záhy prokázala agentura AFP. Jak totiž upozornil Hyo-Jick Choi, výzkumný pracovním na univerzitě v kanandské Albertě, čísla neodpovídají použitým ochranným prostředkům.

Nejvyšší koncentrace oxidu by totiž měla být naměřena pod respirátorem, který má mnohem menší propustnost, než rouška. Video, dnes již smazané, ale ukazuje opak. Hodnoty, které aktivista naměřil, navíc neodpovídají hodnotám, které je schopen daný přístroj spolehlivě zachytit.

Často se také lidé, kteří podlehli víře v dezinformace, odkazují na studii z roku 2006, která podle nich prokazuje, maska na obličeji zvyšuje hladinu oxidu uhličitého. Tato studie se ale váže k jinému respirátoru, než se běžně používá u nás, a navíc vědci sami ve studii přiznávají, že je zapotřebí dalšího zkoumání jejich výsledků.

Vědci nepopírají, že nošení ochrany obličeje zvyšuje podíl vdechovaného oxidu uhličitého, podstatné však není, jak velké množství se nachází pod rouškou či respirátorem, ale jak velká je jeho hladina v krvi. Jevu, kdy dojde k nadměrnému nahromadění oxidu uhličitého v tepenné krvi, se říká hyperkapnie, a ten studie v souvislosti s rouškami a respirátory neprokázaly.

Na to upozornila i agentura Reuters s odkazem na další studii často citovanou dezinformátory. Agentura rovněž nepopírá, že toxické hladiny oxidu uhličitého jsou nebezpečné, je vysoce nepravděpodobné, že by používání obličejové masky způsobilo hyperkapnii.

Nejčastěji používané respirátory třídy FFP2, jejichž ekvivalent je v mimoevropských zemích označen jako N95, navíc nejsou ani těmi nejbezpečnějšími respirátory. Ty jsou značeny jako třída FFP3 a jejich propustnost částic a aerosolů je ještě nižší. I jejich používání je bezpečné.

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí přesto doporučuje, aby lidé využívali spíše roušky, než respirátory. Propustnost oxidu je v případě roušek ještě vyšší než u respirátorů, avšak za cenu nižší ochrany. někteří lidé se ale mohou s rouškou cítit lépe a komfortněji, zejména v případě, kdy na má ochrana obličeje negativní vliv na jejich psychiku.

Negativní dopady ale nošení roušek ani respirátorů ve většině případů nepřináší. "Dýchání malého množství oxidu uhličitého z nošení buď správně nasazených respirátorů N95, nebo látkových či nebo chirurgických roušek, není pro drtivou většinu lidí nijak škodlivé," řekl serveru HealthLine Darrell Spurlock, ředitel výzkumného centra na Widener University.

Roušky mohou představovat riziko pouze u osob, které trpí vážným plicním onemocněním. "U osob se spánkovou apnoe nebo závažným plicním onemocněním mohou masky představovat riziko," vysvětlil Robert Glatter, lékař z newyorské Lenox Hill Hospital.

Související

Co způsobilo takový výbuch? O tom se na internetu živě spekuluje, o jaký druh bomby šlo ale zatím nikdo s jistotou neuvedl

Jak Seznam Zprávy mystifikují čtenáře: Článkem o bombě šíří ruskou propagandu

Server Seznam Zprávy přišel ve středu ve večerních hodinách se zdánlivě šokující zprávou. V titulku doslovně uvedl, že "Rusko svrhlo na ukrajinské město jednu z nejničivějších bomb." V článku se následně odkazuje na možné použití bomby ODAB-9000, ačkoliv její nasazení na Ukrajině nebylo prokázáno a řada zdrojů tuto informací vyvrací s tím, že se jedná o ruskou propagandu.

Více souvisejících

Boj proti dezinformacím a fake news Roušky a respirátory

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 58 minutami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

před 4 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

včera

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

včera

včera

Leopard 2A4

Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO

Česko si pořídí 14 bojových tanků Leopard 2A4, uvedlo ministerstvo obrany ve středu v tiskové zprávě. Vládu o záměru informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Úřad chce příslušnou smlouvu s německou společností Rheinmetall Landsysteme GmbH uzavřít do konce roku. 

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS

Když čeští fotbalisté v září tohoto roku naprosto nezvládli duel v Gruzii, kde prohráli ostudně 1:4, málokdo věřil, že by snad mohli Češi ovládnout svou skupinu Ligy národů a tudíž tak nejen postoupit do elitní divize, ale zajistit si také účast v baráži o mistrovství světa 2026. Nakonec se to všechno stává skutečností díky závěrečné výhře nad Gruzií 2:1 v Olomouci, kdy se o české branky postarali Šulc s Hložkem. Ve druhé půli se sice podařilo snížit Mikautadzemu, ale na víc se naštěstí soupeři nezmohli, přestože měli v emočním závěru obrovské příležitosti.

včera

raketa Storm Shadow

Storm Shadow donutí ruské síly přeskupit jednotky. Co jsou zač střely, které zvýší obavy z další eskalace?

Storm Shadow, známé také pod názvem SCALP EG (Système de Croisière Autonome à Longue Portée – Emploi Général), jsou pokročilé střely s plochou dráhou letu vyvinuté britskou společností MBDA. Tyto střely patří mezi nejmodernější zbraně svého druhu a hrají klíčovou roli ve vojenských konfliktech, kde je rozhodující přesnost a schopnost zasáhnout strategické cíle hluboko na nepřátelském území.

včera

Letoun Tornádo nese rakety Storm Shadow.

Ukrajina poprvé použila britské střely Storm Shadow k útokům na ruské území

Ukrajina podle informací The Guardian poprvé od začátku konfliktu použila britské střely Storm Shadow k útokům na cíle v Rusku. Povolení k využití raket na ruském území bylo schváleno v reakci na nasazení více než 10 000 severokorejských vojáků na ruské hranici s Ukrajinou. Podle britských a amerických představitelů jde o zásadní eskalaci téměř tři roky trvající války.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Strach z prohloubení války. USA i EU se obávají eskalace hybridních útoků

Američtí a evropští představitelé podle The Guardian vyjádřili rostoucí znepokojení nad hrozbou hybridní války ze strany Ruska. Tento strach se prohloubil po prvním použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS Ukrajinou na cíle uvnitř ruského území. Bidenova administrativa nedávno zrušila omezení pro jejich použití, což vyvolalo ostrou reakci Moskvy a obavy z další eskalace konfliktu.

včera

Viktor Orbán

Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán

Viktor Orbán, předseda maďarské vlády, ve středu po mimořádném jednání Rady obrany státu prohlásil, že nadcházející dva měsíce mohou být nejnebezpečnější etapou války na Ukrajině. Vyzval k maximální opatrnosti a zdůraznil, že Maďarsko se za žádných okolností nesmí nechat zatáhnout do probíhajícího konfliktu.

včera

včera

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy