S nástupem pandemie nového typu koronaviru se prudce zvýšil počet dezinformací, které šíří na internetu lidí věřící v nejrůznější hoaxy a konspirační teorie. Některé z nich přirovnávají roušky a respirátory až k téměř smrtícímu nástroji, který člověku může údajně způsobit zranění obličeje či jej otrávit nadměrným dýcháním vydechovaného oxidu uhličitého. Nic z toho ale pochopitelně není pravda.
Mezi lidmi věřícími v dezinformace se často traduje, že lidé nosící roušky v nadměrné míře vdechují oxid uhličitý. Zatímco někteří se odkazují pouze na svůj selský rozum, jiní šíří videa, která mají dle jejich úsudku tuto teorii podpořit, či dezinformační weby, které o tomto začínajícím fenoménu píší.
Na jednom z videí, například aktivista pomocí digitálního přístroje koncentraci oxidu uhličitého pod rouškou a respirátorem. Hodnoty pak porovnává s tabulkami, které mapují vedlejší účinky působící na lidi pracující v provozech se zvýšenou koncentrací oxidu.
Že je pokus nesmyslný záhy prokázala agentura AFP. Jak totiž upozornil Hyo-Jick Choi, výzkumný pracovním na univerzitě v kanandské Albertě, čísla neodpovídají použitým ochranným prostředkům.
Nejvyšší koncentrace oxidu by totiž měla být naměřena pod respirátorem, který má mnohem menší propustnost, než rouška. Video, dnes již smazané, ale ukazuje opak. Hodnoty, které aktivista naměřil, navíc neodpovídají hodnotám, které je schopen daný přístroj spolehlivě zachytit.
Často se také lidé, kteří podlehli víře v dezinformace, odkazují na studii z roku 2006, která podle nich prokazuje, maska na obličeji zvyšuje hladinu oxidu uhličitého. Tato studie se ale váže k jinému respirátoru, než se běžně používá u nás, a navíc vědci sami ve studii přiznávají, že je zapotřebí dalšího zkoumání jejich výsledků.
Vědci nepopírají, že nošení ochrany obličeje zvyšuje podíl vdechovaného oxidu uhličitého, podstatné však není, jak velké množství se nachází pod rouškou či respirátorem, ale jak velká je jeho hladina v krvi. Jevu, kdy dojde k nadměrnému nahromadění oxidu uhličitého v tepenné krvi, se říká hyperkapnie, a ten studie v souvislosti s rouškami a respirátory neprokázaly.
Na to upozornila i agentura Reuters s odkazem na další studii často citovanou dezinformátory. Agentura rovněž nepopírá, že toxické hladiny oxidu uhličitého jsou nebezpečné, je vysoce nepravděpodobné, že by používání obličejové masky způsobilo hyperkapnii.
Nejčastěji používané respirátory třídy FFP2, jejichž ekvivalent je v mimoevropských zemích označen jako N95, navíc nejsou ani těmi nejbezpečnějšími respirátory. Ty jsou značeny jako třída FFP3 a jejich propustnost částic a aerosolů je ještě nižší. I jejich používání je bezpečné.
Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí přesto doporučuje, aby lidé využívali spíše roušky, než respirátory. Propustnost oxidu je v případě roušek ještě vyšší než u respirátorů, avšak za cenu nižší ochrany. někteří lidé se ale mohou s rouškou cítit lépe a komfortněji, zejména v případě, kdy na má ochrana obličeje negativní vliv na jejich psychiku.
Negativní dopady ale nošení roušek ani respirátorů ve většině případů nepřináší. "Dýchání malého množství oxidu uhličitého z nošení buď správně nasazených respirátorů N95, nebo látkových či nebo chirurgických roušek, není pro drtivou většinu lidí nijak škodlivé," řekl serveru HealthLine Darrell Spurlock, ředitel výzkumného centra na Widener University.
Roušky mohou představovat riziko pouze u osob, které trpí vážným plicním onemocněním. "U osob se spánkovou apnoe nebo závažným plicním onemocněním mohou masky představovat riziko," vysvětlil Robert Glatter, lékař z newyorské Lenox Hill Hospital.
Související
Den D se blíží, ale volba Trump - Harrisová už běží. Expertka Patricková pro EZ řekla, co vyvolává zmatek u voličů
Jak Seznam Zprávy mystifikují čtenáře: Článkem o bombě šíří ruskou propagandu
Boj proti dezinformacím a fake news , Roušky a respirátory
Aktuálně se děje
před 41 minutami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
Dálnice D1 spojující Prahu a Brno je nejvytíženější českou dálnicí, na které často nastávají dopravní komplikace. Viníky jsou mnohdy samotní řidiči jako aktéři zbytečných a nebezpečných nehod. Policie se proto rozhodla ukázat záběry z několika havárií a apelovat na řidiče, aby byli za volantem obezřetní.
Zdroj: Jan Hrabě