S nástupem pandemie nového typu koronaviru se prudce zvýšil počet dezinformací, které šíří na internetu lidí věřící v nejrůznější hoaxy a konspirační teorie. Některé z nich přirovnávají roušky a respirátory až k téměř smrtícímu nástroji, který člověku může údajně způsobit zranění obličeje či jej otrávit nadměrným dýcháním vydechovaného oxidu uhličitého. Nic z toho ale pochopitelně není pravda.
Mezi lidmi věřícími v dezinformace se často traduje, že lidé nosící roušky v nadměrné míře vdechují oxid uhličitý. Zatímco někteří se odkazují pouze na svůj selský rozum, jiní šíří videa, která mají dle jejich úsudku tuto teorii podpořit, či dezinformační weby, které o tomto začínajícím fenoménu píší.
Na jednom z videí, například aktivista pomocí digitálního přístroje koncentraci oxidu uhličitého pod rouškou a respirátorem. Hodnoty pak porovnává s tabulkami, které mapují vedlejší účinky působící na lidi pracující v provozech se zvýšenou koncentrací oxidu.
Že je pokus nesmyslný záhy prokázala agentura AFP. Jak totiž upozornil Hyo-Jick Choi, výzkumný pracovním na univerzitě v kanandské Albertě, čísla neodpovídají použitým ochranným prostředkům.
Nejvyšší koncentrace oxidu by totiž měla být naměřena pod respirátorem, který má mnohem menší propustnost, než rouška. Video, dnes již smazané, ale ukazuje opak. Hodnoty, které aktivista naměřil, navíc neodpovídají hodnotám, které je schopen daný přístroj spolehlivě zachytit.
Často se také lidé, kteří podlehli víře v dezinformace, odkazují na studii z roku 2006, která podle nich prokazuje, maska na obličeji zvyšuje hladinu oxidu uhličitého. Tato studie se ale váže k jinému respirátoru, než se běžně používá u nás, a navíc vědci sami ve studii přiznávají, že je zapotřebí dalšího zkoumání jejich výsledků.
Vědci nepopírají, že nošení ochrany obličeje zvyšuje podíl vdechovaného oxidu uhličitého, podstatné však není, jak velké množství se nachází pod rouškou či respirátorem, ale jak velká je jeho hladina v krvi. Jevu, kdy dojde k nadměrnému nahromadění oxidu uhličitého v tepenné krvi, se říká hyperkapnie, a ten studie v souvislosti s rouškami a respirátory neprokázaly.
Na to upozornila i agentura Reuters s odkazem na další studii často citovanou dezinformátory. Agentura rovněž nepopírá, že toxické hladiny oxidu uhličitého jsou nebezpečné, je vysoce nepravděpodobné, že by používání obličejové masky způsobilo hyperkapnii.
Nejčastěji používané respirátory třídy FFP2, jejichž ekvivalent je v mimoevropských zemích označen jako N95, navíc nejsou ani těmi nejbezpečnějšími respirátory. Ty jsou značeny jako třída FFP3 a jejich propustnost částic a aerosolů je ještě nižší. I jejich používání je bezpečné.
Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí přesto doporučuje, aby lidé využívali spíše roušky, než respirátory. Propustnost oxidu je v případě roušek ještě vyšší než u respirátorů, avšak za cenu nižší ochrany. někteří lidé se ale mohou s rouškou cítit lépe a komfortněji, zejména v případě, kdy na má ochrana obličeje negativní vliv na jejich psychiku.
Negativní dopady ale nošení roušek ani respirátorů ve většině případů nepřináší. "Dýchání malého množství oxidu uhličitého z nošení buď správně nasazených respirátorů N95, nebo látkových či nebo chirurgických roušek, není pro drtivou většinu lidí nijak škodlivé," řekl serveru HealthLine Darrell Spurlock, ředitel výzkumného centra na Widener University.
Roušky mohou představovat riziko pouze u osob, které trpí vážným plicním onemocněním. "U osob se spánkovou apnoe nebo závažným plicním onemocněním mohou masky představovat riziko," vysvětlil Robert Glatter, lékař z newyorské Lenox Hill Hospital.
Související
Den D se blíží, ale volba Trump - Harrisová už běží. Expertka Patricková pro EZ řekla, co vyvolává zmatek u voličů
Jak Seznam Zprávy mystifikují čtenáře: Článkem o bombě šíří ruskou propagandu
Boj proti dezinformacím a fake news , Roušky a respirátory
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Biden poslal Ukrajině další silnou zbraň. Je zakázaná a vysoce kontroverzní
před 58 minutami
Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?
před 1 hodinou
Rusko odpálilo mezikontinentální balistickou raketu. Poprvé v historii
před 2 hodinami
Ukrajinská fronta by mohla brzy zkolabovat, varují odborníci
před 2 hodinami
Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?
před 4 hodinami
Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové
včera
Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou
včera
Muži hrozilo za zapálení baru v Liberci doživotí. Trest je nakonec nižší
včera
Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO
včera
Bláznivé počasí očima meteorologů. Na konci týdne přijde další zvrat
včera
Princ Harry na tetovacím křesle. Nové video má své vysvětlení
včera
RECENZE: Dekadentní Gladiátor II se ocitá mezi slastnou pokleslostí a nefunkčními emocemi
včera
Pavel řekl, zda by Babišovi svěřil vládu. Může to ovlivnit jeho další kandidaturu
včera
Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS
včera
Storm Shadow donutí ruské síly přeskupit jednotky. Co jsou zač střely, které zvýší obavy z další eskalace?
včera
Ukrajina poprvé použila britské střely Storm Shadow k útokům na ruské území
včera
Strach z prohloubení války. USA i EU se obávají eskalace hybridních útoků
včera
Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán
včera
Austin se vysmál Putinovi: Na Ukrajině selhal, nedosáhl svých cílů ani za 1000 dní
včera
Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou
Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.
Zdroj: Jakub Jurek