Vyvracíme fake news: Koronavirus pochází z laboratoře, tvrdí dezinformátoři

Konspirační teoretici mají žně. Koronavirus SARS-CoV-2, který nakazil podle posledních statistik téměř 400 000 lidí, považují za produkt vědců a jeho vznik přisuzují čínským laboratořím. Odkazují se přitom na slova české lékařky, která ale částečně překrucují.

"O tom, že koronvairus vznikl v laboratoři, už snad nikdo nepochybuje." "Řekla to jasně, koronavirus vytvořili vědci." "Je jen otázkou, jestli ho pustili ven schválně, nebo jim to uteklo."

Pokud se vám výše zmíněné věty jeví jako holý nesmysl, věřte, že jde o autentické příspěvky na sociálních sítích. Právě zde se totiž ve velkém spekuluje o tom, jestli je za vznik koronaviru zodpovědná příroda, nebo člověk. A najdou se i tací, kteří jsou bytostně přesvědčeni, že kde o produkt čínských či dokonce amerických vědců.

Konspirační teoretici se přitom odkazují na řadu mýtů, z nichž některé už jsme vyvrátili. Hovoří například o patentu americké CIA, což je opět dezinformace, kterou jsme vyvrátili ZDE. Nově ale řada z nich považuje za bernou minci rozhovor s lékařkou Soňou Pekovou.

Vedoucí laboratoře Tilia Laboratories se dostala do popředí ve chvíli, kdy pozitivně otestovala dva pacienty na koronavirus, když nebylo povoleno testovat nikomu jinému než Národní referenční laboratoři Státního zdravotního ústavu. Následně se objevily informace, že Peková vyvinula vlastní test, který by měl být jednodušší.

Příznivce dezinformací ale nejvíce zaujal rozhovor, v němž spekulovala o původu koronaviru. Ačkoliv nikdy neřekla, že SARS-CoV-2 je skutečně produktem lidského bádání, mnozí jí tato slova vkládají do úst. Ve skutečnosti ale prohlásila něco zcela jiného a jak sama upozornila, jde pouze o hypotézy, nikoliv o jasná a tvrdá fakta.

"Je pravda, že je podobný tomu viru, který pochází z netopýru, ale rovněž jste možná zaregistrovali, že z původního názvu, který byl n-2019 se jeho název změnil na SARS-CoV-2 a jeto tím, že na základě sekvencí které jsme získali, tak jeho nejbližší příbuzný je virus SARS, který se objevil v roce 2003. Rok nebo nějak tak se pohyboval, a potom záhadně zmizel," uvedla.

Na poznámku, že virus způsobující nemoc SARS zkoumala právě laboratoř ve Wu-chanu, kde současná epidemie vznikla, lékařka odpověděla: "Zvláštní náhodou ano." Následně se k tomuto tématu lékařka vrátila na konci rozhovoru, kde ale také nikde neuvedla, že virus prokazatelně vzniknul uměle.

"Fakt je, že ten virus má genetické charakteristiky (...) sekvence, které se normálně v běžných izolátech koronaviru nevyskytují. Už mnoho let umíme dělat různé varianty genů, umíme ty geny modifikovat, umíme vkládat mutace, vyrábět nové organismy, to je vědecká práce. V žádném případě, a to bych ráda zdůraznila, si nemyslím, že to je biologická zbraň, že někdo to vyvinul, to v žádném případě ne. Fakt je, že to má charakteristiky, které nevypadají jako přírodní izolát. V mých očích trošičku to možná vypadá jako náhodný únik nešťastnou náhodou z nějaké laboratoře, protože v tom epicentru je laboratoř, ve které se s tímto virem pracuje, ale to je všechno na úrovni hypotéz," uvedla v závěru rozhovoru lékařka a vyslovila pouze domněnku, že možná nepůjde o přírodní izolát. 

K této problematice se následně vrátila i v dalším rozhovoru, kde vysvětlovala, proč se domnívá, že virus mohl teoreticky být vytvořený uměle. V rozhovoru ale zároveň prohlásila: "Nevím, jestli je to umělá mutace, ale je to minimálně atypické," uvedla lékařka. Opět nikde nepotvrdila, že virus má umělý původ, naopak vyjádřila nadšení z toho, že vědci po celém světě budou mít možnost virus prozkoumat.

A to se také stalo. Analýza genomů SARS-CoV-2 a příbuzných koronavirů, provedená mezinárodním týmem vědců, však nepřinesla žádné důkazy o tom, že by byl virus vyroben v laboratoři nebo jinak uměle upraven. Studii zveřejnil časopis Nature Medicine a související článek přeložili a publikovali vědci z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR.

Genom koronaviru sekvenovali čínští vědci krátce po propuknutí epidemie, zmapovali též, že zdrojem nákazy bylo jediné zavlečení viru do lidské populace a nejednalo se o nákazu z více zdrojů. Tým vědců z USA, Velké Británie a Austrálie vycházel z těchto dat a porovnal genomové sekvence různých dosud známých kmenů koronavirů.

Analýza podle vědců prokázala, že nový koronavirus je nejvíce příbuzný s koronavirem z netopýrů (CoV RaTG13). I přes podobnost s netopýřím virem se však RBD nového koronaviru u lidí velmi účinně váže na lidskou formu receptoru ACE2 - ten se nachází na vnější straně plicních buněk.

Další, dosud známé, koronaviry patogenní pro člověka však používají k vazbám na tento receptor odlišnou RBD. Doména spjatá s koronavirem je tak dle vědců zjevně "unikátním" výsledkem přirozené selekce", která nastala buď přímo u netopýřího viru, v člověku nebo u jiného zvířecího hostitele, jehož receptor ACE2 se podobá lidskému. Podobné znaky vědci našli i v místě štěpení.

Vědci pro přirozený původ nového koronaviru argumentují i tím, že pokud by vznikl uměle, případní tvůrci by ho odvodili od dobře charakterizovaných, v laboratořích běžně pěstovaných koronavirů. Použili by také známá funkční řešení pro vstup do buněk člověka. Podle šéfa výzkumného týmu imunologa a mikrobiologa Kristiana Andersena z amerického institutu Scripps Research však právě specifická mutace v RBD bílkovině a odlišná molekulární struktura "umělý" původ vylučují.

Související

Více souvisejících

lékaři Vědci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Dopravní nehoda na Pražském okruhu

Hromadná nehoda zablokovala Pražský okruh. Stojí i dálnice D1

Jedna osoba zemřela a další byla těžce zraněna při vážné dopravní nehodě, která se odehrála ve čtvrtek odpoledne na 77. kilometru dálnice D0 u Modletic na Pražském okruhu. Na místě se srazila dvě osobní a dvě nákladní vozidla. Provoz ve směru na D1 byl okamžitě zastaven, na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému včetně letecké záchranné služby.

včera

Česká televize, ilustrační foto

Češi si připlatí. Koncesionářské poplatky vzrostou ještě letos, schválil Senát

Senát Parlamentu České republiky schválil novelu zákona, která přináší zásadní změny v oblasti televizních a rozhlasových poplatků. Tyto poplatky se podle nových pravidel zvýší a rozšíří se i okruh občanů, kteří je budou muset platit. Novelu nyní dostane k podpisu prezident republiky a pokud ji podepíše, začnou změny platit už od května.

včera

včera

Vlastimil Válek

Černochové se vymstila její sóĺo akce. Pohádala se s Válkem

Nečekané ráno zažili členové vlády ve středu, kdy ministryně obrany Jana Černochová (ODS) na tiskové konferenci těsně před zasedáním kabinetu oznámila, že chce, aby vojáci dostali od léta přidáno nejméně 8300 korun měsíčně. Její krok zaskočil všechny kolegy a rozpoutal ostrou hádku na půdě vlády, která vyústila v odchod ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) z jednání.

včera

včera

Elon Musk

Muska trápí problém, kvůli kterému nemůže spát. Vyřešit se ho snaží s těmi nejnepravděpodobnějšími spojenci

U večeře, kde se podávají těstovinové saláty a děti pobíhají mezi stoly, se ozývá otázka: „Má tu někdo víc než sedm dětí?“ Většina konferencí by takovou poznámku považovala za nepatřičnou, ale na NatalConu, setkání příznivců pronatalismu, jde o klíčové téma – porodnost. A právě to je podle účastníků jeden z největších problémů současné civilizace.

včera

umělá inteligence (AI)

Umělá inteligence se stává vážným problémem pro celý svět. Jen jinak, než si lidé myslí

Když se hovoří o hrozbě v podobě umělé inteligence, většina lidí si pravděpodobně vybaví scény ze science fiction filmů, kde roboti ovládli svět. Globální rozmach technologií umělé inteligence ale skýtá i jiné nebezpečí, do konce dekády totiž povede k obrovskému nárůstu spotřeby energie, která se přiblíží úrovni současné spotřeby celého Japonska. Vyplývá to ze zprávy Mezinárodní energetické agentury (IEA), podle níž bude jen zhruba polovina této energie pocházet z obnovitelných zdrojů.

včera

Evropská unie

EU pozastavuje odvetná cla vůči USA

Evropská unie oficiálně oznámila, že na 90 dní pozastavuje zavedení plánovaných odvetných cel vůči Spojeným státům, které měly reagovat na americká cla na dovoz oceli, hliníku a automobilů. Reaguje tím na včerejší překvapivé rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa odložit zavedení tzv. recipročních cel rovněž o 90 dní.

včera

Zadržený čínský občan

Číňané nejsou ten největší problém. Ten leží ve způsobu, jakým ruská armáda rekrutuje lidi

Ukrajinská armáda před několika dny oznámila, že zajala dva čínské občany bojující na straně ruské armády. Z války na Ukrajině se tak stále zřetelněji stává konflikt s globálním přesahem – a se stále větším počtem padlých, kteří nemají ani ruský, ani ukrajinský pas. Zatímco Rusko verbuje zahraniční bojovníky prostřednictvím slibů, klamání a někdy i donucení, Ukrajina sází na dobrovolnickou legii a transparentní výcvik. Motivace, status i rizika těchto zahraničních účastníků se ale zásadně liší.

včera

včera

Ilustrační foto

Trump tlačí svět na pokraj recese. Lze ji ještě odvrátit?

Světová ekonomika se ocitla v kritickém bodě. Jakmile Spojené státy pod vedením Donalda Trumpa zahájily novou vlnu obchodních válek, hrozí nejen propad mezinárodního obchodu, ale i zhroucení důvěry investorů a prudký pokles spotřebitelských výdajů.

včera

včera

Ilustrační foto

Čína schválila stavbu projektu, který nemá na světě obdoby. Největší elektrárna na Zemi zbytek Asie děsí

Čína nedávno schválila výstavbu největší vodní přehrady světa na řece Yarlung Tsangpo v Tibetu. Jakmile bude plně dokončena, stane se největší elektrárnou na planetě s obrovským náskokem před současnými rekordmany. Tento ambiciózní projekt však vyvolává značné obavy – nejen kvůli možnému vysídlení obyvatel a ekologickým důsledkům, ale zejména kvůli dopadům na země ležící níže po proudu, konkrétně Indii a Bangladéš, kde je řeka známá jako Brahmaputra.

včera

Paul Salem

Jednání USA a Íránu startují. USA a Izrael mohou odstartoval válku, varuje Salem

Americký prezident Donald Trump oznámil zahájení nového kola jednání mezi Spojenými státy a Íránem, které odstartuje v sobotu a bude se týkat citlivého tématu – íránského jaderného programu. Přestože jde o důležitý diplomatický krok, vyhlídky na skutečný průlom zůstávají podle odborníků mizivé. Paul Salem z Middle East Institute pro EuroZprávy.cz varoval, že pokud dialog selže, mohou Spojené státy společně s Izraelem dojít k závěru, že jedinou cestou, jak přimět Írán k návratu k jednání, je vojenský zásah.

včera

včera

Šanghaj

Proč Čína Trumpovi neustoupí? Nemá důvod, USA drží v kleštích

Obchodní konflikt mezi dvěma největšími ekonomikami světa, Spojenými státy americkými a Čínou, znovu nabírá na obrátkách. Prezident Donald Trump sice ve středu oznámil tříměsíční pauzu v zavádění nových cel na většinu zemí, ale s výjimkou Číny. Ta se ve čtvrtek odvetně rozhodla uvalit nové clo na všechny americké dovozy, čímž vzniká riziko dlouhodobého a hluboce narušujícího ekonomického střetu.

včera

Špatné zprávy o počasí před Velikonocemi. Z výhledu je zřejmé, co přijde

Předpověď na Velikonoce by chtělo mnoho lidí znát co nejdříve. Aktuální výhled z dílny Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) naznačuje, že před svátky dojde v Česku k ochlazení o několik stupňů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy