Vědci vedli mnoho let diskuse o tom, zda má Země čtyři nebo pět oceánů. Ale v červnu vydala National Geographic Society oficiální rozhodnutí a standardizovala definici Jižního oceánu. Jiné organizace zanesly toto vodní těleso do svých map již dříve, ale až krokem NGS se Jižní oceán stal mezinárodně uznávaným.
Matně se Vám zdá, že jste se již ve škole učili, že má Země pět oceánů? Inu, máte pravdu, protože roku 2000 schválila Mezinárodní hydrografická organizace (MHO) 60° jižní zeměpisné šířky jako severní hranici Jižního oceánu, tudíž minimálně od tohoto roku můžete ve školních atlasech nalézt Jižní oceán.
Některé zeměpisné organizace již s definicí Jižního oceánu jako samostatného vodního tělesa operovaly několik let, ostatně diskuse probíhá téměř sto let, ale zřejmě nejvlivnější organizace National Geographic Society (NGS) doposud identifikovala pouze čtyři oceánská tělesa, Atlantik, Pacifik, Indický a Severní ledový oceán.
To se však letos změnilo. Hlavním problémem byly neshody vědců ohledně definice vodního tělesa, které sice bylo zjednodušeně ohraničeno 60° jižní zeměpisné šířky, ale jednalo se spíše o orientační vymezení než přesný hydrografický popis.
Definice ostatních oceánu je poměrně jasná, neboť jsou ohraničeny jednotlivými kontinenty, případně jejich spojnicemi. Ale Jižní oceán je definován Arktickým cirkumpolárním proudem (ACC), neboli Západním příhonem, jak zní oficiální české označení největšího mořského proudu na Zemi. Ten se točí ve směru hodinových ručiček a meandruje v rozmezí 40° až 60° stupňů jižní zeměpisné šířky.
Vědci se domnívají, že tento oceánský proud vzniknul zhruba před 34 milióny let, když došlo k oddělení Antarktidy od Jižní Ameriky. Voda Západního příhonu je méně slaná a o něco chladnější než severnější vody. Zároveň slouží jako globální dopravník tepla, když s sebou strhává teplejší vody Atlantiku, Pacifiku a Indického oceánu, zatímco studená voda klesá ke dnu a pomáhá ukládat oxid uhličitý v hlubinných usazeninách. Nation Geographic uvádí, že v tomto specifickém vodním proudu žijí tisíce mořských živočichů, které nenalezneme nikde jinde na světě.
Původ slova Oceán
Slovo oceán pochází ze Starofrancouzského occeana, jehož původ je možné vysledovat v latinském oceanus, které pochází z řeckého ōkeanos.
Oceán bývá definováno jako velké vodní těleso na povrchu planety. Ovšem původní řecký termín je odvozen od řeckého titán Ókeana, který byl vládcem sladkovodních řek, jež obkružovaly celý známý svět a měl být zdrojem všech vod na zemi, řek i moří. Podle nejstarších zdrojů je Ókeanos synem Úrana a Gaie a řadil se mezi titány první generace.
Proto i původní význam řeckého ōkeanos zřejmě značil velkou nekonečnou řeku, která obklopuje celý plochý svět. V opozici poté stálo vnitřní moře – Mediterranean – což je nám dobře známe Středozemní moře.
Související
Objevili sovětští vědci peklo? Kolský hlubinný vrt skrývá tajemství
Historie lovců a sběračů může být delší, než se myslelo? Zjistili to vědci z Brna
věda , Moře , Oceán , National Geographic Society , National Geographic
Aktuálně se děje
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
včera
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem.
Zdroj: Jan Hrabě