Země má oficiálně pět oceánů. Potvrzení trvalo téměř 100 let

Vědci vedli mnoho let diskuse o tom, zda má Země čtyři nebo pět oceánů. Ale v červnu vydala National Geographic Society oficiální rozhodnutí a standardizovala definici Jižního oceánu. Jiné organizace zanesly toto vodní těleso do svých map již dříve, ale až krokem NGS se Jižní oceán stal mezinárodně uznávaným.

Matně se Vám zdá, že jste se již ve škole učili, že má Země pět oceánů? Inu, máte pravdu, protože roku 2000 schválila Mezinárodní hydrografická organizace (MHO) 60° jižní zeměpisné šířky jako severní hranici Jižního oceánu, tudíž minimálně od tohoto roku můžete ve školních atlasech nalézt Jižní oceán.

Některé zeměpisné organizace již s definicí Jižního oceánu jako samostatného vodního tělesa operovaly několik let, ostatně diskuse probíhá téměř sto let, ale zřejmě nejvlivnější organizace National Geographic Society (NGS) doposud identifikovala pouze čtyři oceánská tělesa, Atlantik, Pacifik, Indický a Severní ledový oceán.

To se však letos změnilo. Hlavním problémem byly neshody vědců ohledně definice vodního tělesa, které sice bylo zjednodušeně ohraničeno 60° jižní zeměpisné šířky, ale jednalo se spíše o orientační vymezení než přesný hydrografický popis.

Definice ostatních oceánu je poměrně jasná, neboť jsou ohraničeny jednotlivými kontinenty, případně jejich spojnicemi. Ale Jižní oceán je definován Arktickým cirkumpolárním proudem (ACC), neboli Západním příhonem, jak zní oficiální české označení největšího mořského proudu na Zemi. Ten se točí ve směru hodinových ručiček a meandruje v rozmezí 40° až 60° stupňů jižní zeměpisné šířky.

Vědci se domnívají, že tento oceánský proud vzniknul zhruba před 34 milióny let, když došlo k oddělení Antarktidy od Jižní Ameriky. Voda Západního příhonu je méně slaná a o něco chladnější než severnější vody. Zároveň slouží jako globální dopravník tepla, když s sebou strhává teplejší vody Atlantiku, Pacifiku a Indického oceánu, zatímco studená voda klesá ke dnu a pomáhá ukládat oxid uhličitý v hlubinných usazeninách. Nation Geographic uvádí, že v tomto specifickém vodním proudu žijí tisíce mořských živočichů, které nenalezneme nikde jinde na světě.

Původ slova Oceán

Slovo oceán pochází ze Starofrancouzského occeana, jehož původ je možné vysledovat v latinském oceanus, které pochází z řeckého ōkeanos.

Oceán bývá definováno jako velké vodní těleso na povrchu planety. Ovšem původní řecký termín je odvozen od řeckého titán Ókeana, který byl vládcem sladkovodních řek, jež obkružovaly celý známý svět a měl být zdrojem všech vod na zemi, řek i moří. Podle nejstarších zdrojů je Ókeanos synem Úrana a Gaie a řadil se mezi titány první generace.

Proto i původní význam řeckého ōkeanos zřejmě značil velkou nekonečnou řeku, která obklopuje celý plochý svět. V opozici poté stálo vnitřní moře – Mediterranean – což je nám dobře známe Středozemní moře.

Související

Anna Honzáková

První české vědkyně se prosadily mezi lékaři či historiky

K 11. únoru se váže Mezinárodní den žen a dívek ve vědě, který má mimo jiné upozornit na fakt, že i ženy jsou ve vědeckém světě nepostradatelné. Ještě počátkem minulého století však vědeckých pracovnic působilo velice málo, a to kvůli předsudkům zakořeněným ve společnosti, že se ženy ve vědě nemohou tak dobře uplatnit jako muži. Přesto se mnohé české ženy ve vědě zapsaly, a to na poli medicíny, přírodních věd nebo třeba historie a etnografie.

Více souvisejících

věda Moře Oceán National Geographic Society National Geographic

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 7 hodinami

před 7 hodinami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Na Příbramsku havaroval autobus s dětmi. Cestující utrpěli lehká zranění

Nehoda autobusu s dětmi se ve čtvrtek dopoledne stala u Dublovic na Příbramsku. Vozidlo skončilo v příkopu u silnice, osm lidí utrpělo lehká zranění. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy