Země má oficiálně pět oceánů. Potvrzení trvalo téměř 100 let

Vědci vedli mnoho let diskuse o tom, zda má Země čtyři nebo pět oceánů. Ale v červnu vydala National Geographic Society oficiální rozhodnutí a standardizovala definici Jižního oceánu. Jiné organizace zanesly toto vodní těleso do svých map již dříve, ale až krokem NGS se Jižní oceán stal mezinárodně uznávaným.

Matně se Vám zdá, že jste se již ve škole učili, že má Země pět oceánů? Inu, máte pravdu, protože roku 2000 schválila Mezinárodní hydrografická organizace (MHO) 60° jižní zeměpisné šířky jako severní hranici Jižního oceánu, tudíž minimálně od tohoto roku můžete ve školních atlasech nalézt Jižní oceán.

Některé zeměpisné organizace již s definicí Jižního oceánu jako samostatného vodního tělesa operovaly několik let, ostatně diskuse probíhá téměř sto let, ale zřejmě nejvlivnější organizace National Geographic Society (NGS) doposud identifikovala pouze čtyři oceánská tělesa, Atlantik, Pacifik, Indický a Severní ledový oceán.

To se však letos změnilo. Hlavním problémem byly neshody vědců ohledně definice vodního tělesa, které sice bylo zjednodušeně ohraničeno 60° jižní zeměpisné šířky, ale jednalo se spíše o orientační vymezení než přesný hydrografický popis.

Definice ostatních oceánu je poměrně jasná, neboť jsou ohraničeny jednotlivými kontinenty, případně jejich spojnicemi. Ale Jižní oceán je definován Arktickým cirkumpolárním proudem (ACC), neboli Západním příhonem, jak zní oficiální české označení největšího mořského proudu na Zemi. Ten se točí ve směru hodinových ručiček a meandruje v rozmezí 40° až 60° stupňů jižní zeměpisné šířky.

Vědci se domnívají, že tento oceánský proud vzniknul zhruba před 34 milióny let, když došlo k oddělení Antarktidy od Jižní Ameriky. Voda Západního příhonu je méně slaná a o něco chladnější než severnější vody. Zároveň slouží jako globální dopravník tepla, když s sebou strhává teplejší vody Atlantiku, Pacifiku a Indického oceánu, zatímco studená voda klesá ke dnu a pomáhá ukládat oxid uhličitý v hlubinných usazeninách. Nation Geographic uvádí, že v tomto specifickém vodním proudu žijí tisíce mořských živočichů, které nenalezneme nikde jinde na světě.

Původ slova Oceán

Slovo oceán pochází ze Starofrancouzského occeana, jehož původ je možné vysledovat v latinském oceanus, které pochází z řeckého ōkeanos.

Oceán bývá definováno jako velké vodní těleso na povrchu planety. Ovšem původní řecký termín je odvozen od řeckého titán Ókeana, který byl vládcem sladkovodních řek, jež obkružovaly celý známý svět a měl být zdrojem všech vod na zemi, řek i moří. Podle nejstarších zdrojů je Ókeanos synem Úrana a Gaie a řadil se mezi titány první generace.

Proto i původní význam řeckého ōkeanos zřejmě značil velkou nekonečnou řeku, která obklopuje celý plochý svět. V opozici poté stálo vnitřní moře – Mediterranean – což je nám dobře známe Středozemní moře.

Související

Více souvisejících

věda Moře Oceán National Geographic Society National Geographic

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Laureáti Nobelovy ceny za fyziku

Nobelovu cenu za fyziku dostali tři vědci za výzkum elektronů

Nobelova cena za fyziku pro rok 2023 byla udělena třem vědcům za jejich práci v oblasti využití extrémně krátkých světelných pulzů k studiu chování elektronů v atomech a molekulách. Laureáty jsou francouzsko-americký vědec Pierre Agostini, Rakušan maďarského původu Ferenc Krausz a Francouzka působící ve Švédsku Anne L'Huillierová.

včera

Arménie, ilustrační foto

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, navzdory ruskému odporu

Arménský parlament podle agentury Anadolu schválil ratifikaci Římského statutu, na jehož základě vznikl Mezinárodní trestní soud (ICC), což znamená, že Arménie bude podléhat jeho jurisdikci. Plán Arménie přistoupit k ICC, která nedávno vydala zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, byl kritizován Ruskem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj už vidí Ukrajinu v EU. Je to jen otázka času

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí řekl národu,  že členství jeho země v Evropské unii je už jen otázkou času. Uvedl to ve svém pravidelném večerním videoproslovu po návštěvě vysokého představitele EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Josepa Borrella v Kyjevě.

včera

pohonné hmoty

Orlen vrátil ceny benzinu v pohraničí na obvyklou úroveň. Češi opět "těží z předvolebního dárku"

Na čerpacích stanicích společnosti Orlen došlo ještě v pondělí k navrácení cen benzinu a nafty na přibližně původní úroveň po nedělním výrazném zlevnění. V neděli byl litr benzinu i nafty prodáván za cenu kolem 33 korun za litr, zatímco později se vrátil na obvyklou cenu. Orlen provedl podobnou cenovou úpravu i na čerpacích stanicích u hranic s Polskem.

včera

včera

Nezaměstnaní lidé

Nezaměstnanost v Evropské unii klesá, nejlépe je na tom Česko

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v srpnu klesla na 5,9 % z červencových 6 %, uvedl evropský statistický úřad Eurostat. V České republice míra nezaměstnanosti poklesla na 2,5 % z červencových 2,7 %, což ji činí nejnižší v celé EU, jak vyplývá z údajů Eurostatu.

včera

Žádná diktatura, hlas každého může být slyšet. Euroskeptici mají v EU také místo

Vítězství Roberta Fica (a jeho Smeru) ve slovenských parlamentních volbách nutně nemusí znamenat obrat jeho země od Západu. Evropská unie sice země nedrží v kleci, má ale páky, jakými se může bránit rozvratu. Poukázal na to nezávislý server RFE/RL.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy