Země má oficiálně pět oceánů. Potvrzení trvalo téměř 100 let

Vědci vedli mnoho let diskuse o tom, zda má Země čtyři nebo pět oceánů. Ale v červnu vydala National Geographic Society oficiální rozhodnutí a standardizovala definici Jižního oceánu. Jiné organizace zanesly toto vodní těleso do svých map již dříve, ale až krokem NGS se Jižní oceán stal mezinárodně uznávaným.

Matně se Vám zdá, že jste se již ve škole učili, že má Země pět oceánů? Inu, máte pravdu, protože roku 2000 schválila Mezinárodní hydrografická organizace (MHO) 60° jižní zeměpisné šířky jako severní hranici Jižního oceánu, tudíž minimálně od tohoto roku můžete ve školních atlasech nalézt Jižní oceán.

Některé zeměpisné organizace již s definicí Jižního oceánu jako samostatného vodního tělesa operovaly několik let, ostatně diskuse probíhá téměř sto let, ale zřejmě nejvlivnější organizace National Geographic Society (NGS) doposud identifikovala pouze čtyři oceánská tělesa, Atlantik, Pacifik, Indický a Severní ledový oceán.

To se však letos změnilo. Hlavním problémem byly neshody vědců ohledně definice vodního tělesa, které sice bylo zjednodušeně ohraničeno 60° jižní zeměpisné šířky, ale jednalo se spíše o orientační vymezení než přesný hydrografický popis.

Definice ostatních oceánu je poměrně jasná, neboť jsou ohraničeny jednotlivými kontinenty, případně jejich spojnicemi. Ale Jižní oceán je definován Arktickým cirkumpolárním proudem (ACC), neboli Západním příhonem, jak zní oficiální české označení největšího mořského proudu na Zemi. Ten se točí ve směru hodinových ručiček a meandruje v rozmezí 40° až 60° stupňů jižní zeměpisné šířky.

Vědci se domnívají, že tento oceánský proud vzniknul zhruba před 34 milióny let, když došlo k oddělení Antarktidy od Jižní Ameriky. Voda Západního příhonu je méně slaná a o něco chladnější než severnější vody. Zároveň slouží jako globální dopravník tepla, když s sebou strhává teplejší vody Atlantiku, Pacifiku a Indického oceánu, zatímco studená voda klesá ke dnu a pomáhá ukládat oxid uhličitý v hlubinných usazeninách. Nation Geographic uvádí, že v tomto specifickém vodním proudu žijí tisíce mořských živočichů, které nenalezneme nikde jinde na světě.

Původ slova Oceán

Slovo oceán pochází ze Starofrancouzského occeana, jehož původ je možné vysledovat v latinském oceanus, které pochází z řeckého ōkeanos.

Oceán bývá definováno jako velké vodní těleso na povrchu planety. Ovšem původní řecký termín je odvozen od řeckého titán Ókeana, který byl vládcem sladkovodních řek, jež obkružovaly celý známý svět a měl být zdrojem všech vod na zemi, řek i moří. Podle nejstarších zdrojů je Ókeanos synem Úrana a Gaie a řadil se mezi titány první generace.

Proto i původní význam řeckého ōkeanos zřejmě značil velkou nekonečnou řeku, která obklopuje celý plochý svět. V opozici poté stálo vnitřní moře – Mediterranean – což je nám dobře známe Středozemní moře.

Související

Věda, ilustrační fotografie

První slavné vědkyně. Které ženy se zapsaly do historie?

Na 11. února připadá Mezinárodní den žen a dívek ve vědě. Zatímco dnes je již poměrně běžnou záležitostí, že se ženy na poli vědy pohybují, ještě v nedávné minulosti byly vědkyně spíše výjimkou. Které ženy se zapsaly do historie svým prvenstvím ve vědních oborech?
Příroda na poloostrově Kola, ilustrační fotografie.

Objevili sovětští vědci peklo? Kolský hlubinný vrt skrývá tajemství

Sovětští vědci na začátku devadesátých let vytvořili nejhlubší vrt na světě. Dosáhli hloubky přes dvanáct kilometrů, než je zastavila porucha. Zatímco se oficiální zprávy odvolávají na nedostatek financování a celkovou bezvýslednost takového výzkumu, místní obyvatelé a milovníci paranormálních jevů mají jasno – vrtání skončilo, protože vědci objevili peklo. 

Více souvisejících

věda Moře Oceán National Geographic Society National Geographic

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

včera

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

včera

včera

včera

včera

Změna času na letní

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

včera

Aktualizováno včera

včera

Aleš Michal

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.

včera

Deník shopaholičky, natáčení v oblacích Prohlédněte si galerii

Toulová dostala Langmajera na vrchol

Natáčení nového filmu Deník shopaholičky režisérky Evy Toulové se vyšplhalo doslova do nebeských výšin. Štáb se usadil v restauraci Oblaca na Žižkovské věži, 66 metrů nad zemí. Když si Bára Seidlová užívala filmové rande s Lukášem Langmajerem, režisérka čelila nečekanému problému – Langmajerovo tříchodové menu mizelo tak rychle, že filmaři sotva stihli spustit kameru.

včera

včera

Jakub Menšík

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters

Na prestižním turnaji Masters v Miami si finále zahraje český tenista Jakub Menšík, pro kterého to bude první finálová účast v kariéře v rámci tohoto turnaje. To proto, že se teprve devatenáctiletému reprezentantovi podařilo v semifinále porazit nasazenou trojku domácího tenistu Taylora Fritze ve třech setech 7:6, 4:6 a 7:6. Ve finále Menšíka čeká asi největší tenisová hvězda současnosti Srb Novak Djokovič.

včera

včera

včera

včera

28. března 2025 22:08

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího

V ukrajinsko-ruském konfliktu probíhá nelítostná bitva o to, kdo přesvědčí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vina za problémy v mírových jednáních leží na druhé straně. Obě země se vzájemně obviňují z porušování částečného příměří, které zahrnuje klíčovou energetickou infrastrukturu a oblast Černého moře. Cílem je nasměrovat Trumpův hněv proti nepříteli a získat jeho podporu, uvádí server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy