Země se díky pandemii přestala otřásat. Až svět opět ožije, příroda může udeřit silněji

Pandemie koronaviru SARS-CoV-2 má překvapivý účinek na planetu. Největší města světa jsou liduprázdná, díky tomu je vzduch čistější a planeta přestala vibrovat.

Cestování se zastavilo a seismologové po celém světě hlásí pokles seismického hluku, jak uvádí článek ve vědeckém časopisu Nature. Vědci tvrdí, že pokles aktivity by mohl vést k zemětřesením s menší silou a k lepšímu sledování sopečné aktivity.

„Obdržíme signál s menším šumem než obvykle, což nám umožní získat více informací,“ tvrdí Andy Frassetto, seismolog z Institutions for Seismology ve Washingtonu D.C.

Thomas Lecocq, seismolog na The Royal Observatory v Belgii, uvedl pro CNN, že Brusel zaznamenal snížení hluku o 30 až 50 %. The Royal Observatory objasnila, že Země se „stále otřásá“, ale výrazně méně než před vypuknutím pandemie.

Změny pohybu Země jasně ukázala data ze dne 27.března. „Je to velmi jednoduché,“ říká. „Hluk se tak snížil, že je nyní během dne téměř podobný hluku z noci.“

Vědci, kteří se zabývají životním prostředím po celém světě, včetně Los Angeles a Londýna poukázali na zlepšení životních podmínek. Od čistší vody v Benátkách po modrou oblohu v Pekingu, vidí pozitivní změny napříč světem.

Odborníci však varují, že po odeznění ochranných opatření, včetně cestování, se Země vrátí do původního stavu a zároveň vyjádřili obavy, aby příroda neudeřila větší silou. Podotkli, že zlepšení životního prostředí by nemělo být na úkor světové ekonomiky.

Související

Voda

Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie

Čistírny odpadních vod jsou zásadní pro odstraňování kontaminantů z vody, která se následně vrací do přírody nebo je recyklována pro jiné účely. Nová studie však naznačuje, že tyto čistírny nemusí být dostatečně účinné v boji proti patogenům, které se uchytí na mikroplastech. Pokud se některé lidské patogeny přichytí na mikroplasty, mohou přežít čisticí procesy a představovat nebezpečí pro lidské zdraví, varuje nová studie publikovaná ve vědeckém žurnálu Plos One.
OSN

Největší biologická konference OSN v historii skončila fiaskem. Politikům je příroda ukradená, tvrdí vědci

Největší konference OSN o biologické rozmanitosti v historii, která se konala v kolumbijském městě Cali, skončila v sobotu bez dosažení dohody o klíčovém bodu programu – plánu na zvýšení financování ochrany druhů. Vědci podle BBC v reakci na summit tvrdí, že došlo k alarmujícímu nedostatku pokroku v záchraně přírody. Politici podle nich nejsou dostatečně ambiciózní, aby přírodu zachránili.

Více souvisejících

Vědci Země Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 59 minutami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět

„Buď chudým zemím poskytnete finanční prostředky na vyrovnání se s ničivými následky změny klimatu nyní, nebo zaplatíte mnohem více později,“ varují klimatologové delegace na klimatickém summitu COP29 v Ázerbájdžánu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy