Z kosmodromu odstartoval největší dopravní systém Starship. Raketa vybuchla, loď se nehlásí

Z kosmodromu v Boca Chica v Texasu dnes odstartoval druhý testovací let dosud největšího dopravního systému Starship od společnosti SpaceX. Kosmická loď se úspěšně oddělila od nosné rakety Super Heavy, ale ta místo vertikálního sestupu do vod Mexického zálivu explodovala.

Starship následně úspěšně zažehla své raketové motory a dosáhla hranice vesmíru, avšak společnost s ní později ztratila kontakt, a předpokládá se, že také vybuchla.

První testovací let tohoto kosmického plavidla skončil v dubnu explozí čtyři minuty po startu. SpaceX tento incident označila během přímého přenosu za "rychlé neplánované rozložení".

Dnešní test ukázal úspěšné oddělení Starship od Super Heavy, ale skončil explozí nosné rakety.

Starship přišla o kontakt po dosažení hranice vesmíru, když letěla rychlostí přes 24 000 kilometrů za hodinu ve výšce 148 kilometrů od zemského povrchu.

Právě se přehrává: Start vermísné lodi Starship

Start vermísné lodi Starship Video: YouTube

Raketa Starship od společnosti SpaceX je těžký vesmírný dopravní systém vyvíjený touto americkou soukromou kosmickou společností. Projekt je zaměřen na vytvoření víceúčelového vesmírného plavidla, které může sloužit k dopravě posádky a nákladu na různé destinace ve vesmíru, včetně Měsíce, Marsu a dalších planetárních těles.

Starship je plavidlo s modulární konstrukcí a je navrženo pro několik různých účelů, včetně vesmírných turistických letů, meziplanetárních misí a zakládání kolonií na Marsu. Má schopnost přepravovat velké množství nákladu až do hmotnosti kolem 100 tun.

Celý systém se skládá ze dvou hlavních částí: prvního stupně (Super Heavy) a druhého stupně (Starship). Super Heavy je nosná raketa, která odpaluje Starship ze Země. Starship je pak vesmírná loď, která pokračuje v letu po dosažení oběžné dráhy Země nebo odletí směrem k jiným destinacím ve vesmíru.

Starship má ambiciózní cíle, včetně možnosti uskutečnění cest na Mars a založení kolonií na této planetě. Projekt je součástí snahy SpaceX snížit náklady na vesmírné cesty a usnadnit budoucí lidskou expanzi do vesmíru. 

Související

Vesmírná loď Crew Dragon

NASA a SpaceX odložily start mise Crew s posádkou

Americká Národní agentura pro letectví a vesmír (NASA) spolu se společností SpaceX oznámily odložení startu mise Crew 7, která má za cíl dopravit čtyři astronauty na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). 

Více souvisejících

SpaceX

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 40 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie

Prognózy Wall Street pro akciový trh v roce 2024

„Wall Street se neshodne na vývoji akciových trhů v dalším roce, ovšem převažují optimistické hlasy, které vyhlížejí dosažení nových historických maxim,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Terapeut Honza Vojtko v Hovorech s PN. Prohlédněte si galerii

Hovory s PN a terapeut Honza Vojtko: Vztahy jsou fuška…

Párový terapeut Honza Vojtko byl dalším hostem talkshow Hovory s Petrem Nutilem v Nymburce. A bylo to fajn. Povídali jsme si nejen o bludných kruzích, vztazích s výhodami a lásce na celý život, ale i nedorozumění v komunikaci mezi partnery. Za mediální partnerství bych chtěl poděkovat knihovně Nymburk a serveru EuroZprávy.cz.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Aktualizováno včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Němci prodlužují hraniční kontroly. Týká se to i Česka

Německo prodlouží kontroly na hranicích s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem kvůli migraci a boji s pašeráky až do 15. prosince, oznámilo německé ministerstvo vnitra. Berlín bude o prodloužení opatření informovat Evropskou komisi. 

včera

včera

Fico tlumočil Šmyhalovi své obecně známé postoje ke konfliktu na Ukrajině

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) v pondělí tlumočil ukrajinskému protějšku Denysu Šmyhalovi své obecně známé postoje ke konfliktu na Ukrajině. Bratislava tak vzkázala Kyjevu, že například odmítá jakoukoliv vojenskou pomoc. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy