
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ve čtvrtek zachytil nejsilnější sluneční erupci od roku 2017. Ve Spojených státech a dalších zemích způsobila poruchy rádiového spojení trvající dvě hodiny. Problémy měli například piloti letadel.
Takzvaný rádiový záblesk, jev, při kterém se uvolní obrovské množství energie ve formě rádiových vln, byl mimořádně silný a zasáhl i vyšší rádiové frekvence na Zemi, uvedla média.
Vědci nyní zkoumají oblast Slunce v jeho severozápadní části, kde došlo k erupci. Zjišťují, zda k Zemi nesměřuje ze Slunce vyvržená koronální hmota. Ta by na Zemi vyvolala geomagnetickou bouři, v jejímž důsledku by mohla v následujících dnech selhávat vysokofrekvenční rádiová spojení především ve větších zeměpisných šířkách.
NASA zachytila sluneční erupci prostřednictvím satelitu speciálně určeného pro pozorování Slunce, který se nachází na vysoké oběžné dráze Země. Satelit zaznamenal erupci v extrémním ultrafialovém poli záření.
Slunce se v současnosti blíží vrcholu svého cyklu, který má délku přibližně 11 let. Největší aktivitu na povrchu Slunce vědci očekávají v roce 2025.
Už na konci listopadu Zemi zasáhly sluneční bouře, před kterými vědci varovali s tím, že mohou narušit rádiové a GPS signály. Podle zahraničních médií to dnes uvedla NASA s tím, že šlo o sérii menších bouří.
Podle expertky Tamithy Skovové se mohou během sluneční bouře vyskytnout intenzivní polární záře, které osvětlí oblohu díky intenzivní interakci CME s termosférickou vrstvou atmosféry, kde se mohou ionty volně pohybovat.
Sluneční bouře obvykle naruší rádiové a GPS signály. Silná erupce plazmy a magnetických polí ze sluneční koróny může interagovat s magnetickým polem Země a ionosférou, což vede ke geomagnetickým bouřím a už zmíněným polárním zářím.
Rozsáhlé sluneční bouře mohou obvykle způsobit narušení a výpadky internetu v různých regionech. Jejich účinky ale obvykle přetrvávají jen několik hodin.
Na Slunci proběhly na konci listopadu nejméně tři výrony koronální hmoty. CME může trvat 1 až 3 dny, než se dostane do zemské atmosféry.
Výron koronální hmoty (CME = coronal mass ejection) je oblast plazmatu a magnetického pole, která je vyvržena ze sluneční koróny do vesmíru. Sluneční koróna je vnější vrstva atmosféry Slunce, která se rozprostírá daleko za sluneční fotosféru.
CME představuje velký tok ionizované hmoty, který uniká ze Slunce a může být vypuzen do okolního prostoru. Tyto výrony mohou nést velké množství sluneční hmoty a magnetického pole.
Během CME dochází k náhlé změně sluneční atmosféry, která může mít různé důsledky pro prostředí ve vesmíru a zejména pro magnetosféru Země. Když dorazí k Zemi, mohou CME vyvolat geomagnetické bouře.
Tyto bouře mohou ovlivnit magnetické pole Země a vyvolat polární záře, ale také mohou narušit elektrické systémy, satelity a komunikaci na Zemi.
Související

Vědci zveřejnili dosud nejdetailnější snímek Slunce

Příští zatmění Slunce bude velkolepé. Experti prozradili, kdy bude
Aktuálně se děje
před 8 minutami

Poprask v Nizozemsku: Každý jeden občan má v krvi chemikálie
před 12 minutami

Tchaj-wan usiluje o omezení hospodářských vazeb na Čínu, úplné přerušení je však nereálné. Případná válka způsobí globální problémy s mikročipy
před 1 hodinou

Dalo se nedávným protestům v Los Angeles předejít? Podle expertů stačilo dodržet tři postupy
před 2 hodinami

Starmer a Macron vyzvali k tvrdším sankcím na Rusko, Rubio jednal s Lavrovem
před 2 hodinami

Nečekaný propad ANO. Babiš je v novém průzkumu pod 30 procenty
před 3 hodinami

Napětí na hranici Německa a Polska. Volný pohyb je minulostí, přinejmenším dočasně
před 4 hodinami

Politický darebák a lichvář. Trump z mezinárodního obchodu odstraňuje respekt, obětí budou i jeho voliči
před 4 hodinami

Důchody v roce 2026. Ministerstvo zveřejnilo první odhady růstu penzí
před 5 hodinami

Trump zahájil obchodní válku s Brazílií. Nejspíš hraje o osud Bolsonara
před 6 hodinami

Ministerstvo vnitra odhalilo útok hackerů. Citlivá data údajně neunikla
před 6 hodinami

Trump splnil slib poté, co ho rozzuřil Putin. Na Ukrajinu opět proudí americké dodávky
před 7 hodinami

Rusové se pokoušeli o další sabotáže v Česku. BIS je zastavila
před 7 hodinami

Rubio míří na klíčové jednání s Lavrovem. Trump stupňuje tlak na Putina i spojence v Asii
před 8 hodinami

Zdražování nafty má pokračovat. Ve světě panují obavy z jejího nedostatku
před 8 hodinami

Budoucnost ekonomických vztahů Moskvy se Západem. Ekonom si jeden scénář neumí představit
před 9 hodinami

Izrael oznámil pozemní operaci v Libanonu. Křehké příměří se rozpadá, hrozí další konflikt
před 9 hodinami

Exprezidenta Juna znovu zatkli. Jihokorejci se obávají, že by ničil důkazy
před 10 hodinami

Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu
před 10 hodinami

Další prázdninová tragédie. Hoch zemřel po pádu ze střechy továrny
před 10 hodinami
Další bezesná noc nad Kyjevem. Masivní ruský útok zabil důchodkyni a mladou policistku
Hlavní město Ukrajiny se v noci ze středy na čtvrtek stalo terčem rozsáhlého ruského útoku pomocí bezpilotních letounů. Podle oficiálních údajů ukrajinských úřadů zahynuli dva lidé, dalších nejméně 16 osob utrpělo zranění. Téměř hodinu trvající nepřetržité exploze způsobily značné materiální škody.
Zdroj: Jakub Jurek