Buddhismus (náboženství)

Srí Lanka

Za protimuslimskými útoky na Srí Lance stáli pravděpodobně budhisté

Nynější vlnu protimuslimských útoků na Srí Lance rozpoutaly patrně skupiny extremistických buddhistů v reakci na velikonoční útoky islamistů, uvedly dnes srílanské úřady. Během nepokojů, které začaly v neděli, davy ve městech na severozápadě tohoto ostrovního státu útočily na mešity, pálily výtisky koránu a házely na obchody zápalné lahve. V pondělí při nich zemřel na severozápadě země jeden muslim. Policie v souvislosti s nepokoji zatkla 78 lidí.
Tibetský duchovní vůdce dalajlama přijel do Prahy (17. října 2016)

Budoucí dalajláma? Čína si nárokuje právo na jeho výběr, současný dalajláma by proces nástupnictví nejradši zrušil

Duchovní vůdce dalajláma je považován za oficiální tvář tibetské opozice. S jeho smrtí vystane zvláštní situace, kterou by Čína mohla využít k stvrzení své moci nad Tibetem a k uhašení plamene rezistence. V tibetském buddhismu nástupcem dalajlámy je osoba, která je prostřednictvím poměrně složitých rituálů rozeznána jako jeho reinkarnace. Čína by ráda docílila, aby za reinkarnovaného dalajlámu byl zvolen někdo, kdo by se nestavěl proti přáním a požadavkům Pekingu. Současný 14. dalajláma naopak naznačil, že by jeho nástupcem mohl být někdo z Indie. Podle něj nebude nikdy čínský kandidát zcela přijat.
Náboženství, ilustrační fotografie

Islámská víra drtí křesťany. Vystavuje je perzekucím

Křesťanství je nejrozšířenější náboženství na světě. Zároveň je nejpronásledovanější. 215 křesťanů v mnoha zemích je pronásledováno. Jedná se o každého dvanáctého příslušníka křesťanské víry. Tvrdí to organizace OpenDoors ve svém pravidelném přehledu 50. nejnebezpečnějších zemí pro křesťany.
Buddhističtí mniši, ilustrační fotografie

Nová tvář teroru? Buddhisté mají svého bin Ládina

Rangún - V Barmě dochází k represím vůči muslimské menšině Rohingů. Hlavním propagátor protimuslimských nálad je buddhistická skupina Ma Ba Tha. Její podněcování k násilí narušuje typický obraz buddhismus jako zcela tolerantního náboženství stojícího v protikladu k přirozeně agresivnímu, netolerantnímu a násilnému islámu.
Náboženství

Posledním náboženstvím byl islám. Proč neexistují žádná nová?

Zastánci tvrdé verze sekularismu soudili, že jeho vítězstvím se zanikne náboženství. To se ale nestalo. Naopak, zdá se, že náboženství je silnější než kdy předtím. Křesťanství i speciálně medializovaný islám jsou nejviditelnějšími projevy celosvětového náboženského pnutí, jehož následkem neustále vznikají nová náboženství. Nicméně, zatím se nezdá, že by některé z nich se mohlo stát majoritním hráčem. Podle studie Pew Research z roku 2012 patří 92% nábožensky zaměřených osob po celém světě k jednomu ze čtyř majoritních náboženství. Proč od vzniku islámu nevzniklo celosvětově úspěšné náboženství schopné konkurovat islámu, křesťanství či buddhismu?
Buddhistický mnich medituje už 200 let.

Buddhistický mnich medituje už 200 let, tvrdí učenci

Ulánbátar - Dvě stě let stará mumie buddhistického mnicha sedící v lotosové pozici nalezená minulý měsíc v Mongolsku je prý živá. Podle některých buddhistických akademiků mnich pouze hluboce medituje. Informuje server news.com.au.

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 56 minutami

Policie na severu Kosova obklíčila nejméně 30 ozbrojenců

Během útoku "zelených mužíčků" zemřeli čtyři lidé. Útočníky podle Kosova podporuje Srbsko

Během ozbrojených střetů v obci Banjska na severu Kosova zemřeli čtyři lidé, včetně jednoho kosovského policisty a tří útočníků. Uvedla to kosovská policie. Úřady později uvedly, že mají pod kontrolou areál kláštera pravoslavné církve, který byl předtím obsazen přibližně 30 ozbrojenci. Kosovští představitelé tvrdí, že útočníci jsou profesionálové podporovaní Srbskem, což však Srbsko popírá.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Robert Fico

Fico má strach ze zhoršení vztahů s ČR, kritizoval Pavla za prohlášení v OSN

Předseda slovenské strany SMER-SD Robert Fico kritizoval českého prezidenta Petra Pavla za jeho prohlášení na Valném shromáždění Organizace spojených národů. Český lídr totiž řekl, že by návrat Fica do premiérského křesla mohl znamenat narušení česko-slovenských vztahů kvůli výrazně odlišným názorům na zahraniční politiku. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou přitom dlouhodobě nadstandardní, stojí za tím i exkluzivní vztah mezi Pavlem a slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusko většinu své ropy vyváží bez cenového stropu

Analýza dat o námořní dopravě a pojištění ukazuje, že Rusko dokázalo obejít omezení G7 týkající se vývozu ropy. Tento krok bude mít výrazně kladný dopad na příjmy Kremlu, neboť se předpokládá, že ceny ropy vzrostou na 100 dolarů za barel. O této situaci informuje Financial Times s odkazem na zmíněnou analýzu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Íránský dron Šáhid-136

Rusko se mstí za útok na velitelství černomořské flotily. Na Ukrajinu poslalo rakety i drony

V noci na dnešek došlo k ruskému útoku na Oděskou oblast na jihu Ukrajiny, při kterém byly použity drony a řízené střely. Ukrajinské protivzdušné jednotky dokázaly sestřelit všechny drony a většinu střel, i přesto však byla přístavní infrastruktura poškozena. V důsledku tohoto útoku došlo v Oděse také k zranění jedné ženy, která byla hospitalizována, uvedl šéf oblastní správy Oleh Kiper. Informovala o tom Ukrajinska pravda.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Návštěva prezidenta Ukrajiny a první dámy v USA (21. září 2023).

Zelenskyj slíbil v USA, že Bachmut dobyje zpět. Chtějí tam pohřbít ruskou armádu

Volodymyr Zelenskyj během své návštěvy USA slíbil, že Bachmut bude opět pod kontrolou Ukrajiny. Šéf ukrajinské rozvědky Kyrylo Budanov informoval, že Rusové vyslali do Bachmutu patnáctitisícovou armádu, ačkoliv její formování není ještě kompletní. Budanov také poznamenal, že se Rusové plánují zakopat v této oblasti. Tyto informace vzešly z jeho vyjádření pro americká média během nedávné návštěvy USA.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Polsko buduje nejsilnější pozemní armádu v Evropě, prohlásil ministr obrany

Polský ministr obrany Mariusz Błaszczak oznámil svůj záměr učinit z polské armády nejsilnější pozemní armádu v Evropě. Jak informuje Polskie Radio, podle Błaszczaka by polská armáda mohla mít až 300 tisíc vojáků.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy