Nová tvář teroru? Buddhisté mají svého bin Ládina

Rangún - V Barmě dochází k represím vůči muslimské menšině Rohingů. Hlavním propagátor protimuslimských nálad je buddhistická skupina Ma Ba Tha. Její podněcování k násilí narušuje typický obraz buddhismus jako zcela tolerantního náboženství stojícího v protikladu k přirozeně agresivnímu, netolerantnímu a násilnému islámu.

Pofesor Gebhard Löhr ve svém článku Militantní islám - pokojný buddhismus? Podpora násilí a jeho odmítání v náboženstvích argumentuje, že navzdory populárnímu přesvědčení nelze jednoznačně říci, že buddhismus je náboženstvím tolerance. Jako v případě islámu, i buddhismus má za sebou historii násilností a objevují se v něm agresivně fundamentalistické hlasy.

K „militarizaci buddhismu" došlo v Číně a Japonsku, za zvláštní příklad násilností působených buddhisty je nicméně jmenována Srí Lanka. V ní probíhá konflikt mezi převážně buddhistickými Sinhálci a většinou hinduistickými Tamily, který se rozvíjí zhruba od konce 19. století.

Podle odborníků místní militantní buddhisté přijali ideologii spravedlivé války, podle které je oprávněné a dokonce nutné bránit buddhismus za každou cenu a prosadit jeho vládu. Není třeba dodávat, že tato idea je podnětem pro mnohé teroristické akce islámského fundamentalismu. Proto někteří badatelé považují za oprávněné mluvit o buddhistickém fundamentalismu co se týče těchto projevům nacionalistického a militantního buddhismu.

Löhrův článek pochází z roku 2002, jeho teze ale za léta neztratila nic na své platnosti. V roce 2015 britská televizní stanice referovala o  „temné straně buddhismu“, podávaje zprávu o výbušné situaci na Srí Lance. Sinhálští extremističtí buddhisté přesunuli svou pozornost z hinduistických Tamilů na muslimskou minoritu. The Bodu Bala Sena (BBS – překládáno jako Buddhist Power Force – Buddhistická síla) založená v roce 2012 považuje islám, ale i křesťanství, za cizí náboženství, která nemají v zemi co dělat. Stojí za některými násilnostmi proti muslimské komunitě, u které není doloženo, že by oplácelo buddhistům stejnou mincí.

Buddhistická Al-Káida?

Nynější tváří buddhistického násilného fundamentalismu je Ma Ba Tha. Její vůdce, mnich Ashin Wirathu, je nazýván Osamou Bin Ládinem buddhismu. Na obálce známého časopisu Time byla jeho fotka doprovázena titulkem Tvář buddhistického teroru. Wirathu se ostře vymezuje vůči islámu, šíří poplašné zprávy o systematickém znásilňování buddhistických žen muslimy a vyzývá své příznivce k násilnostem vůči muslimům, které nazývá „hady“ a „šílenými psy.“

V březnu mu buddhistické autority zakázaly na jeden rok kázat poté, co poděkoval mužům, kteří zabili významného muslimského právního poradce a řekl buddhistickým ženám, že je lepší si vzít psy než muslimy. Státní Buddhistický Sangha (buddhistický termín pro společenství či komunitu) koncil prohlásil Ma Ba Tha za neplatnou právnickou organizaci a nařídil ji, aby sundala své znaky. Ma Ba Tha zákaz ignorovala, uvádí magazín The Atlantic.

Ve své zářijové zprávě bruselský think tank International Crisis Group tvrdí, že je třeba lépe chápat Ma Ba Tha, aby bylo možné účinně řešit výzvy které představuje radikální nacionalismus a omezit rizika násilí. Podle zprávy skupina má mnohem širší agendu než protimuslimské výzvy a vidí sama sebe – a tak ji vidí i její podporovatelé – jako protektora a promotéra „buddhistmu v době nesrovnatelné změny a nejistoty v zemi a společnosti, kde historicky buddhismus a stát byly neoddělitelné." Pro své početné příznivce má skupinu větší autoritu než náboženské autority v zemi. I tyto rysy lze však nalézt u islámských fundamentalistických skupin.

Oprávněný strach?

Muslimové čítají pouhé čtyři miliony v zemi o 53 miliónech osob, přesto jsou některými buddhisty vnímáni jako velké nebezpečí. Existuje široce sdílený strach, že rychlý populační nárůst muslimů povede k proměně země a k tomu, že buddhisté se stanou minoritou. Jejich obavy ještě dále prohlubují násilnosti, kterých se skupina povstalců z řad Rohingů známá jako Arakan Rohingya Salvation Army (ARSA). Vláda jí považuje za teroristickou skupinu.

Útok této skupiny na barmské vojáky vyvolal rozsáhlou odvetnou akci v Arakanském státě na severovýchodě Barmy, jejímž následkem je podle zpráv OSN už 1000 obětí a asi 164 000 uprchlých osob, převážně z řad Rohingů, ale i buddhistů a hinduistů. Podle mnohých uprchlíků se armáda dopouští ukrutností za podpory militantních buddhistů, referuje BBC.

Bývalá disidentka a předsedkyně vlády, Su Ťij je velmi kritizována za to, že se situací nic nedělá a nebrání perzekuci muslimů. Ze strany fundamentalistických buddhistů je naopak kritizována za to, že nedělá nic proti „islamizaci“ a je příliš „měkká“ co se týče nepokojů.

Phil Gurski, bývalý pracovník kanadské bezpečností zpravodajské služby (Canadian Security Intelligence Service - CSIS) se obává, že konflikt by mohl – pokud se tak už nestalo – přitáhnout zahraniční džihádisty, speciálně ty ze Sýrie a Iráku bojující pod patronátem IS,  kteří by rádi z Barmy udělali nové džihádistické bojiště. International Crisis Group též poukazuje na skutečnost, že represe muslimů ze strany vojska a militantních buddhistů jen posiluje možnost muslimské radikalizace.

The Atlantic zmiňuje, že určitá naděje pro zmírnění konfliktu je spojována s papežem Františkem, který má navštívit Barmu v listopadu. Očekává se od něj, že by mohl působit jako nezávislá a zprostředkovávají třetí strana, jehož podpora pronásledovaných a opomíjených by mohla promluvit do „srdcí a mysli muslimů a buddhistů.“ Nicméně, pro buddhisty tvrdé linie je poněkud nedůvěryhodnou osobou, protože mluví o obětech Rohingů a opomíjí ty buddhistické. Papež nedokázal obrátit islámské fundamentalisty, nelze příliš očekávat, že se mu i jejich buddhistických protějšků povede lépe.

Související

Barma, ilustrační fotografie.

Cyklon zabil v Barmě nejméně tři lidi, evakuace se týkala stovek tisíc osob

Vysoké vlny, vyvolané cyklonem Mocha, dnes zaplavily část barmského města Sistwei ležícího na pobřeží Bengálského zálivu. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž ale cyklon převážně ušetřil oblast s největším uprchlickým táborem na světě, který se nachází u města Cox's Bázár v sousedním Bangladéši. V Barmě přišli v důsledku bouře o život nejméně tři lidé.

Více souvisejících

barma Buddhismus (náboženství) Terorismus

Aktuálně se děje

včera

včera

Ryan Gosling jako Kaskadér.

RECENZE: Kaskadér v čele s křehkým Goslingem je ideální letní zábavou z idealizovaného filmařského zákulisí

Ryan Gosling a Emily Blunt byli loni vedlejšími tvářemi letního fenoménu Barbenheimer, oba byli za své role nominováni na Oscara. Teď se před kamerou, a ve filmu i za kamerou, potkávají u dalšího projektu s blockbusterovými ambicemi. Kaskadér je v tom nejlepším slova smyslu pohodovou zábavou, jež nepostrádá hravost, důmyslnost a zbytečně se nepáře s logikou.

včera

včera

včera

FC Liverpool hraje své domácí zápasy na stadionu Anfield Road.

Liverpool už má náhradu za Kloppa. Nový kouč si z Feyenoordu může přivést i slovenského fotbalistu

Fanoušci fotbalového Liverpoolu už vědí, kdo bude od sezóny 2024/25 novým kormidelníkem jejich miláčků a tudíž nástupcem Jürgena Kloppa, německého kouče, který už předem avizoval, že tato sezóna bude jeho poslední na pozici trenéra anglického celku. Podle BBC se jím stane nizozemský stratég Arne Slot, jenž v současnosti působí jako kouč Feyenoordu Rotterdam. Právě s tímto klubem se měl Liverpool domluvit na uvolnění Slota za 9 milionů eur (v přepočtu přes 226 milionů korun) s tím, že si nizozemský klub přijde na další dva miliony eur (přes 50 milionů korun) v rámci dodatečných bonusů.

včera

včera

Helena Langšádlová

Pavel přijal demisi ministryně Langšádlové, nahradit ji má Tuleja

Výměna na postu ministra pro vědu a výzkum se ve čtvrtek přiblížila. Prezident Petr Pavel přijal demisi končící ministryně Heleny Langšádlové (TOP 09). Na Pražský hrad zároveň zamířil návrh na jmenování Pavla Tuleji, který by se měl v pondělí chopit vládní funkce.

včera

Vladimir Putin

Rána pro Putina: Ukrajinci ničí rafinerie, Rusům došly zásoby paliva

Kromě bojů na frontě se válka na Ukrajině rozšířila i do strategických oblastí, jako jsou rafinerie, které jsou klíčové pro zásobování Ruska palivy. Ukrajinci k těmto nelehkým akcím využívají dronů, které poškodily některé z těchto rafinerií natolik, že jejich produkce ropy byla omezena. To způsobilo růst cen a nedostatek paliva v celém Rusku.

včera

Petr Fiala

Fiala uvedl do funkce nového ředitele NBÚ. Je jím Čuřín

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl ve čtvrtek do funkce nového ředitele Národního bezpečnostního úřadu Jana Čuřína, který dosud působil jako bezpečnostní ředitel Úřadu vlády. Vláda rozhodla o jeho jmenování na jednom z březnových zasedání. 

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Koubek se rozhodl. I v příští sezóně bude nadále trénovat Viktorii Plzeň

Po vyřazení Viktorie Plzeň z Evropské konferenční ligy, kde zaznamenala poprvé v historii klubu postup až do čtvrtfinále evropského poháru, přičemž v této fázi nakonec nestačila na Fiorentinu, se trenér Miroslav Koubek nechtěl nikterak vyjadřovat ke své budoucnosti. Nyní už je ale jasno v tom, že nejstaršího fotbalového trenéra na scéně tuzemské Fortuna ligy, která bude nosit od příštího ročníku název Chance liga, uvidí fotbaloví fanoušci právě i v následující sezóně. Dvaasedmdesátiletý stratég se totiž dohodl s plzeňským vedením na prodloužení smlouvy o další rok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy