Duchovní vůdce dalajláma je považován za oficiální tvář tibetské opozice. S jeho smrtí vystane zvláštní situace, kterou by Čína mohla využít k stvrzení své moci nad Tibetem a k uhašení plamene rezistence. V tibetském buddhismu nástupcem dalajlámy je osoba, která je prostřednictvím poměrně složitých rituálů rozeznána jako jeho reinkarnace. Čína by ráda docílila, aby za reinkarnovaného dalajlámu byl zvolen někdo, kdo by se nestavěl proti přáním a požadavkům Pekingu. Současný 14. dalajláma naopak naznačil, že by jeho nástupcem mohl být někdo z Indie. Podle něj nebude nikdy čínský kandidát zcela přijat.
„Čína považuje reinkarnaci dalajlámy za velmi důležitou. Starají se o příštího dalajlámu víc než o mě,“ řekl v rozhovoru pro agenturu Reuters čtrnáctý dalajláma Tändzin Gjamccho. Hlavní představitel školy gelugpa již dříve vyjádřil myšlenku, že by se s tradicí výběru reinkarnovaného nástupce mělo skončit – nepochybně kvůli obavě z toho, že mechanismus může být využit Čínou pro její vlastní zájmy.
„Pokud v budoucnu uvidíte dva dalajlámy, jednoho odsud, ze svobodné země, a jednoho vybraného Číňany, pak nikdo nebude tomu (vybranému Čínou) důvěřovat, nikdo ho nebude respektovat,“ řekl dalajláma v rozhovoru. Zároveň vyjádřil myšlenku, že onen nový dalajláma může být z Indie.
Do Indie Dalajláma uprchl v roce 1959, po neúspěšném tibetském povstání proti čínské okupaci. Zde zřídil exilovou vládu. Svých politických povinností se vzdal v roce 2011 s tím, že tibetský lid si musí sám demokraticky vybrat své politické vůdce. Zároveň uvedl, že pokud to bude v zájmu tibetského lidu, bude též vybrán 15. dalajláma. Zdůraznil však, že ten už nebude politickým vůdcem.
Peking dlouhodobě kritizuje současného dalajlámu, že nemá právo k rušení tradice vybírání dalajlámy. Jak upozorňuje server The Diplomant, den po rozhovoru dalajlámy mluvčí čínského ministerstva zahraničí Geng Shuang na novinářské konferenci se přímo obrátil k otázce výběru nástupce dalajlámy. Podle Shanga Čína uznává náboženskou víru Tibeťanů a respektuje proces nástupnictví nového dalajlámy, který je „ochraňován“ závaznými pravidly pro „převtělování živých Buddhů“ Státního úřadu pro náboženské záležitosti, vydaných v roce 2007.
Shuang řekl, že „ samotný 14. dalajláma byl nalezen a uznán následováním náboženských rituálů a historických konvencí a jeho dosazení na trůn bylo uznáno centrální vládou. Proto reinkarnace živých Buddhů včetně dalajlámů musí být v souladu s čínskými zákony a regulacemi a následovat náboženské rituály a historické konvence“.
Dalajláma je v tradici nejrozšířenější tibetské školy gelugpa považován za vtělení bódhisattvy soucitu Avalókitéšvary. Od dob 5. dalajlámy byl zároveň dalajláma považován za politického vůdce Tibetu. Tento teokratický aspekt tibetské politiky je často zdůrazňován čínskou propagandou, která vykresluje dobu před připojením Tibetu k Číně v roce 1950 jako dobu temného sektářského útlaku a čínskou intervenci jako v zásadě osvobození tibetského lidu.
Instituce lámů, duchovních učitelů, z kterých se rekrutuje i dalajláma, je však v Tibetu stále populární jako celé náboženství. Čína se jej pokouší ovládnout zevnitř. Nechala unést teprve šestiletého dalajlámou uznaného pančhenlamu - po dalajlámovi druhou nejdůležitější osobu školy gelugpa – a nahradila jej vlastním, který zastává názory Pekingu. Pančhenlama má obrovskou důležitost při výběru nového dalajlámy, má roli jeho duchovního učitele zasvěcujícího jeho nové úlohy.
V tibetském buddhismu kromě školy gelugpa existují ještě další tři školy, jejichž vedení se Čína též snaží ovládnout a tím kontrolovat vlivné náboženství Tibeťanů. Kuriózní je spor o 17. karmapu školy Karma Kagjü. Buddhismus Diamantové stezky, první a zatím jediná oficiálně náboženská organizace buddhistů v ČR, která je hojně rozšířená v celé Evropě, uznává za karmapu Thinlä Thaje Dordže, který žije v exilu v Indii. Dalajláma i Čína za 17. karmapu oficiálně uznávají Ogyena Trinleya Dorjeho, který odešel z Tibetu za dalajlámou do Indie do exilu. Indické bezpečností služby jej podezírají, že je čínský agent.
20. prosince 2024 10:17
Malajsie obnovila pátrání po troskách zmizelého letu Malaysia Airlines MH370
Související
Povstání Tibeťanů proti čínské armádě vypuklo před 65 lety. Spustila jej fáma, uvádí odborník Kučera
Dalajlama se poprvé od počátku pandemie objevil na veřejnosti
H. H. Dalajlama , tibet , Čína , Buddhismus (náboženství)
Aktuálně se děje
před 31 minutami
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 1 hodinou
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 1 hodinou
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 2 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 2 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 3 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 4 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 4 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 5 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 7 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 8 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 10 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 12 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 20 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera