Budoucí dalajláma? Čína si nárokuje právo na jeho výběr, současný dalajláma by proces nástupnictví nejradši zrušil

Duchovní vůdce dalajláma je považován za oficiální tvář tibetské opozice. S jeho smrtí vystane zvláštní situace, kterou by Čína mohla využít k stvrzení své moci nad Tibetem a k uhašení plamene rezistence. V tibetském buddhismu nástupcem dalajlámy je osoba, která je prostřednictvím poměrně složitých rituálů rozeznána jako jeho reinkarnace. Čína by ráda docílila, aby za reinkarnovaného dalajlámu byl zvolen někdo, kdo by se nestavěl proti přáním a požadavkům Pekingu. Současný 14. dalajláma naopak naznačil, že by jeho nástupcem mohl být někdo z Indie. Podle něj nebude nikdy čínský kandidát zcela přijat.

„Čína považuje reinkarnaci dalajlámy za velmi důležitou. Starají se o příštího dalajlámu víc než o mě,“ řekl v rozhovoru pro agenturu Reuters čtrnáctý dalajláma Tändzin Gjamccho. Hlavní představitel školy gelugpa již dříve vyjádřil myšlenku, že by se s tradicí výběru reinkarnovaného nástupce mělo skončit – nepochybně kvůli obavě z toho, že mechanismus může být využit Čínou pro její vlastní zájmy.

„Pokud v budoucnu uvidíte dva dalajlámy, jednoho odsud, ze svobodné země, a jednoho vybraného Číňany, pak nikdo nebude tomu (vybranému Čínou) důvěřovat, nikdo ho nebude respektovat,“ řekl dalajláma v rozhovoru. Zároveň vyjádřil myšlenku, že onen nový dalajláma může být z Indie.

Do Indie Dalajláma uprchl v roce 1959, po neúspěšném tibetském povstání proti čínské okupaci. Zde zřídil exilovou vládu. Svých politických povinností se vzdal v roce 2011 s tím, že tibetský lid si musí sám demokraticky vybrat své politické vůdce. Zároveň uvedl, že pokud to bude v zájmu tibetského lidu, bude též vybrán 15. dalajláma. Zdůraznil však, že ten už nebude politickým vůdcem.

Peking dlouhodobě kritizuje současného dalajlámu, že nemá právo k rušení tradice vybírání dalajlámy. Jak upozorňuje server The Diplomant, den po rozhovoru dalajlámy mluvčí čínského ministerstva zahraničí Geng Shuang na novinářské konferenci se přímo obrátil k otázce výběru nástupce dalajlámy. Podle Shanga Čína uznává náboženskou víru Tibeťanů a respektuje proces nástupnictví nového dalajlámy, který je „ochraňován“ závaznými pravidly pro „převtělování živých Buddhů“ Státního úřadu pro náboženské záležitosti, vydaných v roce 2007.

Shuang řekl, že „ samotný 14. dalajláma byl nalezen a uznán následováním náboženských rituálů a historických konvencí a jeho dosazení na trůn bylo uznáno centrální vládou. Proto reinkarnace živých Buddhů včetně dalajlámů musí být v souladu s čínskými zákony a regulacemi a následovat náboženské rituály a historické konvence“.

Dalajláma je v tradici nejrozšířenější tibetské školy gelugpa považován za vtělení bódhisattvy soucitu Avalókitéšvary. Od dob 5. dalajlámy byl zároveň dalajláma považován za politického vůdce Tibetu. Tento teokratický aspekt tibetské politiky je často zdůrazňován čínskou propagandou, která vykresluje dobu před připojením Tibetu k Číně v roce 1950 jako dobu temného sektářského útlaku a čínskou intervenci jako v zásadě osvobození tibetského lidu.

Instituce lámů, duchovních učitelů, z kterých se rekrutuje i dalajláma, je však v Tibetu stále populární jako celé náboženství. Čína se jej pokouší ovládnout zevnitř. Nechala unést teprve šestiletého dalajlámou uznaného pančhenlamu - po dalajlámovi druhou nejdůležitější osobu školy gelugpa – a nahradila jej vlastním, který zastává názory Pekingu. Pančhenlama má obrovskou důležitost při výběru nového dalajlámy, má roli jeho duchovního učitele zasvěcujícího jeho nové úlohy.

V tibetském buddhismu kromě školy gelugpa existují ještě další tři školy, jejichž vedení se Čína též snaží ovládnout a tím kontrolovat vlivné náboženství Tibeťanů. Kuriózní je spor o 17. karmapu školy Karma Kagjü. Buddhismus Diamantové stezky, první a zatím jediná oficiálně náboženská organizace buddhistů v ČR, která je hojně rozšířená v celé Evropě, uznává za karmapu Thinlä Thaje Dordže, který žije v exilu v Indii. Dalajláma i Čína za 17. karmapu oficiálně uznávají Ogyena Trinleya Dorjeho, který odešel z Tibetu za dalajlámou do Indie do exilu. Indické bezpečností služby jej podezírají, že je čínský agent.

Související

Tibetský duchovní vůdce Dalajláma Rozhovor

Povstání Tibeťanů proti čínské armádě vypuklo před 65 lety. Spustila jej fáma, uvádí odborník Kučera

Před 65 lety, 10. března 1959, vypuklo v tibetské Lhase rozsáhlé povstání. Přestože odpor místního obyvatelstva proti čínské nadvládě sílil již delší dobu, bezprostřední rozbuškou se stala fáma o chystaném zatčení tibetského duchovního vůdce Dalajlámy a jeho následný útěk, vysvětluje Ondřej Kučera v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odborník na moderní čínské dějiny z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci také upozorňuje, že Tibet měl před čínskou anexí velice komplikované postavení a vnitřní uspořádání, nejednalo se však o otrokářský režim, jak bývá Pekingem podsouváno. Dále vysvětlil například to, jakou roli v eskalaci odporu v Tibetu sehrály Spojené státy, proč je obtížné určit počet obětí povstání a jaké mělo dopad na další vývoj Tibetu.
Tibetský duchovní vůdce dalajlama přijel do Prahy (17. října 2016)

Dalajlama se poprvé od počátku pandemie objevil na veřejnosti

Tibetský duchovní vůdce dalajlama se dnes po zhruba dvouleté přestávce objevil na veřejnosti. Veškerou veřejnou činnost přerušil kvůli pandemii covidu-19, ven vyšel pouze jednou, aby se nechal naočkovat v nemocnici. Druhou dávku dostal doma, píše list Hindustan Times.

Více souvisejících

H. H. Dalajlama tibet Čína Buddhismus (náboženství)

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 2 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 4 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 20 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK

Páteční tragédie na vánočním trhu v německém Magdeburgu zasáhla i českého prezidenta Petra Pavla. Hlava státu v sobotu poslala kondolenci německému protějšku Franku-Walteru Steinmeierovi. Informoval o tom Pražský hrad na webu

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy