Budoucí dalajláma? Čína si nárokuje právo na jeho výběr, současný dalajláma by proces nástupnictví nejradši zrušil

Duchovní vůdce dalajláma je považován za oficiální tvář tibetské opozice. S jeho smrtí vystane zvláštní situace, kterou by Čína mohla využít k stvrzení své moci nad Tibetem a k uhašení plamene rezistence. V tibetském buddhismu nástupcem dalajlámy je osoba, která je prostřednictvím poměrně složitých rituálů rozeznána jako jeho reinkarnace. Čína by ráda docílila, aby za reinkarnovaného dalajlámu byl zvolen někdo, kdo by se nestavěl proti přáním a požadavkům Pekingu. Současný 14. dalajláma naopak naznačil, že by jeho nástupcem mohl být někdo z Indie. Podle něj nebude nikdy čínský kandidát zcela přijat.

„Čína považuje reinkarnaci dalajlámy za velmi důležitou. Starají se o příštího dalajlámu víc než o mě,“ řekl v rozhovoru pro agenturu Reuters čtrnáctý dalajláma Tändzin Gjamccho. Hlavní představitel školy gelugpa již dříve vyjádřil myšlenku, že by se s tradicí výběru reinkarnovaného nástupce mělo skončit – nepochybně kvůli obavě z toho, že mechanismus může být využit Čínou pro její vlastní zájmy.

„Pokud v budoucnu uvidíte dva dalajlámy, jednoho odsud, ze svobodné země, a jednoho vybraného Číňany, pak nikdo nebude tomu (vybranému Čínou) důvěřovat, nikdo ho nebude respektovat,“ řekl dalajláma v rozhovoru. Zároveň vyjádřil myšlenku, že onen nový dalajláma může být z Indie.

Do Indie Dalajláma uprchl v roce 1959, po neúspěšném tibetském povstání proti čínské okupaci. Zde zřídil exilovou vládu. Svých politických povinností se vzdal v roce 2011 s tím, že tibetský lid si musí sám demokraticky vybrat své politické vůdce. Zároveň uvedl, že pokud to bude v zájmu tibetského lidu, bude též vybrán 15. dalajláma. Zdůraznil však, že ten už nebude politickým vůdcem.

Peking dlouhodobě kritizuje současného dalajlámu, že nemá právo k rušení tradice vybírání dalajlámy. Jak upozorňuje server The Diplomant, den po rozhovoru dalajlámy mluvčí čínského ministerstva zahraničí Geng Shuang na novinářské konferenci se přímo obrátil k otázce výběru nástupce dalajlámy. Podle Shanga Čína uznává náboženskou víru Tibeťanů a respektuje proces nástupnictví nového dalajlámy, který je „ochraňován“ závaznými pravidly pro „převtělování živých Buddhů“ Státního úřadu pro náboženské záležitosti, vydaných v roce 2007.

Shuang řekl, že „ samotný 14. dalajláma byl nalezen a uznán následováním náboženských rituálů a historických konvencí a jeho dosazení na trůn bylo uznáno centrální vládou. Proto reinkarnace živých Buddhů včetně dalajlámů musí být v souladu s čínskými zákony a regulacemi a následovat náboženské rituály a historické konvence“.

Dalajláma je v tradici nejrozšířenější tibetské školy gelugpa považován za vtělení bódhisattvy soucitu Avalókitéšvary. Od dob 5. dalajlámy byl zároveň dalajláma považován za politického vůdce Tibetu. Tento teokratický aspekt tibetské politiky je často zdůrazňován čínskou propagandou, která vykresluje dobu před připojením Tibetu k Číně v roce 1950 jako dobu temného sektářského útlaku a čínskou intervenci jako v zásadě osvobození tibetského lidu.

Instituce lámů, duchovních učitelů, z kterých se rekrutuje i dalajláma, je však v Tibetu stále populární jako celé náboženství. Čína se jej pokouší ovládnout zevnitř. Nechala unést teprve šestiletého dalajlámou uznaného pančhenlamu - po dalajlámovi druhou nejdůležitější osobu školy gelugpa – a nahradila jej vlastním, který zastává názory Pekingu. Pančhenlama má obrovskou důležitost při výběru nového dalajlámy, má roli jeho duchovního učitele zasvěcujícího jeho nové úlohy.

V tibetském buddhismu kromě školy gelugpa existují ještě další tři školy, jejichž vedení se Čína též snaží ovládnout a tím kontrolovat vlivné náboženství Tibeťanů. Kuriózní je spor o 17. karmapu školy Karma Kagjü. Buddhismus Diamantové stezky, první a zatím jediná oficiálně náboženská organizace buddhistů v ČR, která je hojně rozšířená v celé Evropě, uznává za karmapu Thinlä Thaje Dordže, který žije v exilu v Indii. Dalajláma i Čína za 17. karmapu oficiálně uznávají Ogyena Trinleya Dorjeho, který odešel z Tibetu za dalajlámou do Indie do exilu. Indické bezpečností služby jej podezírají, že je čínský agent.

Související

Tibetský duchovní vůdce Dalajláma Rozhovor

Povstání Tibeťanů proti čínské armádě vypuklo před 65 lety. Spustila jej fáma, uvádí odborník Kučera

Před 65 lety, 10. března 1959, vypuklo v tibetské Lhase rozsáhlé povstání. Přestože odpor místního obyvatelstva proti čínské nadvládě sílil již delší dobu, bezprostřední rozbuškou se stala fáma o chystaném zatčení tibetského duchovního vůdce Dalajlámy a jeho následný útěk, vysvětluje Ondřej Kučera v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odborník na moderní čínské dějiny z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci také upozorňuje, že Tibet měl před čínskou anexí velice komplikované postavení a vnitřní uspořádání, nejednalo se však o otrokářský režim, jak bývá Pekingem podsouváno. Dále vysvětlil například to, jakou roli v eskalaci odporu v Tibetu sehrály Spojené státy, proč je obtížné určit počet obětí povstání a jaké mělo dopad na další vývoj Tibetu.
Tibetský duchovní vůdce dalajlama přijel do Prahy (17. října 2016)

Dalajlama se poprvé od počátku pandemie objevil na veřejnosti

Tibetský duchovní vůdce dalajlama se dnes po zhruba dvouleté přestávce objevil na veřejnosti. Veškerou veřejnou činnost přerušil kvůli pandemii covidu-19, ven vyšel pouze jednou, aby se nechal naočkovat v nemocnici. Druhou dávku dostal doma, píše list Hindustan Times.

Více souvisejících

H. H. Dalajlama tibet Čína Buddhismus (náboženství)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 10 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy