Budoucí dalajláma? Čína si nárokuje právo na jeho výběr, současný dalajláma by proces nástupnictví nejradši zrušil

Duchovní vůdce dalajláma je považován za oficiální tvář tibetské opozice. S jeho smrtí vystane zvláštní situace, kterou by Čína mohla využít k stvrzení své moci nad Tibetem a k uhašení plamene rezistence. V tibetském buddhismu nástupcem dalajlámy je osoba, která je prostřednictvím poměrně složitých rituálů rozeznána jako jeho reinkarnace. Čína by ráda docílila, aby za reinkarnovaného dalajlámu byl zvolen někdo, kdo by se nestavěl proti přáním a požadavkům Pekingu. Současný 14. dalajláma naopak naznačil, že by jeho nástupcem mohl být někdo z Indie. Podle něj nebude nikdy čínský kandidát zcela přijat.

„Čína považuje reinkarnaci dalajlámy za velmi důležitou. Starají se o příštího dalajlámu víc než o mě,“ řekl v rozhovoru pro agenturu Reuters čtrnáctý dalajláma Tändzin Gjamccho. Hlavní představitel školy gelugpa již dříve vyjádřil myšlenku, že by se s tradicí výběru reinkarnovaného nástupce mělo skončit – nepochybně kvůli obavě z toho, že mechanismus může být využit Čínou pro její vlastní zájmy.

„Pokud v budoucnu uvidíte dva dalajlámy, jednoho odsud, ze svobodné země, a jednoho vybraného Číňany, pak nikdo nebude tomu (vybranému Čínou) důvěřovat, nikdo ho nebude respektovat,“ řekl dalajláma v rozhovoru. Zároveň vyjádřil myšlenku, že onen nový dalajláma může být z Indie.

Do Indie Dalajláma uprchl v roce 1959, po neúspěšném tibetském povstání proti čínské okupaci. Zde zřídil exilovou vládu. Svých politických povinností se vzdal v roce 2011 s tím, že tibetský lid si musí sám demokraticky vybrat své politické vůdce. Zároveň uvedl, že pokud to bude v zájmu tibetského lidu, bude též vybrán 15. dalajláma. Zdůraznil však, že ten už nebude politickým vůdcem.

Peking dlouhodobě kritizuje současného dalajlámu, že nemá právo k rušení tradice vybírání dalajlámy. Jak upozorňuje server The Diplomant, den po rozhovoru dalajlámy mluvčí čínského ministerstva zahraničí Geng Shuang na novinářské konferenci se přímo obrátil k otázce výběru nástupce dalajlámy. Podle Shanga Čína uznává náboženskou víru Tibeťanů a respektuje proces nástupnictví nového dalajlámy, který je „ochraňován“ závaznými pravidly pro „převtělování živých Buddhů“ Státního úřadu pro náboženské záležitosti, vydaných v roce 2007.

Shuang řekl, že „ samotný 14. dalajláma byl nalezen a uznán následováním náboženských rituálů a historických konvencí a jeho dosazení na trůn bylo uznáno centrální vládou. Proto reinkarnace živých Buddhů včetně dalajlámů musí být v souladu s čínskými zákony a regulacemi a následovat náboženské rituály a historické konvence“.

Dalajláma je v tradici nejrozšířenější tibetské školy gelugpa považován za vtělení bódhisattvy soucitu Avalókitéšvary. Od dob 5. dalajlámy byl zároveň dalajláma považován za politického vůdce Tibetu. Tento teokratický aspekt tibetské politiky je často zdůrazňován čínskou propagandou, která vykresluje dobu před připojením Tibetu k Číně v roce 1950 jako dobu temného sektářského útlaku a čínskou intervenci jako v zásadě osvobození tibetského lidu.

Instituce lámů, duchovních učitelů, z kterých se rekrutuje i dalajláma, je však v Tibetu stále populární jako celé náboženství. Čína se jej pokouší ovládnout zevnitř. Nechala unést teprve šestiletého dalajlámou uznaného pančhenlamu - po dalajlámovi druhou nejdůležitější osobu školy gelugpa – a nahradila jej vlastním, který zastává názory Pekingu. Pančhenlama má obrovskou důležitost při výběru nového dalajlámy, má roli jeho duchovního učitele zasvěcujícího jeho nové úlohy.

V tibetském buddhismu kromě školy gelugpa existují ještě další tři školy, jejichž vedení se Čína též snaží ovládnout a tím kontrolovat vlivné náboženství Tibeťanů. Kuriózní je spor o 17. karmapu školy Karma Kagjü. Buddhismus Diamantové stezky, první a zatím jediná oficiálně náboženská organizace buddhistů v ČR, která je hojně rozšířená v celé Evropě, uznává za karmapu Thinlä Thaje Dordže, který žije v exilu v Indii. Dalajláma i Čína za 17. karmapu oficiálně uznávají Ogyena Trinleya Dorjeho, který odešel z Tibetu za dalajlámou do Indie do exilu. Indické bezpečností služby jej podezírají, že je čínský agent.

Související

Tibetský duchovní vůdce Dalajláma Rozhovor

Povstání Tibeťanů proti čínské armádě vypuklo před 65 lety. Spustila jej fáma, uvádí odborník Kučera

Před 65 lety, 10. března 1959, vypuklo v tibetské Lhase rozsáhlé povstání. Přestože odpor místního obyvatelstva proti čínské nadvládě sílil již delší dobu, bezprostřední rozbuškou se stala fáma o chystaném zatčení tibetského duchovního vůdce Dalajlámy a jeho následný útěk, vysvětluje Ondřej Kučera v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odborník na moderní čínské dějiny z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci také upozorňuje, že Tibet měl před čínskou anexí velice komplikované postavení a vnitřní uspořádání, nejednalo se však o otrokářský režim, jak bývá Pekingem podsouváno. Dále vysvětlil například to, jakou roli v eskalaci odporu v Tibetu sehrály Spojené státy, proč je obtížné určit počet obětí povstání a jaké mělo dopad na další vývoj Tibetu.
Tibetský duchovní vůdce dalajlama přijel do Prahy (17. října 2016)

Dalajlama se poprvé od počátku pandemie objevil na veřejnosti

Tibetský duchovní vůdce dalajlama se dnes po zhruba dvouleté přestávce objevil na veřejnosti. Veškerou veřejnou činnost přerušil kvůli pandemii covidu-19, ven vyšel pouze jednou, aby se nechal naočkovat v nemocnici. Druhou dávku dostal doma, píše list Hindustan Times.

Více souvisejících

H. H. Dalajlama tibet Čína Buddhismus (náboženství)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy