volby ve Švédsku

Související články:

Magdalena Anderssonová

Švédsko se chystá na víkendové volby. Očekává se souboj pravice a středolevého bloku

Ve Švédsku se v neděli 11. září uskuteční parlamentní volby, v nichž mají středolevý blok vedený stávající sociálnědemokratickou premiérkou Magdalenou Anderssonovou a pravicová aliance prakticky vyrovnané šance na vítězství. Součástí pravicové aliance je tentokrát i protiimigrační strana Švédští demokraté, se kterou v minulosti všechny hlavní strany odmítaly spolupracovat.
Švédsko

Švédsko je v povolebním patu, protiimigrační nacionalisté ovládli jih země

Stockholm - Ve Švédsku jsou již po nedělních parlamentních volbách sečteny hlasy ze všech volebních okrsků, stále se ale čeká na sečtení zhruba 200.000 korespondenčních hlasů a hlasů Švédů žijících v cizině. Jejich výsledky budou zveřejněny ve středu. Vládnoucí středolevý blok zatím získává 144 křesel v 349členném Riksdagu (švédském parlamentu), zatímco středopravá aliance 142 mandátů. Ani jeden z bloků tak nemá šanci obsadit většinu křesel. Protiimigrační strana Švédští demokraté, která si od minulých voleb výrazně polepšila, by měla v parlamentu dostat 63 míst.
Marine Le Pen

Odpor k Merkelové roste, špatná noc pro EU. Krajní pravice je po švédských volbách na koni

Paříž/Řím/Stockholm - Představitelé krajně pravicových stran v Evropě přivítali posílení pozice protiimigrační a euroskeptické strany Švédští demokraté v nedělních parlamentních volbách ve Švédsku. Zástupci tradičních evropských politických uskupení zatím na výsledky hlasování ve Švédsku nereagovali a pravděpodobně čekají na oficiální konečné výsledky. Ty budou zveřejněny nejdříve ve středu.
Stockholm

Unikli katastrofě, nebezpečný trend v Evropě. Média zostra komentují švédské volby

Stockholm/Paříž/Londýn - Vládnoucí sociální demokraté v nedělních volbách ve Švédsku "unikli katastrofální porážce", vzhledem k nerozhodnému výsledku mezi středolevým a středopravým politickým blokem se ale sestavování budoucí švédské vlády bude rovnat pokerové partii. Protiimigrační strana Švédští demokraté, která těží z nespokojenosti části švédské společnosti s imigrační politikou dosavadní vlády, sice získala rekordních 17,6 procenta hlasů, nedostála ale očekáváním z předvolebních průzkumů. V reakci na nedělní parlamentní volby ve Švédsku to dnes píše evropský tisk.
Jimmy Åkesson (nacionalistická protiimigrační strana Švédští demokraté)

Švédské volby dopadly nerozhodně. Posílili protiuprchličtí nacionalisté, už chtějí hlavu premiéra

Stockholm - Po sečtení téměř všech hlasů odevzdaných v nedělních švédských parlamentních volbách těsně vede vládnoucí středolevý blok, který získává 40,6 procenta hlasů. Opoziční středopravou alianci podpořilo 40,3 procenta voličů. Posílila nacionalistická protiimigrační strana Švédští demokraté, která si připsala 17,6 procenta hlasů. Vyplývá to z předběžných oficiálních výsledků.
Švédsko

Volby ve Švédsku zřejmě skončily patem, posílila protiuprchlická strana

Stockholm - Odhady výsledků dnešních parlamentních voleb ve Švédsku ukazují na těsný souboj mezi středolevým blokem a středopravou aliancí, které mají zhruba po 40 procentech hlasů. Posílila však nacionalistická protiimigrační strana Švédští demokraté, které zatím odhady připisují zhruba 16 až 19 procent ve srovnání s necelými 13 procenty v předchozích volbách.
Vlajka Švédska

Vypuklo volební drama ve Švédsku. Budou nacionalisté triumfovat?

Stockholm - Úderem 8:00 SELČ začaly ve Švédku parlamentní volby, které kvůli vzestupu nacionalistické strany Švédští demokraté (SD) vzbuzují po celém světě mnohem větší pozornost než je tomu u voleb v devítimilionové skandinávské zemi obvyklé. V předvolební kampani totiž oproti dřívějšku hrálo důležitou roli téma migrace a právě to by mohlo způsobit, že antiimigrační strana zaznamená velký volební úspěch, zatímco tradiční strany ztratí.
Ilustrační foto

Uprchlíci zničili liberální Švédsko? Jde do tuhého, nad EU visí hrozba swexitu

Stockholm - Časy, kdy bylo Švédsko poklidnou a mírumilovnou zemí, se zdají být ty tam. S migrační vlnou se v zemi zvýšilo napětí, roste zločinnost. Ze situace nejvíc těží Švédští demokraté (SD), strana s neonacistickými kořeny, která se silně vymezuje proti migraci a prosazuje i takzvaný swexit, tedy vystoupení Švédska z EU. V nedělních parlamentních volbách by mohla získat až 20 procent hlasů a stát se druhou až třetí nejsilnější stranou.

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Česká spořitelna

Česká spořitelna může odkoupit úvěrové portfolium Sberbank CZ

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil České spořitelně odkup úvěrového portfolia Sberbank CZ, která přišla o bankovní licenci. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Odkup podléhá i povolení České národní banky (ČNB). Insolvenční správkyně Sberbank o podpisu kupní smlouvy informovala na začátku listopadu s tím, že nominální hodnota portfolia je 47,1 miliardy korun, kupní cena je 41,053 miliardy korun. Vyjádření ČNB a České spořitelny ČTK zjišťuje.

před 25 minutami

Německá policie, ilustrační fotografie

Krajní pravice chystala v Německu převrat a teroristické útoky

Při rozsáhlé razii v 11 německých spolkových zemích zatkla dnes ráno policie 25 lidí patřících k extremistické pravicové skupině, která podle vyšetřovatelů plánovala převrat a ozbrojené útoky proti státu. Podle agentury DPA jde o členy radikálního hnutí Říšští občané (Reichsbürger), které popírá legitimitu spolkové republiky a vyzývá ke svržení spolkových institucí. Německý ministr spravedlnosti Marco Buschmann označil zátah za protiteroristickou operaci na obranu demokracie.

před 30 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Rusko, ilustrační foto

Rusko se stává rájem HIV. Nemoc se zde šíří rychleji než v afrických zemích

Rusko je podle dat z loňského roku mezi pěticí zemí, ve kterých se nejrychleji šíří virus HIV, způsobující nemoc AIDS, napsal dnes ruský list Kommersant s odvoláním na údaje Programu OSN pro boj proti viru HIV a nemoci AIDS (UNAIDS) a Evropského centra pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC). Z 1,5 milionu nových případů ve světě na Rusko připadlo 3,9 procenta. HIV se zde šíří rychleji než v Tanzanii či v Ugandě.

před 1 hodinou

Průmysl, ilustrační foto

Průmyslová výroba v Česku letos v říjnu meziročně stoupla o 3,1 procenta

Průmyslová výroba v Česku letos v říjnu meziročně stoupla o 3,1 procenta, růst však zpomalil ze zářijových 8,3 procenta. Vliv na výsledky měla výroba aut, která stála také za meziměsíčním poklesem produkce o 3,7 procenta. Hodnota nových zakázek se meziročně zvýšila o 18,1 procenta, proti září objednávek ubylo. Čísla dnes na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

před 1 hodinou

Dovoz a vývoz zboží

Zahraniční obchod Česka skončil v říjnu schodkem 26,8 miliardy

Zahraniční obchod Česka skončil v říjnu schodkem 26,8 miliardy korun, který byl meziročně o deset miliard větší. Hlavní příčinou schodku zůstávají vysoké ceny dovážených energetických komodit a vstupů. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V deficitu je obchodní bilance devátý měsíc v řadě.

před 1 hodinou

Stavebnictví, ilustrační foto

Stavební výroba v Česku se v říjnu vrátila k růstu

Stavební výroba v Česku se v říjnu vrátila k růstu, meziročně reálně vzrostla o jedno procento a meziměsíčně byla vyšší o 1,8 procenta. V září stavební produkce zaznamenala po revizi meziroční pokles 2,9 procenta. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Bydlení v Praze, Černý Most.

Nový Hypoindex: Průměrná sazba hypoték stoupla nepatrně na 6,34 procenta

Průměrná úroková sazba hypoték počátkem prosince činila 6,34 procenta a za poslední měsíc stoupla nepatrně o 0,03 procentního bodu. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu, který se od jara zpracovává podle nové metodiky na základě údajů k pátému pracovnímu dni každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 9 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda na Donbasu popravila 21 dezertérů

Ruská armáda zabila na ukrajinském Donbasu 21 ruských dezertérů, uvedl v úterý ve svém pravidelném večerním hlášení ukrajinský generální štáb. Mezi dezertéry podle štábu bylo 13 trestanců naverbovaných do bojů z věznic.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Rusko po pauze opět zaútočilo na Ukrajinu íránskými drony Šáhed-136

Rusko dnes pozdě večer podniklo další vlnu náletů na řadu ukrajinských regionů, informuje agentura Unian.

Zdroj: ČTK

Další zprávy