Nejdříve Londýn, potom Dubaj. Jak se bojuje s požáry vysokých budov?

Londýn/Dubaj - Požár Grenfell Tower v Londýně šokoval svět. Včera potkal podobný osud obří budovu v Dubaji, která se příhodně jmenuje The Torch - pochodeň. Takové požáry jsou nejen nebezpečné, ale i složité na uhašení. Jak se s nimi požárníci vyrovnávají?

Hasiči přijíždějící na scénu požáru výškové budovy obyčejně založí základnu asi dvě patra pod domnělým centrem požáru, vysvětloval postup pro BBC bývalý hasič a současný bezpečnostní konzultant Bob Parkin. To jim umožní založit kontrolní body a lépe mapovat kolik hasičů vchází do žhavého pekla a mít tedy přehled o jejich pohybu a zdraví.

Čas, který může každý hasič strávit ve výhni je omezený množstvím dostupného vzduchu. Takže trávit čas šplháním celou budovou by bylo plýtvání cenného času. „Když jdete 10 pater, bude vás to stát spoustu vzduchu. I proto se zakládá výchozí bod dvě patra pod požárem,“ objasnil Parkin.

Pokud jsou v budově lidé, bude prvním úkolem hasičů jejich záchrana a až poté samotné hašení ohně. I proto nejprve ponesou minimum výbavy a budou se soustředit především na vynášení ohrožených osob. „Občas se dovnitř musí doslova probojovat, ale pokud budou lidé v ohrožení, to riziko rozhodně podstoupí,“ ví bývalý hasič.

Ne vždy to jde hladce

Situace, které čelili hasiči v Grenfell Tower byla extrémně složitá, protože oheň se šířil velmi rychle a brzy se zdálo, že spolkla celou budovu. A běžet 20 pater k záchraně člověka a zase dolů je podle Parkina bez nějaké dodatečné zásoby vzduchu téměř nemožné. Situaci komplikovalo právě to, že oheň se rychle rozšířil a hasiči museli operovat z nízkého patra.

Požárníci v Dubaji měli práci zjednodušenou tím, že se nemuseli starat o záchranu lidí - v ohrožené části nikdo nezůstal. Navíc hořela jen malá část a celkem dobře se jí dařilo hasit zevnitř. Stejná budova hořela už v roce 2015, tehdy byl požár vážnější, dubajská "Pochodeň" hořela ze tří stran. I tehdy však nikdo nebyl zraněn a oheň se podařilo relativně rychle uhasit.

Související

Více souvisejících

Požáry Londýn Dubaj Hasiči požár výškové budovy v Londýně (14. 6. 2017)

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy