Zelení jako noví extremisté: Militantní environmentalisté přicházejí, a svět na to není připraven, píše Foreign Policy

NÁZOR - Podle zahraničního serveru Foreign Policy (FP) přichází nová vlna militantních environmentalistů, na kterou ale svět není připraven. Zatím se omezují na vandalismus a akty občanské neposlušnosti, otázkou je, co přijde později. Podle některých názorů stačí, aby přišla jedna větší klimatická katastrofa a hnutí se rychle zradikalizuje.

V roce 2001 se tajné a bezpečnostní služby soustředily zejména na lokální teroristické skupiny, Irskou republikánskou armádu (IRA) a ETA, kterou následně vystřídali extremisté z Al-kájdy. V roce 2011 na sebe upozornil masový vrah Anders Breivik, který odstartoval pomyslný nástup krajně pravicového extremismu zejména v Evropě. K tomu se objevil Islámský stát (IS). 

A právě na IS se teď všichni soustředí, přitom podle serveru FP se už v roce 2001 v USA objevil nový typ radikalismu - Earth Liberation Front (ELF) - militantní a násilná environmentální skupina, kterou FBI popsala jako domácí teroristickou hrozbu. Buňky této organizace prý mohou být zakořeněné ve 25 zemích po celém světě a jsou zodpovědné za tisícovku kriminálních činů mezi lety 1970 a 2007 jen v samotných USA. Většinu aktů tvoří vandalismus a útoky na zařízení na testování zvířat. Dnes se prý hrozba "ekoterorismu" stává opět aktuální. 

Přitom zelená témata se do povědomí dostala už před několika lety, v některých zemích jsou strany zelených velmi úspěšné. Jenže environmentalismus je také hnutí vyznačující se výrazným odporem proti kapitalismu. A radikální ekologičtí aktivisté se ani po uznání klimatické změny předními politiky nestáhli tak zcela do ústraní. 

Podle FP však existují náznaky toho, že se tyto malé skupiny mohou dál radikalizovat a společnost na to není připravena. S extremisty a teroristy tyto skupinky spojují některé základní znaky. Prvním je pocit křivdy a rozhořčení, charismatický hlasatel myšlenek nebo ideologie. A ekologičtí aktivisté se cítí být rozhořčeni. Jsou rozhořčení i kvůli vědeckým studiím, které předpovídají katastrofické scénáře pro naši planetu, sucha, hlad či přelidnění. V roce 2050 se může kvůli klimatické změně stát z 250 milionů lidí migranti.

Domnívají se také, že poklidný politický aktivismus nefunguje. Ano, náznaky úspěchu tu jsou, do popředí se dostali politici jako Bernie Sanders nebo Jeremy Corbyn či italský Beppe Grillo. Na druhou stranu narůstá potřeba energie, která je nezbytná k chodu planety, může dojít k vyhynutí několika druhů divoké zvěře, pařížská klimatická dohoda vzbuzuje otazníky. 

Jednou ze skupin, která s radikalizuje, je podle FP skupina Earth First! (Země na prvním místě), která nezná kompromis, pokud jde o otázky ochrany planety. K aktivistům se zapojuje velké množství mladých lidí, kteří volají po rázných a rychlých akcích. Většina aktivistů pořádá nespočet demonstrací, pochodů, protestů a mítinků. Na síle nabírají ekoaktivisté hlavně ve Spojených státech a Německu, kde se s každou další velkou plánovanou demonstrací navyšuje počet účastníků. Často dochází i k zatýkání, příkladem mohou být aktivisté ze Standing Rock (Stojící skála) z americké Dakoty, kteří protestovali proti výstavbě potrubí. 

Domácí bezpečnostní služba USA připouští, že je čeho se bát. Ekoteroristé totiž věří, že jejich násilné jednání je oprávněné. Aktivisté jsou na vzestupu také v rozvíjejících se zemích. Tam totiž pociťují globální změny nejvíc. Nepokoje vyvěrají na povrch v Brazílii, kde působí skupina Sociedade Secreta Silvestre, která hrozila útoky při dějství Olympijských her v roce 2016. 

Roger Hallam, specialista na teorie kolektivní akce, se diví, že ještě nepřišel masivnější nástup militantních environmentalistů. Očekává, že se to ale brzo změní. "V nějakém bodě v rámci pěti let dojde ke katastrofické klimatické události. A najednou se zjeví environmentální hnutí v celé své kráse," předpovídá. 

Není jisté, jak se s tím společnost dokáže vypořádat. Zkušenosti z minulosti lidem dávají důvod si myslet, že extremisté jsou zlí, jednají iracionálně a mají špatné úmysly. Najednou tu máme skupinu, která se odvolává na šlechetné cíle záchrany planety a na vědecké teorie. Řešením by podle FP mohly být například některé humanitní kurzy na univerzitách či zapojení se do levicových zájmových sdruženích podporujících recyklaci. 

Nedá se ale očekávat, že by nová vlna radikalismu měla na svědomí životy lidí. Podle analýz se aktivisté soustředí zejména na činy jako je vandalismus, ničení majetku nebo občanská neposlušnost. Bezpečnostní složky a stát by nicméně měly být připravené na možnost eskalace nátlaku a napětí od těchto skupin. 

Související

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Policisté loni řešili 149 nenávistně motivovaných činů, meziročně více

Policie začala v loňském roce řešit celkem 149 nenávistně motivovaných trestných činů, což je meziročně o 41 více. Z loňských případů jich zatím objasnila 69. Terčem skutků byli nejčastěji Židé, následovali Romové a zástupci LGBT+ komunity. Pachatelé se nejvíce dopouštěli násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci. Vyplývá to ze zprávy o problematice extremismu, kterou zveřejnilo ministerstvo vnitra.

Více souvisejících

extremismus ekologové Strana zelených Greenpeace Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy