Švédsku hrozí apokalypsa? Nacionalisté sílí, varuje prestižní deník

NÁZOR - Švédské parlamentní volby zřejmě přinesou téměř stejně nejasný a emotivně vypjatý výsledek jako referendum o brexitu ve Spojeném království, očekává editorial server The Guardian. Prestižní deník poukazuje, že tradiční bloky na levici a pravici, které zápasily o moc téměř celé století, jsou vytlačovány do ústraní populistickými a protiimigračními Švédskými demokraty, přičemž se zdá se jisté, že tato strana bude v parlamentu pomyslným jazýčkem na vahách, stejně jako nyní.

Etnicko-nacionalistická nostalgie

Žádná vláda nebude moci vzniknout bez spolupráce se Švédskými demokraty, pokud se tedy ostatní strany nevymaní z tradičních bloků a nezformují jeden, jehož hlavním cílem by bylo  čelit Švédským demokratům, vysvětluje renomovaný deník. Dodává, že by nešlo o spletitý problém, pokud by Švédské demokraty všechny ostatní strany nepovažovaly za vyvrhele.

Částečně jde o neonacistické kořeny Švédských demokratů, poukazuje The Guardian. Doplňuje, že problémem je také její jasná a mocná etnicko-nacionalistická nostalgie, které ostatní strany momentálně sotva dokážou čelit, jelikož se orientují na složitou a nejistou budoucnost.

"Švédští demokraté jednoduše apelují na minulost, kdy Švédsko bylo očividně (alespoň pro Švédy) nejlepší a nejbohatší zemí světa," uvádí editorial. Podotýká však, že šlo o dobu dominance tamní sociální demokracie, která podle posledních průzkumů obdrží ve volbách méně než 25% hlasů, tedy nejméně v historii.

Navíc, Švédští demokraté vedou kampaň fyzicky i v kyberprostoru, a to s energií, které ostatní strany obtížně konkurují, nastiňuje britský server. Konstatuje, že Švédové nepatří k největším rasistům mezi Evropany či skandinávskými národy - podobné strany jsou ostatně silné i v Dánsku a Norsku -, ale v posledních dvou, třech desetiletích všechny politické strany hlavního proudu prezentovaly Švédko jako zcela nerasistickou zemi, což byla chyba, která paralyzovala tamní politiku.      

Ve Švédsku jsou přítomné různorodé, ale podstatné protiimigrantské nálady sahající od širokého znepokojení nad násilnostmi gangů v některých přistěhovaleckých čtvrtích po hrstku organizovaných neonacistů na venkově, připomíná The Guardian. Dodává, že ačkoliv Švédsko má nyní jednu z nejvíce restriktivních přistěhovaleckých politik v Evropě, kterou v roce 2015 nahradilo jednu z nejvřelejších, stále se příliš nezdá, že by nějaká ze stran - a už vůbec ne Švédští demokraté - měla realistický a ucelený plán pro zvládnutí a financování integrace uprchlíků.

Apokalypsa nehrozí

"Podobně strany hlavního proudu sdílí důvěru v efektivitu švédského státu, která se zdá mnoha voličům velmi nepodložená," pokračuje renomovaný deník. Konstatuje, že železnice a pošta jsou nyní ve Švédsku synonymem pro neefektivitu a skandály provázející partnerství soukromého a veřejného sektoru při stavbě nové vlajkové nemocnice ve Stockholmu dále diskreditují dříve přitažlivou ideologii privatizace.

Není tedy divu, že poslední průzkumy ukazují, že zhruba polovina švédských voličů nevěří v budoucnost, přičemž podle sociologů je tento pesimismus prohlubován uzavřenými bublinami na sociálních sítích, vysvětluje editorial. Podotýká, že od posledních voleb v roce 2014 nastal výrazný zvrat a na Facebooku nyní dominuje švédská pravice s poselstvím věštícím apokalypsu.

Na základě výše uvedeného se The Guardian obává, že švédské volby přinesou další vítězství etnicko-nacionalistického populismu, ačkoliv tyto odhady mohou být zavádějící, pro což ostatně existují dobré důvody - švédská ekonomika se ve skutečnosti nepotápí a apokalypsa není aktuální.     

"I podle těch nejpesimističtějších předpovědí budou čtyři z pěti Švédů hlasovat proti Švédským demokratům," uvádí britský server. Konstatuje, že země nadále prosperuje, její politici, nehledě na vzájemné rozpory, jsou oddaní a čestní, a proto Švédsko tuto krizi přečká.

Související

Jens Stoltenberg, Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Jaderné zbraně na hrancích s Ruskem? Stoltenberg prozradil jeho plány do budoubna

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg přivítal Švédsko jako 32. člena Aliance krátce před plánovaným ceremoniálem vztyčení švédské vlajky před budovou sídla NATO v Bruselu v pondělí. Společně se švédským premiérem Ulfem Kristerssonem potvrdili, že NATO nemá v plánu umístit stálé základny ani jaderné zbraně ve Švédsku.

Více souvisejících

Švédsko Švédští demokraté imigrace

Aktuálně se děje

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

včera

Rusko, Kreml

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

Na Nymbursku vjelo auto na chodník a srazilo několik chodců

V Kostelní Lhotě na Nymbursku došlo v neděli odpoledne k vážné nehodě. Řidič vjel se svým osobním autem na chodník, kde srazil čtyři osoby. Informace o charakteru zranění zatím nejsou známé, na místo však letěly dva záchranářské vrtulníky. 

včera

Bernard Hill jako Théoden v Pánovi prstenů.

Zemřel herec Bernard Hill, král Théoden z Pána prstenů

Velkou Británii dnes zasáhla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel v neděli ráno herec Bernard Hill, který si zahrál ve dvou z těch vůbec nejúspěšnějších filmů světové kinematografie. O jeho úmrtí informovala stanice BBC.  

včera

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

včera

včera

včera

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský potvrdil, že Česko odvolalo velvyslance z Ruska

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

včera

včera

včera

včera

včera

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

včera

včera

Madonna do starého železa nepatří. Brazilskou show sledoval více než milion lidí

Madonna zůstává i v 65 letech tahákem pro hudební nadšence po celém světě. Na sobotní bezplatnou show na slavné pláži Copacabana přišlo podle odhadu úřadů v Riu de Janeiro přes půldruhého milionu lidí, uvedla agentura Reuters. Koncert v Brazílii proběhl na závěr turné Celebration, které začalo loni na podzim. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy