Káhira - Soud v Káhiře dnes zprostil egyptského exprezidenta Husního Mubaraka (86) viny v procesu, v němž byl obžalován ze spoluviny na smrti stovek lidí při politických demonstracích v roce 2011. Kauza se vlekla tři roky a v Egyptě se hovořilo o "soudu století". Osvobozující rozsudek může mít pro Egypt nepříjemné následky. "Nic špatného jsem neudělal," řekl Mubarak krátce po vynesení rozsudku v telefonátu odvysílaném státní televizí.
Dnešní verdikt podle agentury AP znamená další velkou ránu pro mladé aktivisty, kteří před bezmála čtyřmi lety stáli v čele revolty proti Mubarakově vládě - mnozí z nich jsou nyní ve vězení, nebo se z politiky stáhli. Rozsudek pravděpodobně také posílí dojem, že Mubarakův autokratický stát přetrvává, byť funguje nový prezident, bývalý armádní šéf Abdal Fattáh Sísí.
Žalobce žádal pro Mubaraka trest smrti. Soudce Mahmúd Kamal ale podle agentury AFP prohlásil exprezidenta Mubaraka, jeho někdejšího ministra vnitra Habíba Adlího a šest dalších někdejších členů bezpečnostních složek za "nevinné".
„Před policejní akademií na okraji Káhiry, kde se soud konal, vypukly u obou táborů emoce. Několik desítek Mubárakových stoupenců začalo jásat, mnozí z příbuzných obětí z řad demonstrantů z roku 2011 naopak pláčou," popisuje dění v Káhiře zpravodaj ČRo Štěpán Macháček.
Soudce Kamal řekl, že Mubarak, stejně jako kterýkoli jiný člověk, se občas mýlil a že by měl být vzhledem ke svému vysokému věku ušetřen trestního stíhání. Poukázal také na Mubarakovu dlouholetou službu veřejnosti jako hrdina, který řídil úspěšnou ofenzívu leteckých sil ve válce s Izraelem v roce 1973, i ve funkci viceprezidenta a poté hlavy státu.
"Poté, co (Mubarak) zestárl, by měl být soud nad ním přenechán historii a Nejvyššímu soudci (Bohu), který se ho bude ptát na jeho vládu," prohlásil.
Proti všem vyneseným rozsudkům je možné odvolání, uvedly agentury. Poznamenávají zároveň, že není momentálně jasné, zda dnešní verdikt přináší Mubarakovi okamžitou svobodu. Exprezident si totiž odpykává tříletý trest za zpronevěru více než 13 milionů eur z rozpočtu prezidentských paláců.
Mubaraka, který trpí vážnými zdravotními problémy, přepravil do soudní síně na policejní akademii vrtulník z vojenské nemocnice. Poté byl stejně dopraven zpátky a objevil se na balkóně svého pokoje. Usazený v kolečkovém křesle a se slunečními brýlemi na očích pozdravil své příznivce, kteří mu přišli vyjádřit podporu.
Dlouholetý vládce Egypta čelil obžalobě ze spoluúčasti na násilném potlačení protirežimních demonstrací počátkem roku 2011, které ho po třiceti letech vlády odstavily od moci. Během lidového povstání proti Mubarakovi v rámci takzvaného arabského jara zahynulo více než 800 lidí. Mubarak jakoukoli vinu na smrti demonstrantů odmítal.
"Spravedlnost pro chudé neexistuje," řekl agentuře AP Ramadán Ahmad, jehož syn Muhammad byl zastřelen při potlačování demonstrací v Alexandrii. "Krev mého syna byla prolita nadarmo."
VIDEO: Aplaus v soudní síni, Mubarak očištěn
Zdroj: YouTubeSouvisející
V egyptském hotelu se poprali zaměstnanci s turisty
Hamás odmítá nové požadavky Izraele na příměří v Gaze
Aktuálně se děje
před 22 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 1 hodinou
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák