Egypťanka žila 42 let jako muž. Co ji k tomu vedlo?

Káhira – Dlouhé roky žila Sisa Abu Daooh jako muž. Oblékala se jako muž, chodila s nimi do mešity, pracovala. Teprve před několika týdny veřejně přiznala, že je žena. Od prezidenta teď dostala vyznamenání. Zprávu zveřejnil deník The New York Times.

Více než třicet let pracovala Sisa Abu Daooh mezi muži jako leštička bot v Luxoru. Sedávala s muži v kavárnách, modlila se s nimi v mešitě a nosila stejně jako oni kalhoty nebo tradiční dlouhé tuniky. Mnoho lidí jí 42 let věřilo, že je muž. Teprve před několika týdny Sisa svoje tajemství zveřejnila.

Přestože Sisa žije v Egyptě v konzervativní společnosti, kde existují jasné představy o generovém rozdělení rolí, její odhalení překvapivě vyvolalo spíše zvědavost a pozitivní reakce než odsouzení. A to nejen ze strany široké veřejnosti, ale také od úřadů.

Sisu ocenil i prezident

Čtyřiašedesátiletá žena minulý týden v rozhovoru pro místní média uvedla, že se začala oblékat jako muž z čistě praktického důvodu. Chtěla se vyhnout omezení, podle kterého by ženy v patriarchální kultuře neměly vydělávat peníze. Sisa si totiž přála finančně podporovat svou dceru Hodu. V neděli jí proto egyptský prezident Abd al-Fattáh as-Sísí předal osobně ocenění za to, že se zachovala jako mimořádně dobrá matka.

Egypťanka se po zveřejnění svého příběhu rozhodla, že chce i nadále žít jako muž, nemá proto v úmyslu nic měnit. To, co začalo jako snaha vyhnout se chudobě na egyptském venkově, se podle ní vyvinulo v životní styl, který jí vyhovuje a který má ráda.

„Jsem vděčná Bohu," řekla Sisa pro novináře, kteří její hlas popisují jako neobvykle hluboký. Při rozhovoru na sobě prý navíc měla šedou mužskou tuniku se zeleným šátkem přes ramena a kouřila cigaretu. „Obléká se tak i doma," potvrdila její dcera Hoda.

Setkala jsem se týráním a šikanou

Celá hra na schovávanou vypukla v roce 1970, když Sise zemřel manžel a ona zjistila, že nemá dostatek peněz. Proto se rozhodla začít hledat práci jako muž. „Pracovala jsem ve městě Aswan, měla jsem na sobě kalhoty a tuniku. Kdybych si to neoblékla, nenechali by mě v klidu pracovat," vysvětluje Sisa, co ji vedlo k tomu, aby se oblékala jako muž.

Během svého života se podle svých slov setkala se slovním i fyzickým týráním od lidí, kteří odhalili to, že je žena. „Nosila jsem u sebe dokonce dřevěnou hůl," popisovala Sisa, jak se bránila útokům. Sedm let pracovala ve stavebnictví a vydělávala méně než dolar denně. Většina jejich spolupracovníků nevěděla, že je žena. Těm ostatním to nevadilo „Říkali mi, že pracuju dobře a nabízeli mi cigarety," popisovala Egypťanka, které ostatní dělníci začali říkat Abu Hoda (Otec Hody).

Lidé za podobné činy končí ve vězení

Rozhodnutí o odhalení přišlo v době, kdy se v Egyptě hlasitě mluví o vyjadřování sexuality. Policie hromadně zatýkala osoby, které byly podezřelé z toho, že jsou homosexuálové nebo se nechovají v souladu s generovými normami. Tento lov odstarrovala armáda sesazeného prezidenta Muhammada Mursího v létě 2013.

Aktivisté za lidská práva působící v Egyptě upozorňují, že Sisa sice získala prezidentské ocenění, ale ve vězení je stále mnoho lidí, kteří si říkají transgenderoví. „Vláda by měla respektovat lidi, kteří dělají, co je potřeba, aby udrželi sebe a svoje rodiny naživu," komentoval situaci aktivista Scott Long.

Související

Setkání egyptského prezidenta Abd al-Fattáha as-Sísího (vpravo) s předsedou amerického sboru náčelníků štábů generálem Charlesem Brownem v Káhiře 25. srpna 2024.

Hamás odmítá nové požadavky Izraele na příměří v Gaze

V neděli se v Káhiře neuskutečnila dohoda o příměří v Gaze. Ani Hamas, ani Izrael nepřijali navrhované kompromisy, které předložili zprostředkovatelé. Tato situace podle dvou egyptských bezpečnostních zdrojů zpochybňuje šance na úspěch v posledním pokusu, podporovaném USA, ukončit deset měsíců trvající konflikt.

Více souvisejících

Egypt Abd Fattáh Sísí práce

Aktuálně se děje

před 42 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Hasan Nasralláh

Šéf Hizballáhu Hasan Nasralláh je mrtev, oznámil Izrael

Izraelská armáda (IDF) v sobotu oznámila, že během pátečních náletů na libanonské hlavní město Bejrút zlikvidovala Hasana Nasralláha, šéfa militantního hnutí Hizballáh. Představitelé Hizballáhu zatím úmrtí nejvyššího vůdce nepotvrdili. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Kamala Harrisová

Klíčové státy pro Harrisovou, ukazuje nový průzkum. Rozhodnuto ale není

Do listopadových prezidentských voleb v USA zbývá jen několik týdnů. Podle nejnovějšího průzkumu má viceprezidentka Kamala Harrisová těsný náskok před exprezidentem Donaldem Trumpem v šesti ze sedmi klíčových států, které jsou označovány jako tzv. swing states. V sedmém je souboj vyrovnaný, vyplývá z šetření agentury Bloomberg News a společnosti Morning Consult.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

Miroslav Krobot ve filmu Konec světa režiséra Bohdana Slámy.

RECENZE: Slámův Konec světa osciluje mezi Svěrákem a nezvládnutým vyprávěním

Je to sotva něco málo přes půl roku od premiéry snímku Sucho a Bohdan Sláma do českých kin přichází s dalším filmem. Ačkoli opět rozplétá složité rodinné vztahy, tentokrát děj zasazuje na pozadí srpnových událostí roku 1968. Ve své podstatě jde o nejvíce atypický režisérův film, jehož podnětnost paradoxně nejvíce spočívá v rozpačitosti.

včera

včera

Hokej, ilustrační foto

Na Nedvěda nenavázal. I nadále bude na lavičce hokejového národního týmu pokračovat Židlický

Před startem hokejové reprezentační sezóny je potřeba vyřešit, kdo bude český národní tým, jenž bude příští rok na jaře usilovat o obhajobu titulu mistrů světa, vést po boku hlavního trenéra Radima Rulíka. Ten se po úterku může těšit z toho, že i v té nadcházející se může spoléhat na spolupráci s Markem Židlickým. Ten tak tedy zůstává v realizačním týmu české hokejové reprezentace na rozdíl od Petra Nedvěda, jenž během léta rezignoval na post generálního manažera.

včera

Juraj Blanár

Další blamáž slovenské diplomacie. Blanár se sešel s Lavrovem a nebyl sám

Ministři zahraničí Slovenska Juraj Blanár a Maďarska Péter Szijjártó se na okraj Valného shromáždění OSN v New Yorku setkali s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Diskutovali zejména o otázkách energetické bezpečnosti a jejich postojích k ruské agresi vůči Ukrajině. Tato schůzka vzbudila vlnu kritiky od představitelů slovenských opozičních stran, které jednání odsoudily. Blanár a Szijjártó patřili mezi jediné představitele zemí EU, kteří se na shromáždění s Lavrovem setkali. 

včera

včera

SK Slavia Praha

Fotbalisté Slavie si na úvod hlavní fáze Evropské ligy poradili s Ludogorcem

Poté, co minulý týden úspěšně do pohárové Evropy vstoupila pražská Sparta, která po 19 letech hrála první zápas v Lize mistrů a doma si poradila se Salcburkem 3:0, se nyní ve středu poprvé v hlavní fázi Evropské ligy představila pražská Slavia. Jejím prvním soupeřem byl pro změnu bulharský Ludogorec Razgrad. Na jeho hřišti sice nejprve Pražané hráli opatrně, postupem času ale přebírali iniciativu a dospěli tak k celkem kontrolované výhře 2:0, přičemž se o góly postupně postarali Jurásek a Chytil.

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Izrael se připravuje na pozemní ofenzívu do Libanonu

Izrael se bude snažit co nejrychleji ukončit případnou pozemní ofenzívu proti proíránskému hnutí Hizballáh v Libanonu, uvedl v pátek nejmenovaný představitel izraelských bezpečnostních složek. Uvedl to server Times of Israel.

včera

Chřipka, covid, nachlazení, zápal plic, černý kašel... V Česku začíná sezóna respiračních onemocnění

Nyní je ideální doba na očkování kvůli rostoucímu počtu respiračních onemocnění. I když je zatím případů chřipky jen málo, denně je hlášeno více než tisíc případů covidu. Na tiskové konferenci to uvedla hlavní hygienička Barbora Macková. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy