Egypťanka žila 42 let jako muž. Co ji k tomu vedlo?

Káhira – Dlouhé roky žila Sisa Abu Daooh jako muž. Oblékala se jako muž, chodila s nimi do mešity, pracovala. Teprve před několika týdny veřejně přiznala, že je žena. Od prezidenta teď dostala vyznamenání. Zprávu zveřejnil deník The New York Times.

Více než třicet let pracovala Sisa Abu Daooh mezi muži jako leštička bot v Luxoru. Sedávala s muži v kavárnách, modlila se s nimi v mešitě a nosila stejně jako oni kalhoty nebo tradiční dlouhé tuniky. Mnoho lidí jí 42 let věřilo, že je muž. Teprve před několika týdny Sisa svoje tajemství zveřejnila.

Přestože Sisa žije v Egyptě v konzervativní společnosti, kde existují jasné představy o generovém rozdělení rolí, její odhalení překvapivě vyvolalo spíše zvědavost a pozitivní reakce než odsouzení. A to nejen ze strany široké veřejnosti, ale také od úřadů.

Sisu ocenil i prezident

Čtyřiašedesátiletá žena minulý týden v rozhovoru pro místní média uvedla, že se začala oblékat jako muž z čistě praktického důvodu. Chtěla se vyhnout omezení, podle kterého by ženy v patriarchální kultuře neměly vydělávat peníze. Sisa si totiž přála finančně podporovat svou dceru Hodu. V neděli jí proto egyptský prezident Abd al-Fattáh as-Sísí předal osobně ocenění za to, že se zachovala jako mimořádně dobrá matka.

Egypťanka se po zveřejnění svého příběhu rozhodla, že chce i nadále žít jako muž, nemá proto v úmyslu nic měnit. To, co začalo jako snaha vyhnout se chudobě na egyptském venkově, se podle ní vyvinulo v životní styl, který jí vyhovuje a který má ráda.

„Jsem vděčná Bohu," řekla Sisa pro novináře, kteří její hlas popisují jako neobvykle hluboký. Při rozhovoru na sobě prý navíc měla šedou mužskou tuniku se zeleným šátkem přes ramena a kouřila cigaretu. „Obléká se tak i doma," potvrdila její dcera Hoda.

Setkala jsem se týráním a šikanou

Celá hra na schovávanou vypukla v roce 1970, když Sise zemřel manžel a ona zjistila, že nemá dostatek peněz. Proto se rozhodla začít hledat práci jako muž. „Pracovala jsem ve městě Aswan, měla jsem na sobě kalhoty a tuniku. Kdybych si to neoblékla, nenechali by mě v klidu pracovat," vysvětluje Sisa, co ji vedlo k tomu, aby se oblékala jako muž.

Během svého života se podle svých slov setkala se slovním i fyzickým týráním od lidí, kteří odhalili to, že je žena. „Nosila jsem u sebe dokonce dřevěnou hůl," popisovala Sisa, jak se bránila útokům. Sedm let pracovala ve stavebnictví a vydělávala méně než dolar denně. Většina jejich spolupracovníků nevěděla, že je žena. Těm ostatním to nevadilo „Říkali mi, že pracuju dobře a nabízeli mi cigarety," popisovala Egypťanka, které ostatní dělníci začali říkat Abu Hoda (Otec Hody).

Lidé za podobné činy končí ve vězení

Rozhodnutí o odhalení přišlo v době, kdy se v Egyptě hlasitě mluví o vyjadřování sexuality. Policie hromadně zatýkala osoby, které byly podezřelé z toho, že jsou homosexuálové nebo se nechovají v souladu s generovými normami. Tento lov odstarrovala armáda sesazeného prezidenta Muhammada Mursího v létě 2013.

Aktivisté za lidská práva působící v Egyptě upozorňují, že Sisa sice získala prezidentské ocenění, ale ve vězení je stále mnoho lidí, kteří si říkají transgenderoví. „Vláda by měla respektovat lidi, kteří dělají, co je potřeba, aby udrželi sebe a svoje rodiny naživu," komentoval situaci aktivista Scott Long.

Související

Setkání egyptského prezidenta Abd al-Fattáha as-Sísího (vpravo) s předsedou amerického sboru náčelníků štábů generálem Charlesem Brownem v Káhiře 25. srpna 2024.

Hamás odmítá nové požadavky Izraele na příměří v Gaze

V neděli se v Káhiře neuskutečnila dohoda o příměří v Gaze. Ani Hamas, ani Izrael nepřijali navrhované kompromisy, které předložili zprostředkovatelé. Tato situace podle dvou egyptských bezpečnostních zdrojů zpochybňuje šance na úspěch v posledním pokusu, podporovaném USA, ukončit deset měsíců trvající konflikt.

Více souvisejících

Egypt Abd Fattáh Sísí práce

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy