Závažné obvinění: Evropské firmy financovaly krveproliti v Africe

Dakar – Se závažným obviněním přišla mezinárodní organizace Global Witness, podle které některé evropské firmy zabývající se zpracováním dřeva, financovaly nedávný konflikt ve Středoafrické republice.

Peníze z obchodu se dřevem prý proudily oběma stranám bojů, ve kterých přišlo o život více než 5000 lidí. Konflikt vypukl v březnu 2013, kdy vůdce muslimských rebelů Michel Djotodia svrhl prezidenta Françoise Bozizého a prohlásil se prvním muslimským prezidentem. Jednání muslimských milicí ale vyvolalo nespokojenost většinového křesťanského obyvatelstva, které vytvořilo domobranu v podobě milic anti-balaka.

Zatímco přívrženci muslimského hnutí Séléka mučili a vyvražďovali tisíce civilistů, pokračovali mezinárodní obchodníci se dřevem, především ti z Evropy a z Číny, v obchodu a vývozu dřeva ze země. Umožnily to prý "lukrativní finanční úmluvy" s vůdci Séléky.

Bojovníci si tímto způsobem měli v roce 2013 přijít na 3,4 miliony eur, tedy asi 92 milionů korun, za což obstarávali zbraně a udržovali si své území. V roce 2014 pak dřevařské společnosti zaplatily odhadem 127.864 eur (3,5 milionu Kč) křesťanským milicím anti-balaka, které muslimské povstalce v lesnatých oblastech vystřídali, uvádí zpráva s názvem Blood Timber (Krvavé dřevo). Boje byly podle zprávy financovány také z obchodu s diamanty.

Vzájemné vyvražďování muslimů a křesťanů do Středoafrické republiky přivedlo v prosinci 2013 francouzské vojáky a pak mírovou misi OSN MINUSCA. Od začátku loňského roku stojí v čele země přechodná vláda, letos v říjnu by se měly konat prezidentské volby.

Zhruba desetina z celkového počtu 4,5 milionu obyvatel Středoafrické republiky zůstává mimo svou vlast. Velkou část uprchlíků tvoří muslimové. Podle úterní zprávy Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) je vzhledem k přetrvávajícímu napětí a násilnostem pro většinu těchto lidí stále nebezpečné se vrátit zpět.

Související

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Wagnerovci v Africe zůstávají. Kreml by je nezvládl nahradit, říkají analytici

Představitelé ruského ministerstva zahraničí několik hodin po ukončení vzpoury šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina telefonovali do Středoafrické republiky, aby ujistili prezidenta Faustina-Archangea Touadéra o pokračování nasazení tisíců bojovníků v jeho zemi. Pro Kreml by totiž mohlo být velmi náročné nahradit přítomnost Wagnerovy skupiny, která tamní prostředí už zná a má důležité kontakty. 

Více souvisejících

Středoafrická republika lesy

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 52 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Robert Fico

Atentátník na Fica se sám stal terčem útoku

Údajný útočník, který ve středu střílel na slovenského premiéra Roberta Fica, se v roce 2016 stal sám terčem útoku. Juraj Cintula tehdy pracoval jako ochranka obchodního domu ve městě Levice.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Harapes

Zemřel známý baletní mistr Vlastimil Harapes

Česko zasáhla ve středu smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. O jeho úmrtí informovalo Národní divadlo. Harapes v poslední době bojoval s vážnými zdravotními problémy. 

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Česká televize, ilustrační foto

Ministerstvo kultury navrhlo od příštího roku zvýšení koncesionářských poplatků

Česká televize získá příští rok díky zvýšení koncesionářských poplatků navíc 865 milionů korun a Český rozhlas si polepší o 331 milionů korun. Ministerstvo kultury navrhuje od roku 2025 zvýšit televizní poplatek o 15 Kč na 150 Kč měsíčně a rozhlasový poplatek o 10 Kč na 55 Kč měsíčně, jak uvedl ministr kultury Martin Baxa (ODS) na dnešní tiskové konferenci. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Češi začnou nejvíce umírat na rakovinu, varují lékaři. Onemocní jí polovina lidí

Podle onkologů bude rakovina v roce 2030 nejčastější příčinou úmrtí v České republice. V současnosti vedou onemocnění srdce, ale nádory již nyní způsobují přibližně 28.000 úmrtí ročně, což představuje čtvrtinu všech úmrtí.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy