Armáda jedovatých ropuch z Asie ohrožuje poslední ráj na Zemi

Madagaskar - Nikdo neví, kde se vzaly nebo kdy se poprvé objevily, ale Madagaskar, jeden z posledních koutů nedotčené divočiny, čelí přemnožení jedovatých žab. Miliony těchto živočichů zaplavily východní část ostrova a hrozí narušení a kompletní zničení místního ekosystému.

Poprvé se ropucha jihoasijská (Duttaphrynus melanostictus) na ostrově objevila někdy v letech 2007 až 2010 a nejspíše byla na ostrov zavlečena v nákladním kontejneru. Od té doby stoupl počet ropuch až ke čtyřem milionům.

Ropuchy představují nebezpečí pro divoký život na celém ostrově, zejména ohrožují stovky druhů místních žab, které postupně vytlačují. Díky toxinu také představují nebezpečí pro člověka, kterému po požití hrozí smrt.

Podle posledního průzkumu představují žáby skutečnou hrozbu pro místní ekosystém a je podle něj nutné přikročit ke kontrole růstu populace a také k postupné likvidaci tohoto invazivního druhu.

"Mohlo by to narušit potravní řetězce, díky čemuž by počty predátorů, kořisti i jejich přirozených nepřátel mohly výrazně poklesnout nebo úplně vymizet," uvedl spoluautor průzkumu J. Christian Randrianantoandro. Predátoři, kteří se žábami živí, by se z jejich toxinu mohli snadno otrávit. Patří mezi ně například hadi, jestřábi nebo fosy, což jsou šelmy žijící výhradně na Madagaskaru.

Naštěstí se zatím populace rozšířila pouze na části ostrova, žáby nyní žijí na zhruba 110 kilometrech čtverečních, což je necelá pětina ostrova. Pokud se žáby dostanou do sítě řek a kanálů, jejich vyhubení by už nemuselo být možné, protože se pak velice snadno rozšíří po celém ostrově, je proto nutné začít jednat okamžitě.

Související

rostliny

Na Madagaskaru byla objevena nejošklivější orchidej světa

Mezi druhy, které byly nově objeveny v letošním roce, je také rostlina, o níž se mluví jako o "nejošklivější orchideji na světě", informoval zpravodajský portál BBC. Za jejím objevem v lesním porostu na Madagaskaru stojí londýnské Královské botanické zahrady a jejich partnerské laboratoře.

Více souvisejících

Madagaskar Žába

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy