JAR: Jacob Zuma složí prezidentský slib

Johannesburg - Jacob Zuma, šéf vládního Jihoafrického národního kongresu (ANC), složí v sobotu slib jako prezident Jihoafrické republiky. Na inauguraci v Pretorii by měly přijít tisíce lidí, informuje agentura Reuters.

Zumu oficiálně zvolili poslanci nového jihoafrického parlamentu ve středu. Pro Zumu hlasovalo 277 zákonodárců, další prezidentský kandidát Mvume Dandala z Lidového kongresu (COPE), který se od ANC odštěpil kvůli sporům mezi stoupenci Zumy a bývalého prezidenta Thaba Mbekiho, obdržel pouhých 47 hlasů.

Sedmašedesátiletý Zuma se bude muset vypořádat s dopady ekonomické krize, které mohou v JAR vyvolat první recesi po 17 letech. Vláda nového prezidenta, jejíž složení bude oznámeno v neděli, by se také měla zaměřit na boj proti kriminalitě, chudobě a šíření viru HIV a s ním spojeného onemocnění AIDS.

Podle agentury Reuters bude pro investory klíčové, kdo se stane ministrem financí. Současný ministr Trevor Manuel je velmi ceněn kvůli řízení fiskální politiky afrického státu.

Zuma zdůraznil, že členy vlády nebude vybírat mezi vrcholnými představiteli ANC na základě loajality, ale povede diskuzi se všemi politickými stranami.

Podle Mikea Daviese, analytika specializujícího se na Blízký východ a Afriku, bude Zuma jednat opatrně. "Nominovaní členové kabinetu budou zkušení politici i stoupenci Zumy. To by mělo zvýšit důvěru v novou administrativu a v to, že vláda neudělá nějaké razantní změny v ekonomické politice," řekl Davies s tím, že je nepravděpodobné, že by se levicoví politici dostali do čela klíčových ministerstev.

Reuters popisuje Zumu jako charismatického vůdce a schopného vyjednavače, který pro Jihoafričany symbolizuje svržení politiky rasové segregace. Během apartheidu byl Zuma deset vězně a posléze emigroval. V zahraničí vedl zpravodajské oddělení ANC.

Zuma však v minulosti čelil několika korupčním skandálům, obvinění z obchodování se zbraněmi a ze znásilnění. Zuma všechna obvinění odmítal a nakonec jich byl také zproštěn.

Na veřejnosti se rád ukazuje v tradičním zulském obleku z leopardí kůže a jako zastánce polygamie měl údajně nejméně čtyři manželky a 11 dětí. Za jednu ze svých manželek, svazijskou princeznu Sebentile Dlamini, prý v roce 2002 zaplatil deseti kravami.

Africký národní kongres zvítězil před dvěma týdny se ziskem 66 procent hlasů v parlamentních volbách. Oproti všem volbám od konce apartheidu v roce 1994 ale ANC odevzdalo svůj hlas méně voličů. V roce 2004 získal podporu 70 procent voličů. Podle agentury Reuters byla pro Jihoafričany důležitější role ANC při svržení rasistické vlády bílé menšiny, než jeho relativní neúspěch v boji proti chudobě, násilným trestným činům a AIDS.

Související

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn. Rozhovor

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

Více souvisejících

Jacob Zuma jihoafrická republika

Aktuálně se děje

před 49 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 58 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy