V Maroku končí klimatická konference. Kerry varoval před zradou s ničivými důsledky

Marrákeš - V Maroku dnes skončila klimatická konference, které se zúčastnili představitelé 200 zemí. Příští jednání v roce 2017 sice organizuje Fidži, vlastní rokování budou ale probíhat v německém Bonnu.

Politici a diplomaté potvrdili v Maroku svůj závazek plně realizovat klimatickou dohodu ujednanou loni na konferenci OSN v Paříži. Prohlášení z Marrákeše je vnímáno jako poselství solidarity v době, kdy svět s obavami čeká, zda nově zvolený americký prezident Donald Trump vyhlásí odstoupení Spojených států od pařížské dohody, uvedla agentura AFP.

Pařížskou dohodu podepsalo přes 190 států. V platnost vstoupila letos v listopadu. V roce 2020 tato dohoda nahradí nynější kjótský protokol z roku 1997. Počítá se v ní s tím, že celosvětové oteplování bude udrženo pod dvěma stupni Celsia ve srovnání s předindustriálním obdobím.

Americký ministr zahraničí John Kerry, který působí ve vládě dosluhujícího prezidenta Baracka Obamy, na konferenci řekl, že nezdar v boji proti klimatickým změnám by byl zradou, jež by měla ničivé důsledky.

Obamův nástupce Trump naproti tomu v předvolební kampani tvrdil, že globální oteplování je podvod, který si vymyslela Čína, aby poškodila americké hospodářství.

V prohlášení vydaném v Marrákeši ve čtvrtek ministři životního prostředí potvrdili odhodlání svých zemí bojovat proti klimatickým změnám. "Naše klima se otepluje znepokojujícím a bezprecedentním způsobem a je naší neodkladnou povinností na to reagovat," uvádí se v textu.

Bohaté státy také v dokumentu znovu potvrdily svůj cíl do roku 2020 shromáždit 100 miliard dolarů z veřejných i soukromých zdrojů na pomoc rozvíjejícím se zemím v boji proti klimatickým změnám. Prohlášení z Marrákeše je politický dokument, který deklaruje úmysly účastnických států, ale nemá žádnou právní moc.

Související

Zemětřesení, ilustrační foto

2900 mrtvých, přes 5500 zraněných. Vláda nám nepomáhá, zasažené vesnice ignoruje, tvrdí Maročané

Aktuální oficiální bilance obětí zemětřesení v Maroku dosáhla čísla 2900. Počet zraněných ale prudce vystřelil a podle úřadů jich je nejméně 5500. Mnozí občané Maroka se ale stále nemají kde ubytovat a přespávají venku. Obyvatelé zasažených horských vesnic pak neskrývají zoufalství a rozčarování nad tím, že jim vláda neposkytla dostatečnou pomoc.  
Zemětřesení, ilustrační foto

Počet mrtvých v Maroku překonal 2800. Lidé vyhrabávají své příbuzné sami, vláda o pomoc stále nepožádala

Do Maroka zasaženého ničivým zemětřesením měl už druhý večer odletět speciální USAR tým českých hasičů zaměřený na vyhledávání osob v sutinách. Podobně jako v neděli ale ani v pondělí k odletu nedošlo. Marocká strana totiž stále neposlala oficiální žádost. Česko přitom není jedinou zemí, která s pomocí vyčkává. Počet mrtvých mezi tím stoupl 2800 a lidí se snaží své příbuzné z trosek vyhrabávat vlastníma rukama.

Více souvisejících

Maroko globální oteplování John Kerry

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 23 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy