Bombardování uprchlíků v Nigérii bylo katastrofické, v táboře je stále 46 zraněných

Abuja - V uprchlickém táboře v Rannu, který v úterý omylem bombardovala nigerijská armáda, nadále zůstává 46 zraněných osob. Nálet si podle Červeného kříže vyžádal životy 70 běženců a nejméně šesti humanitárních pracovníků.

Tábor, který se stal v úterý terčem bombardování, funguje od března 2016. Je domovem 43.000 lidí, kteří prchli před Boko Haram.

"Péče o pacienty v místních polních nemocnicích je riskantní," napsal ve zprávě Červený kříž s tím, že oblast stále ohrožuje Boko Haram a evakuace zraněných je tak neodkladná. V případě, že zranění nebudou rychle evakuováni, hrozí podle něj zvýšení bilance mrtvých.

Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi úterní bombardování označil za "katastrofické". Celý incident se podle něj musí vyšetřit, aby se situace už nikdy neopakovala.

„Tento rozsáhlý útok namířený na zranitelné lidi, kteří už před tím uprchli před extrémním násilím, je šokující a nepřijatelný,“ uvedl Jean-Clément Cabrol, ředitel operací Lékařů bez hranic. „Bezpečnost civilistů musí být respektována. Naléhavě vyzýváme všechny strany, aby umožnily leteckou nebo pozemní evakuaci přeživších, kteří potřebují urgentní lékařskou péči,“ dodal. Lékaři bez hranic to uvedli v tiskové zprávě, kterou mají EuroZprávy.cz k dispozici.

„První bomba dopadla ve 12:30 nedaleko kanceláře Červeného kříže. Letoun se pak vrátil a o pět minut později shodil druhou. Okamžitě jsem vysílačkou zavolal zbytku týmu a všichni mě ujistili, že naštěstí nikdo z nich nebyl zraněn. Sešli jsme se ve stanech, které jsme postavili před několika dny,“ popisuje Alfred Davies. K týmu Lékařů bez hranic vzápětí začaly proudit desítky zraněných, přicházeli i několik hodin po útoku.

„Někteří lidé měli zlomené kosti a roztrhané maso, střeva některých raněných visela až na zem. Viděl jsem děti, jejichž těla byla rozpůlena. Během jedné hodiny jsme napočítali 52 mrtvých. Stany zaplnili ranění a sotva v nich zbylo místo na jakýkoliv pohyb. Další lidé leželi na matracích venku pod stromy. V našem týmu byl pouze jeden lékař a jedna zdravotní sestra, ale každý z nás dělal, co mohl. Pomáhali nám dokonce i řidiči. Podporovali nás také pracovníci Červeného kříže a armádní zdravotníci,“ dodal.

Lékaři bez hranic v době vzdušného bombardování v Rannu očkovali děti proti spalničkám, zjišťovali u nich míru podvýživy a poskytovali základní lékařskou péči. Vzdušné bombardování tábora důrazně odsuzují.

„Nejsmutnější je fakt, že nejvyšší cenu platí civilisté, kteří už byli na útěku před extrémním násilím. A šokující je, že se tak stane uprostřed malého města, v místě pod kontrolou armády, které považovali za bezpečné,“ podotkl ředitel české kanceláře Lékařů bez hranic Pavel Gruber.

Související

Tomáš Zdechovský /KDU-ČSL/

Europoslanec Zdechovský připravil rezoluci odsuzující masakr křesťanů v Nigérii. Hlasovat se bude ve čtvrtek

Evropský parlamentu bude ve čtvrtek na svém plenárním zasedání hlasovat o rezoluci odsuzující masakr křesťanů v nigerijském státě Plateau, ke kterému došlo během Vánoc minulého roku. Při brutálním útoku zemřelo přes dvě stě křesťanů. Usnesení připravil za Evropskou lidovou stranu europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), jenž se dlouhodobě zabývá otázkou pronásledování a perzekuování křesťanů ve světě. 

Více souvisejících

Nigérie uprchlíci Červený kříž

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy