Čtvrtina dětí ve světě trpí: Podvýživa, nemoci, války. Miliony jich žijí jako uprchlíci

Bamako (Mali) - Podle zprávy organizace Zachraňte děti (Save the Children) je život čtvrtiny dětí na světě poznamenán válečnými konflikty, předčasnými sňatky, nedostupnou školní docházkou a nemocemi. Nejhorší je situace v Africe.

Nejlepší životní podmínky mají děti v Norsku, Slovinsku a Finsku, na opačném konci žebříčku jsou naopak Niger, Angola a Mali.

V rozvojových zemích žije v nevyhovujících podmínkách 700 milionů dětí. "Mnohé z nich trpí vražednou směsí chudoby a diskriminace," uvádí se ve zprávě.

Přístup ke vzdělání nemá ve světě 263 milionů dětí, 168 milionů dětí je nuceno pracovat. Kolem 156 milionů dětí trpí podvýživou, nejméně 15 milionů dívek do 18 let ročně uzavírá sňatek a 16 milionů jich ve věku 15 až 19 let porodí dítě.

Válečné konflikty a perzekuce přinutily 28 milionů dětí opustit domov. 11 milionů z nich má status uprchlíka či o něj žádá, 17 milionů dětí žije ve své zemi v uprchlických táborech.

Související

Ilustrační foto

Počet nakažených v Afghánistánu strmě roste, miliony dětí ohroženy hladomorem

Afghánistán za poslední den eviduje 235 nových případů nákazy koronavirem, což je doposud nejvyšší nárůst během 24 hodin. Dnes o tom s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví informuje britský list The Guardian na svých internetových stránkách. V zemi je doposud oficiálně 2704 nakažených a 85 pacientů s covidem-19 zemřelo.

Více souvisejících

Save the Children afrika děti

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy