Hlad ohrožuje statisíce syrských dětí. Matka tři týdny šetřila na jediné jablko

Dalších 700.000 dětí v Sýrii je ohroženo hladem v důsledku špatné ekonomické situace o dopadů protikoronavirových restrikcí. Uvedla to dnes podle agentury AP organizace na ochranu dětí Save the Children. Výrazný počet syrských dětí v uplynulém čtvrtroce podle ní neochutnal čerstvé ovoce.

Počet dětí ohrožených v zemi hladem v posledních šesti měsících podle Save the Children přesáhl 4,6 milionu. Téměř deset let trvající konflikt má na svědomí už více než 400.000 úmrtí a přiměl asi polovinu populace opustit domov. Válka, rozsáhlá korupce, západní sankce a ekonomická a finanční krize v sousedním Libanonu mezitím vážně poškodily syrskou ekonomiku. Ceny potravin v zemi se zvyšují a šíření koronaviru situaci dál zhoršuje.

After almost ten years of conflict and displacement, children in #Syria are now battling soaring rates of malnutrition.In the last six months, the total number of food insecure children across the country has risen to more than 4.6 million. Read more: https://t.co/iD3nlSQBaH

— Save the Children International (@save_children) September 29, 2020

S podvýživou se podle Save the Children v Sýrii aktuálně potýká bezprecedentní počet dětí. Podle nedávného průzkumu organizace zhruba 65 procent dětí nejedlo v uplynulých třech měsících jablko, pomeranč nebo banán. V severovýchodní Sýrii, kterou kontrolují Spojenými státy podporované Syrské demokratické síly (SDF), skoro čtvrtina dětí uvedla, že tyto druhy ovoce neměla nejméně devět měsíců, uvedla Save the Children.

Rodiče totiž často nemají jinou možnost než děti týdny krmit rýží a obilovinami místo masa, ovoce a zeleniny. Jedna z matek přiznala, že tři týdny šetřila na jediné jablko, které pak rozkrájela na pět dílků a rozdělila se o něj s rodinou, uvedla organizace. Zhruba osmině syrských dětí podle Save the Children hrozí v důsledku podvýživy doživotní následky, jako je například zastavení růstu a chronické zdravotní problémy.

Syrská vláda dosud zaznamenala více než 4100 případů nákazy koronavirem v oblastech, které kontroluje, další případy jsou hlášeny v povstalci kontrolovaných regionech na severozápadě a východě země, kde působí kurdští bojovníci. Předpokládá se však, že skutečný počet nakažených je mnohem vyšší a mnoho lidí žijících na vesnicích ani neví, že v sobě infekci mají.

Na soukromých klinikách v Sýrii test na koronavirus stojí v přepočtu skoro 1400 Kč, což je pro většinu Syřanů, jejichž průměrná mzda činí v přepočtu kolem 2300 Kč, příliš drahé. Syrská vláda denně provádí zdarma zhruba 300 testů u lidí s příznaky covidu-19.

Save the Children bude v severní Sýrii rozdělovat potravinové balíčky s čerstvým ovocem a zeleninou. Zaměřit se chce zejména na těhotné ženy a matky krátce po porodu. Organizace také poskytuje doporučení ohledně jídelníčku a vyšetření na podvýživu v dalších částech Sýrie.

Související

Elon Musk

Muska trápí problém, kvůli kterému nemůže spát. Vyřešit se ho snaží s těmi nejnepravděpodobnějšími spojenci

U večeře, kde se podávají těstovinové saláty a děti pobíhají mezi stoly, se ozývá otázka: „Má tu někdo víc než sedm dětí?“ Většina konferencí by takovou poznámku považovala za nepatřičnou, ale na NatalConu, setkání příznivců pronatalismu, jde o klíčové téma – porodnost. A právě to je podle účastníků jeden z největších problémů současné civilizace.

Více souvisejících

děti Sýrie Save the Children Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

včera

včera

včera

včera

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou

Policie vyjížděla ve středu dopoledne do jedné ze škol ve středočeském Berouně. Důvodem byly výhrůžky střelbou. Vedení ústavu se o nich dozvědělo z komunikace mezi dvěma žákyněmi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy