Libye se změnila v pašerácký hypermarket, zarazit migrační krizi je nemožné

Tripolis - Politická nestabilita a hospodářská krize, které Libyi sužují od pádu diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011, poskytly desítkám oportunistických podnikatelů příležitost k tomu, aby se spojily s pašeráky uprchlíků.

Hasan Zavádí, starosta libyjského pobřežního města Sabráta, tváří v tvář chaosu a narůstající anarchii, které se s pašeráctvím ropy, paliv, zbraní a lidí pojí, začal s pocitem bezmoci bít na poplach. "Potřebujeme pomoc zvenčí," vyzývá naléhavě Zavádí.

Pašování jakékoli komodity je v Libyi - zhrouceném státu bez vlády a jednotné armády - výnosným a snadným byznysem. Klany jednoho kmene se často specializují na různá odvětví této nezákonné branže. Některé prodávají zbraně. Jiné prodávají palivo. Další lidem v zoufalé situaci prodávají nelegální cesty.

"Fungují obdobně jako velké supermarkety - mají oddělení paliv, zbraní, automobilů, jídla i sekci pro imigranty," řekl agentuře EFE pod podmínkou zachování anonymity pracovník evropské zpravodajské služby nasazený v regionu. "Boj proti nim není snadný. Znají terén, v branži se pohybují už velmi dlouho a silně ozbrojené milice jim poskytují dobrou ochranu."

Jen občas libyjská pobřežní stráž zadrží ropný tanker poblíž pláže, anebo tuniské úřady zastaví nákladní vůz na hranici. "Ale... zisky spojené s malým rizikem umožňují, že (všechny druhy pašeráctví) dál vzkvétají. A dokud bude v Libyi benzin levnější než láhev vody, pašeráctví jen tak neustane," varuje Zavádí.

Starosta říká, že pro mnoho mladých Libyjců bez práce a vyhlídek není složité se rozhodnout, že se přidají k milicím, nebo se dají na pašování. S tím souhlasí i pracovník zpravodajské služby a dodává: "Není to nic nového. V oblasti Sahelu - který se táhne napříč kontinentem podél jižního kraje Sahary - se vždycky pašovalo, dokonce i za Kaddáfího, ovšem s tím rozdílem, že tehdy tuto činnost kontroloval sám režim, který ovládal pašerácké trasy."

V nehostinné poušti mezi Súdánem, Alžírskem, Čadem, Tuniskem, Nigerem a Egyptem žily po celá staletí polokočovné kmeny Tuaregů a Tibbuů, které kontrolovaly pradávné trasy karavan přes poušť až do té doby, než jejich neměnný způsob života rozvrátil Kaddáfí.

"Tato oblast je hlavním operačním centrem pašeráckých sítí, které posílají imigranty na sever," říká Frederic Wehrey, výzkumník z organizace Carnegie Endowment for International Peace (CEIP). "Veškeré pokusy Evropanů zarazit migrační krizi na libyjském pobřeží jsou odsouzeny k neúspěchu, dokud nebudou vyřešeny problémy správy státu a bezpečnosti na jihu země," dodává.

Během revoluce proti Kaddáfímu se část kmene Tuaregů přidala k rebelům, ale většina z nich zůstala věrná režimu až do konce. Po svržení diktátora se někteří Tuaregové přidali k povstání v Azavadu, regionu na severu Mali, zatímco zbytek zůstal v metropoli jihovýchodní Libye Sabhá, jedné z posledních bašt režimu, jíž se zmocnil režim nový.

Tibbuové využili situace a na úkor arabského kmene Zuvájja, který dříve podporoval Kaddáfí, si s pomocí súdánského opozičního hnutí zapleteného do obchodu s lidmi přisvojili pašerácký byznys v největším libyjském okrese Kufrá na jihovýchodě země.

V dubnu tohoto roku oba kmeny v Římě obnovily dohodu o rozdělení nezákonného obchodu a pouštní hranice dlouhé 5000 kilometrů s arabským kmenem Uld Sulajmán.

Jejich cílem je zkrotit ambice generála Chalífy Haftara, mocného muže v oblasti východní Libye, který do okresu Kufrá nasadil vojenské síly s cílem dobýt celou zemi. "Haftar ví, že jih hraje zásadní roli. Kromě ropy se chce zmocnit i pašeráckých tras. Vedle zisku by si také přál zarazit tok zbraní a peněz určených džihádistickým skupinám, jako je Islámský stát či Al-Káida v muslimském Maghribu (AQIM)," dozvěděla se agentura EFE od místního zdroje.

Související

Více souvisejících

Libye Pašeráctví

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 5 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Vrtulník s Raísím našel turecký dron. Rusko zapojilo do pátrání desítky specialistů

Zdroj tepla pocházejícího z havarovaného vrtulníku, ve kterém zemřeli prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján, identifikoval turecký dron. Turecká strana jeho lokalitu poskytla íránským úřadům. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy