Libye buduje armádu, je odhodlaná skoncovat s milicemi

Tripolis - Libye se od pádu Muammara Kaddáfího, který byl svržen za revoluce v roce 2011, zmítá v chaosu, čehož využívají ruzné milice a islamistické skupiny včetně IS. Nyní se severoafrická země rozhodla vytvořit první pravidelnou vládní armádní jednotku.

Budoucí vojáci se v polním táboře v Gharjánu na západě Libye připravují na službu pod palčivým sluncem. Na programu je hlavně posílení fyzické zdatnosti - skoky, šplh, plazení. "Je to základní výcvik a pro nás znamená přechod od civilního života k vojenskému," řekl Isám abú Ghaníma (28), který se má stát členem právě cvičené budoucí prezidentské gardy.

Vláda národní jednoty, za níž stojí mezinárodní společenství, se pokouší prezidentskou gardu sestavit už několik měsíců. Vojáci budou mít za úkol chránit členy vlády, veřejné úřady a diplomatické mise.

"Svět je ochoten nám pomoci, ale stále jsou zde milice a světové společenství nenachází instituce, s nimiž může počítat," řekl k situaci v Libyi plukovník Adnan Turkí, který je mluvčím prezidentské gardy. Od Kaddáfího svržení zůstávají části Libye pod kontrolou různých milicí, jež se podílely na pádu minulého režimu.

Turkí hovořil k asi 200 vojákům shromážděným v sále výcvikového střediska, které leží asi 90 kilometrů jižně od Tripolisu. Aby vojáky motivoval, slíbil jim "dobrý plat, odměny i možnost výcviku v cizině".

Prezidentská garda se má stát jádrem budoucí armády a policie. Měla by mít sedm brigád, prvních asi 600 budoucích vojáků se cvičí ve třech výcvikových táborech. Jeden je v Gharjánu, další jsou v Tripolisu a Misurátě.

Generál Muhammad Štiba řekl, že první operační jednotka je složená z 500 bojovníků, kteří byli najati v ozbrojených skupinách a určeni k ochraně letiště v Tripolisu. Letiště už je pod kontrolou vlády, i když bylo značně poničeno v bojích mezi soupeřícími milicemi v roce 2014. "Snažíme se jednotlivé milicionáře do jednotky zařadit už po dvouměsíčním výcviku v základní vojenské disciplíně. Většina z nich má za sebou vojenskou službu a prošla boji," říká Štiba.

Související

Více souvisejících

Libye armáda Libye

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy