Libye buduje armádu, je odhodlaná skoncovat s milicemi

Tripolis - Libye se od pádu Muammara Kaddáfího, který byl svržen za revoluce v roce 2011, zmítá v chaosu, čehož využívají ruzné milice a islamistické skupiny včetně IS. Nyní se severoafrická země rozhodla vytvořit první pravidelnou vládní armádní jednotku.

Budoucí vojáci se v polním táboře v Gharjánu na západě Libye připravují na službu pod palčivým sluncem. Na programu je hlavně posílení fyzické zdatnosti - skoky, šplh, plazení. "Je to základní výcvik a pro nás znamená přechod od civilního života k vojenskému," řekl Isám abú Ghaníma (28), který se má stát členem právě cvičené budoucí prezidentské gardy.

Vláda národní jednoty, za níž stojí mezinárodní společenství, se pokouší prezidentskou gardu sestavit už několik měsíců. Vojáci budou mít za úkol chránit členy vlády, veřejné úřady a diplomatické mise.

"Svět je ochoten nám pomoci, ale stále jsou zde milice a světové společenství nenachází instituce, s nimiž může počítat," řekl k situaci v Libyi plukovník Adnan Turkí, který je mluvčím prezidentské gardy. Od Kaddáfího svržení zůstávají části Libye pod kontrolou různých milicí, jež se podílely na pádu minulého režimu.

Turkí hovořil k asi 200 vojákům shromážděným v sále výcvikového střediska, které leží asi 90 kilometrů jižně od Tripolisu. Aby vojáky motivoval, slíbil jim "dobrý plat, odměny i možnost výcviku v cizině".

Prezidentská garda se má stát jádrem budoucí armády a policie. Měla by mít sedm brigád, prvních asi 600 budoucích vojáků se cvičí ve třech výcvikových táborech. Jeden je v Gharjánu, další jsou v Tripolisu a Misurátě.

Generál Muhammad Štiba řekl, že první operační jednotka je složená z 500 bojovníků, kteří byli najati v ozbrojených skupinách a určeni k ochraně letiště v Tripolisu. Letiště už je pod kontrolou vlády, i když bylo značně poničeno v bojích mezi soupeřícími milicemi v roce 2014. "Snažíme se jednotlivé milicionáře do jednotky zařadit už po dvouměsíčním výcviku v základní vojenské disciplíně. Většina z nich má za sebou vojenskou službu a prošla boji," říká Štiba.

Související

Více souvisejících

Libye armáda Libye

Aktuálně se děje

včera

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

včera

včera

včera

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko poslalo na bytovku plnou civilistů řízenou bombu

Ruská armáda při sobotním útoku na východoukrajinské město Charkov použila řízenou bombu, která zasáhla vícepodlažní obytný dům. Tři lidé přišli o život a dalších téměř 40 bylo zraněno, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Turisté z jachty zapálili celý řecký ostrov

Řečtí hasiči byli v pohotovosti i v sobotu kvůli řadě požárů po celé zemi. Pobouření vyvolalo chování pasažérů jedné jachty u pobřeží ostrova Hydra, kteří v noci na sobotu, navzdory varování před manipulací s ohněm, odpálili ohňostroj. Jiskry z něj zapálily jediný borový les na ostrově. Uvedl to server BBC.

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

McDonald’s v ČR navzdory zdražování tvrdí, že drží ceny pod kontrolou. Ročně v Česku nakrmí přes 50 milionů lidí

Čeští spotřebitelé si mohou po dlouhé době trochu oddechnout. Inflace postupně klesá a ceny potravin spolu s ní. EuroZprávy.cz oslovily oblíbený řetězec rychlého občerstvení McDonald’s. Marketingový ředitel pro Česko, Slovensko a Ukrajinu Martin Troup sdělil, že se řetězci daří držet ceny pod kontrolou, a dokonce jim roste počet zákazníků. Loni jich přišlo až o tři a půl milionu víc než v roce předešlém.

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Putin upevňuje vztahy s Vietnamem, zatímco Vietnamci bojují na Ukrajině proti jeho armádě

Lidé po celé Ukrajině se spojili tváří v tvář ruské invazi a vietnamská komunita není výjimkou. Někteří její členové brání napadenou zemi se zbraní v ruce, jak píše deník The Guardian. Když před více než dvěma lety začala rozsáhlá ruská invaze, Tung Nguyen odvezl své rodiče z Černihivu k polským hranicím. Poté se vrátil do Kyjeva, kde jako dobrovolník dodával potraviny a léky do obléhaného města. Netrvalo dlouho a rozhodl se vstoupit do ukrajinské armády.

včera

Aktualizováno včera

Policie ČR

Policie pátrala po třináctileté sestře biatlonistky Voborníkové

Policisté pátrali po třináctileté dívce z Trutnovska, která se nevrátila domů od pátečního odpoledne. Pohřešovaná byla sestra biatlonistky Terezy Voborníkové, která na sociálních sítích požádala o pomoc při hledání. Díky pomoci veřejnosti ji policisté nakonec našli a dívka je v pořádku.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

"Katastrofa, jakou si neumíme představit." OSN a USA chtějí zabránit další válce

Generální tajemník Organizace spojených národů António Guterres se obává eskalace napětí mezi Izraelem, libanonským hnutím Hizballáh a mírovými jednotkami OSN. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy