V Keni skončily prezidentské volby, výsledek zřejmě bude těsný

Nairobi - V Keni dnes skončily parlamentní a prezidentské volby, které se uskutečnily ve velmi napjaté atmosféře. Očekává se velmi vyrovnaný souboj dvou hlavních kandidátů na úřad hlavy státu. Oprávnění volit mělo přes 19 milionů Keňanů a účast byla podle pozorovatelů vysoká.

Vyzyvatelem současného prezidenta Uhurua Kenyatty je bývalý levicový premiér Raila Odinga. Přestože volbám předcházely násilnosti, hlasování se obešlo bez větších incidentů, informovala agentura AFP.

Volební komise má týden na vyhlášení výsledků. V případě prezidentského klání se může konat i druhé kolo. Keňané volili i poslance parlamentu a regionálních zastupitelstev. Na regulérnost voleb dohlíží mezinárodní pozorovatelé včetně bývalého amerického ministra zahraničí Johna Kerryho, uvedla agentura AP.

Před řadou z přibližně 41.000 volebních místností se tvořily fronty od brzkého rána. Kenyatta apeloval na to, aby se Keňané k urnám vydali v co největším počtu. "Až odevzdáte hlas, běžte prosím domů," snažil se předejít možným násilným protestům.

Napětí v Keni eskalovalo koncem července, kdy byl zavražděn přední člen volební komise Chris Msando. Právě tento muž - odpovědný za elektronický volební systém - ujišťoval voliče, že nebude možné výsledky hlasování zmanipulovat. Právě z toho opozice podezírala Kenyattu. Msandova smrt zvedla vlnu protestů a davy demonstrantů požadovaly její rychlé vyšetření.

Podle průzkumů byl před volbami mezi oběma prezidentskými kandidáty rozdíl kolem jednoho procentního bodu. Kenyatta a Odinga o post hlavy státu soupeřili už v roce 2013. Odingovi příznivci věří, že nyní dvaasedmdesátiletý politik prezidentské volby vyhrál už v roce 2007. Hlavou státu se ale tehdy nestal, tehdejší hlasování totiž mezinárodní pozorovatelé označili za sporné. Keňou následně zmítaly nepokoje, při kterých zemřelo přes 1000 lidí.

Související

Více souvisejících

Keňa Volby

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy