Kdo stojí za úspěchem teroristů? Studie přinesla nelichotivé výsledky

Abuja - Vládní snahy skoncovat s terorismem paradoxně vede k tomu, že se víc lidí se přidává ke skupinám, jako je Boko Haram nebo Aš-Šabáb. Stovky extrémistů v rozhovorech pro výzkumné vědce z OSN označily vládní zásahy jako "zlomový bod", proč se rozhodli přidat se k radikálům.

Africké úřady bojují z džihádisty z Boko Haram na západě kontinentu, na východě působí problémy Aš-Šabáb a na severu čelí hrozbě Islámského sátu a odnoží al-Kájdy. Násilný extremismus v Africe zabil za posledních šest let více než 33 tisíc lidí a způsobil rozsáhlé vysídlení, humanitární krizi a má důsledek na špatnou ekonomiku států.

Nová zpráva OSN uvádí, že státní opatření mohou být primárním faktorem, který žene jednotlivce do teroristických organizací. 71 procent dotazovaných uvedlo, že státní akce vedly k zabití člena rodina nebo přítele, či nespravedlivému zatčení, což stálo za jejich rozhodnutím se zradikalizovat. Státní bezpečnostní jednání je tak odhaleno jako významný urychlovač náboru.

Africké úřady čelí kritice charitativních organizací za porušování lidských práv. Amnesty International obviňuje vlády z toho, že mimosoudně způsobily zabití podezřelých militantů. Zpráva však uvádí, že i zde funguje víc faktorů, proto vina neleží pouze na státních ozbrojených silách. Extrémistické teorie se stávají přitažlivějšími, pokud lidé nějak strádají, jsou vystavení politické a ekonomické nejistotě.

Džihádisté uvádějí, že v Boko Haram se jim žilo lépe a luxusněji, než co jim mohla poskytnou vláda, která nezajistila stabilní zaměstnání. Rekruti také uváděli, že nemají žádnou víru ve stávající systém. 83 procent zpovídaných má pocit, že stát se stará pouze o vyvolené a ty v nouzi ignoruje, 75 procent pak nevěřilo politikům a bezpečnostním silám.

Navzdory tvrzením nigerijských úřadů to nevypadá, že by Boko Haram ztrácelo na síle. Jenom v dubnu bombovými útoky zabili skoro 400 lidí, skupina čím dál tím častěji posílá na sebevražedné mise ženy a děti. Bojovníci z Aš-Šabáb zase minulý týden zabili nejméně 20 lidí při násilnostech v Keni. Výzkum se taky zaměřil na zkoumání emocí džihádistů při vstupu k extrémistům. Nejčastěji uváděli, že cítili vzrušení či naději, dále pak taky hněv, touhu po pomstě a strach.

Podobně jako v případě Islámského státu, i zde zpráva uvádí, že většina válečníků je nižší inteligence s minimálním vzděláním a více než polovina vstoupila z náboženských důvodů. Výzkum však odhalil, že většina z nich duchovnímu učení nerozumí nebo nikdy nečetli žádné posvátné texty.

Vědci se tak snaží vyvrátit tvrzení, že náboženská výuka podporuje terorismus. Právě naopak, extrémisté využívají toho, že lidé špatně chápou a interpretují svoji víru. Pravidelné vzdělání by mělo naopak snížit o 32 procent pravděpodobnost, že se později přidají k radikálům.

Související

Islámští radikálové ze sekty Boko Haram

Skupina Boko Haram se zřejmě šíří napříč Nigérií

Ozbrojenci z islamistické teroristické skupiny Boko Haram získali kontrolu nad řadou vesnic v nigerijském státě Niger. Boko Haram většinou působí spíše na severovýchodě Nigérie. Přítomnost jejích bojovníků v regionu, který je podstatně blíž k hlavnímu městu, lze považovat za znepokojivou. S odkazem na nigerijské úřady o tom informuje agentura Reuters.
Islámští radikálové ze sekty Boko Haram

Nigerijským úřadům se vzdalo 6000 radikálů z Boko Haram

Nigerijským úřadům se v minulých dvou týdnech vzdalo 6000 členů radikální islamistické skupiny Boko Haram a jejich příbuzných. Informovala o tom dnes s odvoláním na nigerijskou armádu stanice BBC. Boko Haram začala bojovat v roce 2009 na severu Nigérie s cílem ustavit tam stát spravovaný podle práva šaría.

Více souvisejících

Boko Haram extremismus Terorismus

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy