Blízký východ už netáhne. Rodištěm teroristů se stává Afrika, varuje OSN

Addis Abeba (Etiopie)/New York - Afriku většina lidí považuje za neklidný kontinent. Rasové a kmenové nesnášenlivost, teroristické skupiny, jako jsou Boko Haram nebo Aš-Šabáb, neustálé střety se státními milicemi, chudoba a přelidněnost jsou zde na denním pořádku. Jak ztrácí Islámský stát sílu na Blízkém východě, agrese v Africe naopak stoupá a stává se pro svět hrozbou, tvrdí Nikki Haley, ambasadorka pro Spojené státy v OSN.

S mírovým konvojem Organizace spojených národů se Halley vydala na misi do Etiopie navštívit premiéra Hailemariam Desalegn a další představitele Africké unie. Po jednání novinářům společně řekli, že doufají v začátek pevnějších vztahů mezi Afrikou a Washingtonem. Zároveň americká amabasadorka dodala, že cílem je teď vyřešit dva nejbrutálnější konflikty na kontinentě.

Americký prezident Donald Trump věnoval Africe jen velmi málo slov. Skoro by se dalo říct, že je na okraji jeho zájmu. To by se teď mělo změnit, protože pokud nejchudšímu kontinentu na světě nebudeme věnovat dostatek pozornosti, brzy přeroste v celosvětový problém, tvrdí Haley.

Pozornost USA si Afrika získala po nedávných útocích, kdy byli v Nigérii zabiti při zvláštních okolností čtyři vojáci ve službách Spojených států amerických. "Všude po světě jsme viděli, že zoufalé situace dopadají nebezpečně," řekla Nikki Haley s poukazem na to, že místní konflikty mohou přerůst ve světový terorismus a jsou ideálním místem proto, aby odtud vycházeli extrémisté, kteří udeří v Evropě, USA nebo kdekoliv jinde.

Donald Trump se minulý měsíc sešel na pracovním obědě na půdě OSN s devíti africkými vůdci. Společně se domluvili na tom, že vyšlou Nikki Haley do Jižního Sudánu a Demokratické republiky Kongo (DRK), kde miliony lidí jsou ohrožené probíhajícím násilím a hladomorem. Podle velvyslankyně částečnou vinu nesou i místní prezidenti, kteří všemi možnými způsoby znemožňují práci humanitárním dobrovolníkům.

Válka v Jižním Sudánu trvá od roku 2013 a je typickým příkladem kmenové nesnášenlivosti. Brutální konflikt zasahuje hlavně civilní obyvatelstvo a vyvolal největší uprchlickou krizi v dnešní Africe, více než čtyři miliony obyvatel (třetina celkového obyvatelstva) muselo opustit své domovy.

Podobná situace se odehrává i v Kongu, kde navíc Haley obvinila místního prezidenta Josepha Kabila z vykořisťování vlastního lidu. Kabilovi skončilo volební období už v roce 2016, stále se však drží svého postu a odmítá odstoupit. Jižní Sudán i DRK jsou místa, kam putuje nejvíce humanitární pomoci OSN, údajně se zde utratí až miliarda dolarů ročně. Největším přispěvatelem jsou Spojené státy, které však už nechtějí nadále vydávat tolik peněz.

Podle Trumpa má Afrika obrovský ekonomický potenciál, protože "spoustu jeho přátel odešlo do Afriky udělat byznys a zbohatli tam". Jenže série neukončených válek, které žene lidí z domovů a v posledních letech je nutí nelegálně plout z Libye do Evropské unie, ekonomice nepřispívá.

Odborníci se domnívají, že cesta Haley po Africe je předzvěstí budoucí zahraniční vojenské politiky USA, které už nechtějí poskytovat humanitární pomoc, protože ta zřejmě nikam nevede. Na místo toho je pravděpodobné, že na kontinent vyšlou víc vojáků, kteří budou podporovat demokratická hnutí a pomůžou nastolit stabilní vlády.

Související

Bakterie, ilustrační foto

Afrikou se šíří nová záhadná nemoc. Počty mrtvých rostou, lékaři o ní nic netuší

Záhadné onemocnění, které zasáhlo Demokratickou republiku Kongo, vyvolává stále větší obavy nejen mezi místními úřady, ale i na mezinárodní úrovni. Dosud neznámá nemoc, která se projevuje chřipkovými příznaky, si v provincii Kwango na jihozápadě země vyžádala životy desítek lidí. Podle místních zpráv počet obětí dosahuje mezi 67 a 143, přičemž nejvíce postiženi jsou ženy a děti.

Více souvisejících

afrika OSN Nikki Haleyová

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Věznice

Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"

V prosinci objevila Douna Haj Ahmed, syrská uprchlice žijící v Londýně, bolestivou pravdu o minulosti svého manžela Abdullaha Al Nofala. Během sledování záběrů zpravodajství, kde rebelové slavili pád režimu Bašára Asada, její muž nečekaně odhalil temnou kapitolu svého života. Obrátil se na svou ženu a se slzami v očích řekl: „To je místo, kde mě zatkli. To je to místo.“

před 1 hodinou

Čínský prezident Si Ťin-pching

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

včera

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Část Česka trápí smog, varovali meteorologové

Pro část Moravskoslezského kraje platí od nočních hodin smogová situace, kterou vyhlásil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Výstraha zůstává v platnosti až do odvolání. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy