Blízký východ už netáhne. Rodištěm teroristů se stává Afrika, varuje OSN

Addis Abeba (Etiopie)/New York - Afriku většina lidí považuje za neklidný kontinent. Rasové a kmenové nesnášenlivost, teroristické skupiny, jako jsou Boko Haram nebo Aš-Šabáb, neustálé střety se státními milicemi, chudoba a přelidněnost jsou zde na denním pořádku. Jak ztrácí Islámský stát sílu na Blízkém východě, agrese v Africe naopak stoupá a stává se pro svět hrozbou, tvrdí Nikki Haley, ambasadorka pro Spojené státy v OSN.

S mírovým konvojem Organizace spojených národů se Halley vydala na misi do Etiopie navštívit premiéra Hailemariam Desalegn a další představitele Africké unie. Po jednání novinářům společně řekli, že doufají v začátek pevnějších vztahů mezi Afrikou a Washingtonem. Zároveň americká amabasadorka dodala, že cílem je teď vyřešit dva nejbrutálnější konflikty na kontinentě.

Americký prezident Donald Trump věnoval Africe jen velmi málo slov. Skoro by se dalo říct, že je na okraji jeho zájmu. To by se teď mělo změnit, protože pokud nejchudšímu kontinentu na světě nebudeme věnovat dostatek pozornosti, brzy přeroste v celosvětový problém, tvrdí Haley.

Pozornost USA si Afrika získala po nedávných útocích, kdy byli v Nigérii zabiti při zvláštních okolností čtyři vojáci ve službách Spojených států amerických. "Všude po světě jsme viděli, že zoufalé situace dopadají nebezpečně," řekla Nikki Haley s poukazem na to, že místní konflikty mohou přerůst ve světový terorismus a jsou ideálním místem proto, aby odtud vycházeli extrémisté, kteří udeří v Evropě, USA nebo kdekoliv jinde.

Donald Trump se minulý měsíc sešel na pracovním obědě na půdě OSN s devíti africkými vůdci. Společně se domluvili na tom, že vyšlou Nikki Haley do Jižního Sudánu a Demokratické republiky Kongo (DRK), kde miliony lidí jsou ohrožené probíhajícím násilím a hladomorem. Podle velvyslankyně částečnou vinu nesou i místní prezidenti, kteří všemi možnými způsoby znemožňují práci humanitárním dobrovolníkům.

Válka v Jižním Sudánu trvá od roku 2013 a je typickým příkladem kmenové nesnášenlivosti. Brutální konflikt zasahuje hlavně civilní obyvatelstvo a vyvolal největší uprchlickou krizi v dnešní Africe, více než čtyři miliony obyvatel (třetina celkového obyvatelstva) muselo opustit své domovy.

Podobná situace se odehrává i v Kongu, kde navíc Haley obvinila místního prezidenta Josepha Kabila z vykořisťování vlastního lidu. Kabilovi skončilo volební období už v roce 2016, stále se však drží svého postu a odmítá odstoupit. Jižní Sudán i DRK jsou místa, kam putuje nejvíce humanitární pomoci OSN, údajně se zde utratí až miliarda dolarů ročně. Největším přispěvatelem jsou Spojené státy, které však už nechtějí nadále vydávat tolik peněz.

Podle Trumpa má Afrika obrovský ekonomický potenciál, protože "spoustu jeho přátel odešlo do Afriky udělat byznys a zbohatli tam". Jenže série neukončených válek, které žene lidí z domovů a v posledních letech je nutí nelegálně plout z Libye do Evropské unie, ekonomice nepřispívá.

Odborníci se domnívají, že cesta Haley po Africe je předzvěstí budoucí zahraniční vojenské politiky USA, které už nechtějí poskytovat humanitární pomoc, protože ta zřejmě nikam nevede. Na místo toho je pravděpodobné, že na kontinent vyšlou víc vojáků, kteří budou podporovat demokratická hnutí a pomůžou nastolit stabilní vlády.

Související

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn. Rozhovor

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.
Lidé si prohlížejí portréty obětí rwandské genocidy. Rozhovor

30 let od genocidy ve Rwandě. Nevypukla ze dne na dne, upozorňuje afrikanista Záhořík

Genocida rwandských Tutsiů, během které milice většinové populace Hutuů v průběhu pouhých tří měsíců povraždily mezi půlmilionem až milionem lidí, začala před 30 lety, 7. dubna 1994. Kořeny krvavých tragických událostí však sahají mnohem dále do minulosti a prokombinují historický revanšismus, ekonomické problémy i fanatismus tehdejších lídrů, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Záhořík. Historik a afrikanista z Katedry blízkovýchodních studií Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni se v něm vyjádřil nejen k příčinám genocidy, ale například i k roli mezinárodního společenství a někdejších koloniálních mocností, stejně jako k současné situaci ve Rwandě. Zároveň se staví za jasné odlišování běžných ozbrojených konfliktů s mnoha proměnnými od genocidy, kdy je plánem vyhlazení celé skupiny obyvatel. 

Více souvisejících

afrika OSN Nikki Haleyová

Aktuálně se děje

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Češi ve třetím zápase na MS poprvé padli. Po bojovném výkonu prohráli se Švýcary až na nájezdy

Podobně jako na úvod v pátek s Finskem také v pondělí večer hrál český národní tým vyrovnaný a tudíž další těžký duel, tentokrát se Švýcarskem. Oproti zmiňovanému zápasu se severským soupeřem se fanoušci gólů ze hry dočkali, přičemž padnul pokaždé jeden na obou stranách. Rozdílovým hráčem duelu se nakonec stal nováček ve švýcarském týmu Kevin Fiala, jenž po příjezdu ze zámoří nejenže otevřel skóre, ale proměnil také první ze švýcarských nájezdů.

včera

včera

včera

Česká televize

Nečekaná rána pro program MS v České televizi. Expert Antoš měl autonehodu na skútru

Zbytek vysílání České televize z letošního domácího mistrovství světa v hokeji bude odlišný od úvodních hracích dní. Už totiž tuzemští fanoušci neuslyší hlas známého experta a spolukomentátora Milana Antoše, který měl po nedělním hracím dni v noci při cestě domů autonehodu. Při jízdě na skútru ho srazilo auto. Podle informací serveru sport.cz má 10 zlomenin, přičemž jde o zlomená žebra a vážně poraněnou nohu. Nyní ho čeká operace. Podle informací deníku Sport se pak zranila na in-line bruslích i další tvář hokejového vysílání ČT sport, komentátor Michal Dimitrov.

včera

včera

Mychajlo Podoljak, poradce z kanceláře ukrajinského prezidenta

Rusové se připravují na nekonečnou válku, tvrdí Zelenského poradce

Změny v ruském vedení po opětovné inauguraci Vladimira Putina svědčí zejména o totální militarizaci ruské ekonomiky a restrukturalizaci armádních zásobovacích systémů, konstatoval poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak. Změny podle něj mají zajistit, aby Moskva měla zdroje na "nekonečnou válku".

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Rusové odhalili hlavní problém ukrajinské armády

Rusové i mnozí analytici si uvědomují, že hlavním nedostatkem, který teď Ukrajinu sužuje, jsou lidské zdroje. Moskevské síly dobyly nejméně devět vesnic a osad poblíž Charkova v náporu, který má podle analytiků roztáhnout ukrajinské jednotky a odvrátit je od bojů jinde.

včera

Slide

RECENZE: Anifilm prořízl podvratný (anti)western Slide od animátorské legendy Billa Plymptona

Minulý týden v Liberci proběhl největší festival animovaného filmu u nás. Vedle výherního filmu Kuře pro Lindu uvedl v hlavní soutěži celovečerních filmů novinku nezávislého amerického tvůrce Billa Plymptona, jenž na jednom z minulých ročníků festivalu zasedal v porotě a uvedl svou retrospektivu. Jeho westernově laděný Slide nepřestává okouzlovat svérázným stylem animace i žánrovou subverzí.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Zlevňování se nekoná. Ceny spotřebitelských výrobků v Česku opět rostou

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu vzrostly o 2,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem, což představuje zrychlení oproti březnovému dvouprocentnímu nárůstu. Hlavními tahouny inflace byly ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V porovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,7 procenta.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy