Rakka - Osvobození syrského města Rakky, tzv. hlavního města IS, je obecně chápáno jako finální úder jeho ambiciózním aspiracím. Protiterorističtí představitelé však stále zůstávají v pozoru. Varují, že komunikační a plánovací jednotky teroristické skupiny zůstávají „velmi aktivní", informuje web Voice of America.
Mezi protiteroristickými specialisty existuje široká shoda, že teroristická skupina má stále značný dosah, zejména v krátkodobém horizontu. „Všichni sdílíme stejný názor. Vojenská porážka, rozptýlení tzv. chalífátu, neznamená, že je teroristická organizace ISIS porazena," řekl koordinátor nizozemské národní protiteroristické jednotky Dick Schoof.
Ztráta území v Iráku a Sýrii zcela nepochybně bude mít značný dopad na schopnost teroristické organizace komunikovat jak s jejími pracovníky v Evropě, tak s potenciálními náborovými pracovníky. Přesto, podle Schoofa její plánovací a komunikační jednotky stále fungují a nelze je podceňovat. Za zvlášť znepokojivou je považována schopnost IS navázat a využívat vztahy s syndikáty organizovaného zločinu.
Evropské přesvědčení o pokračující nebezpečnosti skupiny je sdíleno i za oceánem. Američtí specialisté upozorňují na možnost zpožděného dopadu pádu IS v Iráku a Sýrii na vnější operace jinde ve světě. „Nemyslíme si, že ztráty na bojišti samy o sobě stačí k úpadku jeho teroristických schopností," varoval Nick Rasmussen, předseda amerického Národního protiteroristického centra v září. Dosah IS na sociálních médiích nazval „bezprecedentním."
Na existenci jakési časové prodlevy poukazuje i nezhmotnění jednoho očekávaného důsledku pádu IS, a sice významný návrat cizích bojovníků zpět do jejich domácích zemí. Podle Schoofa se z odhadovaných 300 zahraničních bojovníků z Nizozemska se jich zatím vrátilo jen něco přes 50. Friedrich Grommes, ředitel ředitelství pro mezinárodní terorismus a organizovaný zločin z německé Federální zpravodajské služby, prohlásil, že „neexistují žádné důkazy" o rostoucím přílivu vracejících se zahraničních bojovníků.
Nové bojiště
Úředníci varují před vzrůstající hrozbou al-Káidy, jenž posiluje své plány potencionálních útoků na Západě. Zvláště rostou obavy z činnosti IS a al-Káidy v severní Africe. Schoof sdělil, že ačkoliv tyto skupiny nejsou příliš silné, začínají zde zapouštět kořeny.
Ali Bakr, analytik specializující se na terorismus z think-tanku Future Advanced Research, sdělil webu USA Today, že al-Káida se rozšiřuje do států jako je Niger, jenž se stal novým zdrojem rekrutů, či do Burkiny Faso, kde působí pobočka al-Káidy, Ansarul Islam. Co se týče IS, tam velké nebezpečí vnímá Bakr v návratu značného počtu zahraničních bojovníků – jen Tunisko jich má alespoň 6500.
Zatím se nicméně neobjevuje výraznější přesun zahraničních bojovníků nebo nejvyšších představitelů teroristických skupin z Blízkého východu do Afriky. Podle úředníků ale IS v této oblasti následuje svoji obvyklou strategii, spočívající v propůjčení své „značky“ lokálním povstalcům. Tímto způsobem se IS snaží zachovat si relevanci.
Dokladem o vzrůstající důležitosti Afriky pro teroristické skupiny je sobotní teroristický útok v somálském hlavním městě Mogadišu, který je třetím nejhorším, co se týče počtu mrtvých, v historii. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, vláda ale podezírá radikály z islamistického hnutí Šabáb, o němž se soudí, že je napojený na Al-Káidu. Odborníci nicméně upozorňují, že v poslední době se začal Šabáb obracet směrem k IS. Šábáb je podle nich dnes silnější ve východní Africe než al-Káida na Blízkém východě.
Evropské a americké síly na tuto hrozbu reagují zvýšeným počtem svých vojenských posádek v Africe. Asi 4000 francouzských vojsk je rozmístěno v západní a střední Africe se sídlem v Čadu. Německo poslalo asi 1000 vojáků na podporu protiteroristické operace v Mali. Američtí založili leteckou základnu v Agadezu v Nigeru a nasadili zde 800 vojáků.
14. listopadu 2024 13:15
V uzavřeném dole trpí hlady tisíce horníků. Pomoc jim nepošleme, vzkazuje jihoafrická vláda
Související
Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila
Islámský stát vstává z mrtvých. Před teroristy varuje šéf jedné z tajných služeb
Islámský stát (IS) , Al-Káida , afrika
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák