Padlý IS je stále velmi nebezpečný. Nachází nové bojiště, upozorňují odborníci

Rakka - Osvobození syrského města Rakky, tzv. hlavního města IS, je obecně chápáno jako finální úder jeho ambiciózním aspiracím. Protiterorističtí představitelé však stále zůstávají v pozoru. Varují, že komunikační a plánovací jednotky teroristické skupiny zůstávají „velmi aktivní", informuje web Voice of America.

Mezi protiteroristickými specialisty existuje  široká shoda, že teroristická skupina má stále značný dosah, zejména v krátkodobém horizontu. „Všichni sdílíme stejný názor. Vojenská porážka, rozptýlení tzv. chalífátu, neznamená, že je teroristická organizace ISIS porazena," řekl koordinátor nizozemské národní protiteroristické jednotky Dick Schoof.

Ztráta území v Iráku a Sýrii zcela nepochybně bude mít značný dopad na schopnost teroristické organizace komunikovat jak s jejími pracovníky v Evropě, tak s potenciálními náborovými pracovníky. Přesto, podle Schoofa její plánovací a komunikační jednotky stále fungují a nelze je podceňovat. Za zvlášť znepokojivou je považována schopnost IS navázat a využívat vztahy s syndikáty organizovaného zločinu.

Evropské přesvědčení o pokračující nebezpečnosti skupiny je sdíleno i za oceánem. Američtí specialisté upozorňují na možnost zpožděného dopadu pádu IS v Iráku a Sýrii na vnější operace jinde ve světě. „Nemyslíme si, že ztráty na bojišti samy o sobě stačí k úpadku jeho teroristických schopností," varoval Nick Rasmussen, předseda amerického Národního protiteroristického centra v září. Dosah IS na sociálních médiích nazval „bezprecedentním."

Na existenci jakési časové prodlevy poukazuje i nezhmotnění jednoho očekávaného důsledku pádu IS, a sice významný návrat cizích bojovníků zpět do jejich domácích zemí. Podle Schoofa se z odhadovaných 300 zahraničních bojovníků z Nizozemska se jich zatím vrátilo jen něco přes 50. Friedrich Grommes, ředitel ředitelství pro mezinárodní terorismus a organizovaný zločin z německé Federální zpravodajské služby, prohlásil, že „neexistují žádné důkazy" o rostoucím přílivu vracejících se zahraničních bojovníků.

Nové bojiště

Úředníci varují před vzrůstající hrozbou al-Káidy, jenž posiluje své plány potencionálních útoků na Západě. Zvláště rostou obavy z činnosti IS a al-Káidy v severní Africe. Schoof sdělil, že ačkoliv tyto skupiny nejsou příliš silné, začínají zde zapouštět kořeny.

Ali Bakr, analytik specializující se na terorismus z think-tanku Future Advanced Research, sdělil webu USA Today, že al-Káida se rozšiřuje do států jako je Niger, jenž se stal novým zdrojem rekrutů, či do Burkiny Faso, kde působí pobočka al-Káidy, Ansarul Islam. Co se týče IS, tam velké nebezpečí vnímá Bakr v návratu značného počtu zahraničních bojovníků – jen Tunisko jich má alespoň 6500.  

Zatím se nicméně neobjevuje výraznější přesun zahraničních bojovníků nebo nejvyšších představitelů teroristických skupin z Blízkého východu do Afriky. Podle úředníků ale IS v této oblasti následuje svoji obvyklou strategii, spočívající v propůjčení své „značky“ lokálním povstalcům. Tímto způsobem se IS snaží zachovat si relevanci.

Dokladem o vzrůstající důležitosti Afriky pro teroristické skupiny je sobotní teroristický útok v somálském hlavním městě Mogadišu, který je třetím nejhorším, co se týče počtu mrtvých, v historii. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, vláda ale podezírá radikály z islamistického hnutí Šabáb, o němž se soudí, že je napojený na Al-Káidu. Odborníci nicméně upozorňují, že v poslední době se začal Šabáb obracet směrem k IS. Šábáb je podle nich dnes silnější ve východní Africe než al-Káida na Blízkém východě.

Evropské a americké síly na tuto hrozbu reagují zvýšeným počtem svých vojenských posádek v Africe. Asi 4000 francouzských vojsk je rozmístěno v západní a střední Africe se sídlem v Čadu. Německo poslalo asi 1000 vojáků na podporu protiteroristické operace v Mali. Američtí založili leteckou základnu v Agadezu v Nigeru a nasadili zde 800 vojáků.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Al-Káida afrika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy