Mugabe prý nechal manželku uchvátit moc, proces jeho odvolávání začne v úterý

Harare - Politici vládnoucí strany Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF) na úterní schůzi parlamentu zahájí proces odvolání 93letého prezidenta Roberta Mugabeho z funkce. Prezident vládnoucí v zemi 37 let v neděli odmítl abdikovat a v televizním projevu řekl, že Zimbabwe povede do prosincového sjezdu ZANU-PF, kterému hodlá předsedat.

S odkazem na vyjádření mluvčího strany o tom informovala světová média. Podle britského zpravodajského serveru BBC viní strana, které do neděle Mugabe předsedal, prezidenta z toho, že umožnil své ženě Grace "uzurpovat ústavní moc". Prezident by mohl být zbaven funkce už ve středu.

Od minulé středy je hlava státu v domácím vězení poté, co zimbabwská armáda obsadila vládní budovy a zadržela mnohé čelní představitele státu, údajně aby pročistila Mugabeho okolí od "zločinců". Strana v neděli prezidenta odvolala z funkce předsedy a vyloučila jeho manželku Grace Mugabeovou, která se v posledních týdnech jevila jako pravděpodobná nástupkyně po odchodu svého chotě.

Strana zároveň Mugabemu dala čas na rezignaci do dnešního poledne (11:00 SEČ), prezident ale ultimátum nerespektoval. Dnes ZANU-PF označila svého dlouholetého lídra za původce politické nestability a přičetla mu odpovědnost za "bezprecedentní ekonomický úpadek z posledních 15 let".

Rozhodnutí zahájit proces takzvaného impeachmentu byl podle jednoho činitele vládnoucí strany citované agenturou AP "jednomyslné". Náměstek tajemníka strany pro právní záležitosti Paul Mangwana uvedl, že celý proces sesazení prezidenta by mohl skončit už ve středu. Finální společná rezoluce senátu a poslanecké sněmovny musí získat v obou komorách parlamentu dvoutřetinovou podporu.

Podle Mangwany má snaha podporu i u opoziční strany Hnutí pro demokratickou změnu (MDC), ta se však k věci ještě nevyjádřila. Nejdříve musí ale návrh na odvolání Mugabeho posoudit speciální parlamentní výbor, který bude zřejmě ustanoven v úterý. Sesazení prezidenta povoluje ústava Zimbabwe v případě závažného pochybení, porušení ústavy nebo neschopnosti řídit se ústavou, prosazovat ji a bránit ji, také v případě "nezpůsobilosti", napsal web BBC.

Není jasné, zda by Mugabeho na postu prezidenta po případném sesazení nahradil druhý viceprezident a stoupenec Grace Mugabeové Phelekezela Mphoko, nebo Emmerson Mnangagwa, jehož odvolání z pozice prvního viceprezidenta z 6. listopadu politickou krizi v Zimbabwe odstartovalo. Mnangagwa má podporu armády, muž s přezdívkou "krokodýl" je však kritizován například za působení v pozici šéfa státní bezpečnosti v 80. letech, kdy při vládním tažení proti odpůrcům zahynulo podle odhadů 20.000 lidí. Kritici Mnangagwy se tak obávají, že země pouze vymění jednoho autokratického vůdce za jiného.

"Hluboce zakořeněné struktury, které přivodily tuto změnu vedení, zůstanou nezměněné a nedopustí jakékoli opravdové demokratické reformy," komentoval události pro agenturu Reuters zimbabwský akademik Oxfordské univerzity Miles Tendi.

Podle zpravodaje BBC Andrewa Hardinga každopádně v zemi vládne přesvědčení, že Mugabeho éra je u konce. "Sedmatřicet let, měl jste svou chvíli, teď jste politicky na odpis," řekl šéf vlivné organizace válečných veteránů Chris Mutsvangwa. "Sobotní protesty daly něčemu průchod a lidé věří, že byla překonána určitá hranice," napsal dnes Harding.

Mugabe přesto na úterý svolal schůzi své vlády, první od chvíle, kdy ve středu do ulic hlavního města Harare vjela obrněná vozidla armády. Úřad vlády ale střeží vojáci, zatímco prezidentovi nejbližší spolupracovníci jsou ve vazbě.

Související

Harare, Zimbabwe

Diktátor Mugabe vyháněl bělochy z farem, pozemky jim nyní mají být vráceny

Vláda v africkém Zimbabwe dnes oznámila, že bělošští farmáři, jimž byla v době pozemkové reformy v letech 2000 až 2001 zabavena půda, mohou požádat o její vrácení. V případech, kdy to nebude možné, budou nabídnuty náhradní pozemky. Reformy, při nichž byli běloši vyhnáni ze svých farem, provedla vláda někdejšího prezidenta Roberta Mugabeho, která tak vyvolala velkou ekonomickou krizi.

Více souvisejících

Robert Mugabe Grace Mugabeová zimbabwe

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy