Muž u sebe ubytoval 28 uprchlíků. Teď otevřeně promluvil

Agbokim - Odpůrci migrace často osočují tzv. „vítače“ z pokrytectví . Tvrdí, že ti, co hlásají nutnost pomoci uprchlíkům, by si sami domů žádného uprchlíka nevzali. Tyto výtky by se rozhodně nedaly vztáhnout na Franka Okoroa z nigerijské vesnice Agbokim. Ten si vzal k sobě domů 28 uprchlíků.

Jedná se o muže a ženy, které uprchli ze sousedního Kamerunu, kde armáda tvrdě potlačuje separatisty, kteří vyhlásily nezávislou „Federální republiku Amazonie.“ Podle nigerijských úředníků odtud do Nigérie uprchlo zatím 40 000 lidí – a číslo dále stoupá.

Někteří z uprchlíků, které Okoro přijal do svého pětimístného domu, jsou příbuzní jeho ženy, která je právě z Kamerunu. Okoro,učitel na střední škole a hluboce náboženský muž, se nicméně rozhodl přijat více uprchlíků, protože považoval jejich situaci za hroznou. Nedostatek místa vyřešil tím, že zem svého domu nechal pokrýt rohožemi, na kterých spí děti se svými matkami.

Nyní se potýká s problémem, jak zajistit jejich základní potřeby. Na to využívá veškerý svůj plat učitele i výnosy ze svých kakaových farem. Noví „členové domácnosti“ se mu snaží pomoci. „ Bůh nám velmi pomáhá," poukazuje Okura na zatím prosperující zemědělství, kterým zvládá pokrýt potřeby své i příchozích. Přiznává však, že se musí velmi ohánět, aby vše zvládal.

Uprchlíci v Nigérii čelí chronickému nedostatku potravin. Zřídka dostávají pomoc od místních nebo mezinárodních agentur a postrádají základní služby zdravotní péče. Jejich děti nemají přístup do škol. Jsou závislí na pomoci širší rodiny a ochotných obyvatel.

V současné existují omezené cesty k tomu, aby uprchlíci přešli do Nigérie kvůli násilné vojenské operaci na kamerunské straně. Oficiální trasy nejsou přístupné, takže zoufalí lidé mohou přejít do Nigérie pouze přes buš.

Jeden takový uprchlík Rene, sdělil stanici BBC, se vydal právě touto cestou, když byl oddělen od své ženy a dětí při vojenském zásahu kamerunské armády v jeho vesnici. Zatímco jeho rodina se podařilo přejít Nigérii za pomoci „dobrých Samaritánů“ na motocyklech, on se do země dostal přes vyčerpávající týdenní průchod buší, při kterém se živl pouze nalezeným ovocem a pitím vod z říček.

Jako mnozí další uprchlíci, i on se nechce vrátit do Kamerunu, dokud tam nenastane klid. Zvláště ženy se obávají ponižujícího a zničujícího chování ze strany armády. Např. Nguma byla spolu s dalšími ženami zmlácena, svlečena a hozena do řeky. Jiná Regina, poukazuje na situaci, kdy jí odchytil jeden voják. „Když někdo není tvůj manžel a drží tě za prso, drží tě na něj pevně ... měla jsem opravdu strach, protože říkají, že vojáci znásilňují lidi…“.

O co jde v Kamerunu?

Kamerun se skládá převážně s francouzsky mluvící majority a anglicky mluvící minority, která si dlouhodobě stěžuje, že je opomíjena a nedostává se jí žádného uznání a práv. Někteří členové komunity tvrdí, že jsou vyloučeni z participaci na nejvyšších civilních orgánech a že je jim vnucován francouzský jazyk a právní systém.

Vláda na výtky reagovala bezpečnostním zásahem a vypnutím internetu v anglicky mluvících částech země. Protesty to ale neukončilo. Začaly se objevovat výzvy k separaci a ustanovení „Federální republiky Ambazonie" zahrnující anglofonní severozápadní a jihozápadní provincie. Někteří tyto požadavky podpořily i zbraněmi a několik členů bezpečnostních sil bylo zabito. Vláda odpověděla velmi tvrdě. Tvrdí, že nezneužívá armády a že je přípustná k dialogu, nikoliv však k ohrožení teritoriální integrity země a nebude tedy ochotna tolerovat jakýkoliv pokus o separaci.

Podle krizových agentur by, pokud by boje v Kamerunu neutichly, mohlo do Nigérie přijít až milión lidí. Nigérie se již potýká s více než dvěma miliony lidí, kteří byli na severu vyhnaní kvůli povstání teroristické skupiny. Boko Haram.

Související

Olaf Scholz

Spor o azylovou reformu: Scholz o ní pochybuje, Česko nabízí pomoc

Německý kancléř Olaf Scholz ve čtvrtek při příchodu na summit Evropské unie v Bruselu vyzval k urychlení reformy azylového systému EU. Migrace je hlavním tématem tohoto summitu, a Scholz zároveň vyjádřil pochybnosti o efektivitě plánovaných přijímacích center mimo EU.  

Více souvisejících

uprchlíci Nigérie kamerun migrace

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy